Polska - Świat nauki

Sagacity - polski system opieki nad niepełnosprawnymi

"Rzeczy są dla ludzi" - rozwój, nauka i innowacja

2021-12-30 08:39:48

Polski system częściowo zastąpi opiekunów osób niepełnosprawnych. Sagacity to unikalny projekt, który otrzymał dofinansowanie z NCBR w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”. Dzięki przełomowemu rozwiązaniu na rynku pojawi się kompleksowe narzędzie, umożliwiające sterowanie systemem inteligentnego domu za ich pomocą.

Zobacz też: Pamięć, nauka i koncentracja. Jak Covid wpływa na nasze zdolności? >>

Sagacity - polski system opieki nad niepełnosprawnymi

Sagacity - Rzeczy są dla ludzi

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wraz z partnerami – Stowarzyszeniem KOBO oraz Big Idea Technology sp. z o.o. (BIT) opracuje i wdroży system Sagacity, który ułatwi funkcjonowanie przede wszystkim osobom niepełnosprawnym.Za jego pomocą zdalne sterowanie mieszkaniem będzie o wiele prostsze. Sagacity bazuje na rozwiązaniach opartych o technologie 433 Mhz, które nie wymagają dokonywania znaczących zmian wewnątrz lokali mieszkalnych – wystarczy jedynie posiadanie standardowej instalacji elektrycznej oraz WiFi.

Na czym polega innowacyjność rozwiązania?

Opracowana przez ekspertów OPI PIB wraz z partnerami technologia Sagacity pozwoli na zarządzanie urządzeniami z naszego otoczenia bez konieczności polegania na tradycyjnie rozumianej sprawności motorycznej czy głosowej. Umożliwi to zwiększenie samodzielności osób z trudnościami funkcjonalnymi, które staną się mniej zależne od swoich opiekunów w czynnościach codziennych. Przełoży się to nie tylko na zwiększenie ich komfortu, ale także pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji psychicznej. Natomiast, w przypadku użytkowania technologii Sagacity przez osoby w pełni sprawne, nowa forma sterowania systemem inteligentnego domu będzie wygodniejsza niż rozwiązania obecnie dostępne na rynku.

To już kolejny projekt opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), który zdobył uznanie ekspertów z NCBR. W tym roku uzyskaliśmy m.in. dofinansowanie na wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce raka prostaty. Wyraźnie widać, że nowe technologie mają coraz większe zastosowanie w ochronie zdrowia i życia. To bardzo dobry trend i cieszę się, że OPI PIB również aktywnie działa w tej dziedzinie. Nowy system Sagacity będzie oczywiście ułatwiał funkcjonowanie osobom całkowicie sprawnym, ale jego wykorzystanie przede wszystkim przez osoby z dysfunkcjami ruchu lub mowy jest szczególnie cenne. Wiele podstawowych czynności, które do tej pory wymagały pomocy opiekuna, będzie mogło być realizowanych samodzielnie przez osoby z niepełnosprawnościami – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Wykorzystanie ruchu gałek ocznych i napięcia mięśniowego

Nowy, innowacyjny system Sagacity, służący do sterowania funkcjonalnościami inteligentnego domu za pomocą sygnałów bioelektrycznych ma bardzo duży potencjał. Technologia ta posłuży seniorom do zniesienia barier w zakresie korzystania z automatyki domowej. Umożliwi sterowanie oświetleniem (włącznikami światła) oraz gniazdkami elektrycznymi za pomocą wzmacniaczy EOG (wykorzystanie ruchu gałek ocznych) i EMG (wykorzystanie napięcia mięśniowego i ruchu). W przyszłości również (dzięki modułowej budowie systemu, łatwej do dalszego rozwinięcia), będzie możliwe zastosowanie tej technologii w innych sferach, takich jak np. kontrola ustawień łóżek medycznych, monitoring pracy pompy przeciwodleżynowej czy też funkcja wzywania opiekuna (przycisk alarmowy).

Rozwój wzmacniaczy EOG/ EMG ma potencjał podniesienia komfortu życia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, którym codzienne czynności sprawiają trudności. Początkowo, w ramach projektu opracowany zostanie system umożliwiający kontrolę oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych, ale w przyszłości planujemy poszerzenie funkcjonalności Sagacity o nowe możliwości. To, co dla osób w pełni sprawnych jest oczywiste i łatwo dostępne, wkrótce może być równie dostępne i łatwe w użyciu również dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. System Sagacity opiera się na sprawniejszej integracji otaczającego nas świata, pełnego nowych, połączonych ze sobą technologii życia codziennego (IoT) z naszym ciałem. Chcemy opracować i wdrożyć produkt, dzięki któremu sterowanie urządzeniami życia codziennego przez osoby z niepełnosprawnościami będzie tak proste jak dla osób w pełni sprawnych – mówi Cezary Biele, kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB.

Nowy system Sagacity stanowi nowość zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Uzyskał on dofinansowanie w ramach konkursu NCBR „Rzeczy są dla ludzi”. Innowacyjne narzędzie powinno być dostępne dla klientów najpóźniej w maju 2025 r.

Zobacz też: Zespół stresu popandemicznego >>

ip

fot. OPI

Słowa kluczowe: system opieki nad niepełnosprawnymi, Sagacity, Rzeczy są dla ludzi, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lingwistyka komputerowa - rozwój języka w wymiarze cyfrowym

Dowiedz się więcej o możliwościach rozwoju w innowacyjnej dziedzinie.

Fale grawitacyjne testem dla Ogólnej Teorii Względności

Sprawdź, jakie są najnowsze odkrycia naukowców z NCBJ.

Sagacity - polski system opieki nad niepełnosprawnymi

Dowiedz się więcej o projekcie, który zwyciężył w konkursie: "Rzeczy są dla ludzi".

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Ostatnio dodane
Lingwistyka komputerowa - rozwój języka w wymiarze cyfrowym

Dowiedz się więcej o możliwościach rozwoju w innowacyjnej dziedzinie.

Fale grawitacyjne testem dla Ogólnej Teorii Względności

Sprawdź, jakie są najnowsze odkrycia naukowców z NCBJ.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.