Z życia Uczelni - Studia

Science Cafe. Jak działa sztuczna inteligencja. Elektroniczny mózg czy sprytny algorytm?

2023-05-10 11:47:25

Zapraszamy na wykład dr. hab. Piotra Szczuko, który odbędzie się 28 maja o godzinie 16:00 w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas spotkania zostaną omówione zasady działania, budowy i uczenia algorytmów, problemy gromadzenia oraz przetwarzania danych, a także sposób działania algorytmów do klasyfikacji i generowania treści. Dowiemy się, czy sztuczna inteligencja to wciąż statystyczna analiza danych, czy już zalążek komputerowej inteligencji.

Zobacz też: Jak wykorzystać Chat GPT w praktyce? Oto 3 sposoby

science cafeTekst, który właśnie czytacie, został w całości wygenerowany przez sztuczną inteligencję i został poddany wyłącznie kosmetyce pod względem interpunkcyjnym. AI została uprzednio nasycona przez pracowników CNE informacjami o wykładzie i prelegencie.

grafika SCIENCE CAFE - wielokolorowy mózg złożony z abstrakcyjnych elementów przypominających podzespoły elektroniczne. Jak działa sztuczna inteligencja. elektroniczny mózg czy algorytm? dr hab. Piotr Szczuko. Politechnika Gdańska, Katedra Systemów Multimedialnych. Grafika wykorzystana na plakacie została wygenerowana przez sztuczną inteligencję po wprowadzeniu hasła “electronic brain or clever algorithm”.

Jak działa sztuczna inteligencja?

W ostatnim czasie odnotowano znaczące osiągnięcia w dziedzinie algorytmów generatywnych, takich jak tworzenie wysokiej jakości obrazów na podstawie słownego opisu czy pisanie eseistycznych tekstów. W trakcie naszego spotkania zostaną omówione zasady działania, budowa i uczenie algorytmów, a także problemy związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Wyjaśnimy również, jak działają algorytmy służące do klasyfikacji i generowania treści oraz czy są to jedynie narzędzia statystycznej analizy danych, czy też zwiastuny nadchodzącej ery sztucznej inteligencji.

Ostatnio dokonano znaczących postępów w dziedzinie algorytmów generatywnych, które umożliwiają tworzenie wysokiej jakości obrazów na podstawie słownego opisu oraz pisania eseistycznych tekstów. Podczas naszego spotkania zostaną przedstawione zasady działania, budowa i uczenie tych modeli, a także omówione problemy związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Dowiecie się także, jak działają narzędzia służące do klasyfikacji i generowania treści oraz czy są to jedynie statystyczne metody analizy danych, czy też sygnał nadchodzącej ery sztucznej inteligencji.

Elektroniczny mózg czy sprytny algorytm

Sztuczna inteligencja to obszar, który w ostatnich latach bardzo się rozwija i zyskuje na popularności. Choć wciąż nie jest ona na poziomie ludzkiego myślenia, to już dziś potrafi wiele. Podczas wykładu omówione zostaną różne podejścia do sztucznej inteligencji i ich zastosowania w praktyce. Serdecznie zapraszamy na nasze spotkanie, podczas którego poznacie najnowsze trendy w dziedzinie modeli uczenia maszynowego. Będzie to dla Was wyjątkowa okazja, aby przekonać się, jak technologia zmienia świat i jakie nowe możliwości niesie ze sobą wykorzystanie danych w biznesie i nauce

Prelegent

Dr hab. Piotr Szczuko, profesor Politechniki Gdańskiej, zaangażowany w kształcenie studentów w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki oraz w realizację wielu projektów badawczych i rozwojowych. Rozwija algorytmy i metody analizy danych medycznych, biometrycznych, multimedialnych i jest współautorem ponad 100 publikacji w tej tematyce. Swoim doświadczeniem dzieli się w podcastach, spotkaniach i wykładach.

  • wiek 18+
  • termin 28 maja 2023, godz. 16:00
  • bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
  • Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/953295559139854

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: wykład, sztuczna inteligencja, Science Cafe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Polecamy
Pierwsze zajęcia z tego cyklu odbędą się juÅź w październiku 2018 roku.
Program tutoringowo-mentoringowy w CDV Poznań

Pierwsze zajęcia z tego cyklu odbędą się już w październiku 2018 roku.

Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!
Zdjęcie do legitymacji studenckiej - co warto wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne