Inne - Z Organizacji

Serce Kapsuły Czasu - informacje o inicjatywie

Polska za 100 lat na pracach plastycznych

2019-04-15 12:34:57

Fundacja z Krakowa zaprosiła 42 000 szkół z całej Polski do włączenia się w akcję społeczną „Serce Kapsuły Czasu”. Jej celem jest stworzenie przez dzieci i młodzież prac plastycznych i literackich, które staną się ogólnopolskim świadectwem społecznym pokazującym Polskę w XXII wieku. Wszystkie zostaną zamknięte w powstającej w Krakowie kapsule czasu.

Kapsua czasu

Do końca 2019 roku w Krakowie stanie mobilna kapsuła czasu. W jej sercu znajdzie się kilka tysięcy prac literackich i plastycznych, których autorami są uczniowie z całej Polski.

Obecnie trwa II edycja akcji społecznej w ramach której Fundacja TworzyMY Kraków – organizator przedsięwzięcia, zbiera dzieła literackie i plastyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. W I edycji akcji wzięło udział blisko 2000 uczestników i ponad 600 szkół z całej Polski.

Kapsułą czasu

Znany jest również wymiar architektoniczny kapsuły czasu. Nie będzie to bowiem skrzynia zakopana w ziemi lub tuba ukryta w kościelnej dzwonnicy. W ramach ogólnopolskiego konkursu architektonicznego powstał projekt rzeźby autorstwa Aleksandra Rokosza, dla której inspiracją jest hejnalica Wieży Mariackiej. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2019 roku i stanie przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie.

O co chodzi?

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie uroczyste zamknięcie gotowej kapsuły, z wcześniejszym umieszczeniem prac dzieci w jej wnętrzu. Fundacja TworzyMY Kraków zaprosiła do włączenia się w akcję 42 000 placówek oświatowych na terenie całej Polski. Zamierzeniem organizatorów (mimo iż bardzo ambitnym – wszyscy mają tego świadomość) jest zebranie wewnątrz kapsuły czasu świadectwa społecznego przedstawiającego to, jak Polacy widzą nasz kraj za sto lat.

Jak wziąć udział?

Prace II edycji można nadsyłać do 31 maja 2019 na adres siedziby fundacji. Zadanie konkursowe brzmi: „Wybierz się w podróż wyobraźnią w przyszłość. Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat. Opowiedz o tym dowolną techniką plastyczną lub literacką”.

W skład Jury oceniającego prace wchodzą: publicysta Jacek Bańka, redaktor Michał Cetnarowski, artysta Marcin Czaja, filolog polski Justyna Krzysztyńska, pisarz Paweł Majka, krytyk literacki Maciej Parowski, artysta Marcin Wierzchowski oraz filolog polski Kornelia Wyszyńska.

Więcej o akcji na www.facebook.com/tworzymykrakow/ lub www.tworzymykrakow.org

ip

fot. Aleksander Rokosz

Słowa kluczowe: Prace plastyczne, podróż w czasie, Kraków, fundacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prawie Kino Letnie 2019 - darmowe pokazy filmowe w Warszawie Warszawa

Zapraszamy na darmowe seanse plenerowe na Uniwersytecie Warszawskim! Poznajcie plan filmów i wszystkie szczegóły.

Greyt Fashion Night 2019 - relacja i galeria z wydarzenia [FOTO] Wrocław

Zobaczcie, jak przebiegł pokaz mody we wrocławskim Grey Music Club.

Wielka Krakowska Bitwa Na Poduszki 2019 - informacje o wydarzeniu Kraków

Macie ochotę na nieco zmagać i ekscytującej rozrywki? Fundacja ALLIN przygotowała coś specjalnie dla Was!

Polecamy
16 edycja konkursu BIGRAM
16 edycja konkursu BIGRAM

Kolejna odsłona polskiej edycji konkursu zarządzania strategicznego Global Management Challenge.

reklama Robić zakupy i zarabiać pieniądze - czy to możliwe?
Robić zakupy i zarabiać pieniądze - czy to możliwe?

Okazuje się, że tak - zostań Tajemnicznym Klientem!

Ostatnio dodane
Prawie Kino Letnie 2019 - darmowe pokazy filmowe w Warszawie Warszawa

Zapraszamy na darmowe seanse plenerowe na Uniwersytecie Warszawskim! Poznajcie plan filmów i wszystkie szczegóły.

Greyt Fashion Night 2019 - relacja i galeria z wydarzenia [FOTO] Wrocław

Zobaczcie, jak przebiegł pokaz mody we wrocławskim Grey Music Club.

Konkurs Ziaja