Inne - Z Organizacji

Serce Kapsuły Czasu - informacje o inicjatywie

Polska za 100 lat na pracach plastycznych

2019-04-15 12:34:57

Fundacja z Krakowa zaprosiła 42 000 szkół z całej Polski do włączenia się w akcję społeczną „Serce Kapsuły Czasu”. Jej celem jest stworzenie przez dzieci i młodzież prac plastycznych i literackich, które staną się ogólnopolskim świadectwem społecznym pokazującym Polskę w XXII wieku. Wszystkie zostaną zamknięte w powstającej w Krakowie kapsule czasu.

Kapsua czasu

Do końca 2019 roku w Krakowie stanie mobilna kapsuła czasu. W jej sercu znajdzie się kilka tysięcy prac literackich i plastycznych, których autorami są uczniowie z całej Polski.

Obecnie trwa II edycja akcji społecznej w ramach której Fundacja TworzyMY Kraków – organizator przedsięwzięcia, zbiera dzieła literackie i plastyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. W I edycji akcji wzięło udział blisko 2000 uczestników i ponad 600 szkół z całej Polski.

Kapsułą czasu

Znany jest również wymiar architektoniczny kapsuły czasu. Nie będzie to bowiem skrzynia zakopana w ziemi lub tuba ukryta w kościelnej dzwonnicy. W ramach ogólnopolskiego konkursu architektonicznego powstał projekt rzeźby autorstwa Aleksandra Rokosza, dla której inspiracją jest hejnalica Wieży Mariackiej. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2019 roku i stanie przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie.

O co chodzi?

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie uroczyste zamknięcie gotowej kapsuły, z wcześniejszym umieszczeniem prac dzieci w jej wnętrzu. Fundacja TworzyMY Kraków zaprosiła do włączenia się w akcję 42 000 placówek oświatowych na terenie całej Polski. Zamierzeniem organizatorów (mimo iż bardzo ambitnym – wszyscy mają tego świadomość) jest zebranie wewnątrz kapsuły czasu świadectwa społecznego przedstawiającego to, jak Polacy widzą nasz kraj za sto lat.

Jak wziąć udział?

Prace II edycji można nadsyłać do 31 maja 2019 na adres siedziby fundacji. Zadanie konkursowe brzmi: „Wybierz się w podróż wyobraźnią w przyszłość. Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat. Opowiedz o tym dowolną techniką plastyczną lub literacką”.

W skład Jury oceniającego prace wchodzą: publicysta Jacek Bańka, redaktor Michał Cetnarowski, artysta Marcin Czaja, filolog polski Justyna Krzysztyńska, pisarz Paweł Majka, krytyk literacki Maciej Parowski, artysta Marcin Wierzchowski oraz filolog polski Kornelia Wyszyńska.

Więcej o akcji na www.facebook.com/tworzymykrakow/ lub www.tworzymykrakow.org

ip

fot. Aleksander Rokosz

Słowa kluczowe: Prace plastyczne, podróż w czasie, Kraków, fundacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Tydzień Uśmiechu - charytatywny kiermasz na SGH Warszawa

Dochód ze sprzedaży podarunków zostanie przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci!

Polecamy
KampusTV zaprasza na swoje trzecie urodziny
KampusTV zaprasza na swoje trzecie urodziny Wrocław

„Działamy z myślą o wrocławskich studentach. Przekazujemy informacje, rozrywkę i ... pasję" - takie motto przyświeca telewizji studenckiej KampusTV. 25 marca telewizja zaprasza na swoje urodziny.

Chcesz się szybciej nauczyć języka lub studiować w innym kraju?
Chcesz się szybciej nauczyć języka lub studiować w innym kraju?

Przeczytaj najciekawsze artykuły poradnikowe i językowe na blogu Sprachcaffe.

Ostatnio dodane
Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Konkurs Ziaja