Sport akademicki - Studia

Shenzhen 2011: Dwa medale strzelców i Janika

2011-08-22 11:17:13

Podobnie jak w czwartek, w piątek polscy sportowcy wywalczyli kolejne trzy medale na Letniej Uniwersjadzie w Shenzhen. Tym razem na podium dominowali strzelcy, którzy w trapie zdobyli srebro indywidualnie oraz brąz w drużynie. Trzeci krążek, również brązowy dołożył Igor Janik, który stanął na najniższym stopniu podium w konkursie rzutu oszczepem.

Już po porannych kwalifikacjach w trapie (strzelanie do rzutków) było wiadomo, iż polska drużyna występująca w składzie Piotr Kowalczyk, Łukasz Szum i Jakub Trzebiński wywalczyła brązowy medal. Dodatkowo Jakub Trzebiński, który strzelał niemal bezbłędnie, awansował do ścisłego finału (najlepsza szóstka eliminacji), w którym minimalnie lepszy okazał się Włoch Marco Panizza. Do określenia ostatecznej kolejności na podium potrzebna była dogrywka, w której Polak pokonał drugiego z Włochów Simone Lorenzo Prosperiego.

Świetne strzelanie Trzebińskiego (w całych zawodach, na 151 rzutków trafił 145 razy) było podstawą sukcesu drużynowego, jednak swój wkład w zajęcie trzeciego miejsca mieli również pozostali nasi reprezentanci: Piotr Kowalczyk i Łukasz Szum, którzy w klasyfikacji indywidualnej zajęli odpowiednio 13. i 30. miejsce.

Piątek to trzeci dzień z rzędu, w którym Polska zdobyła medal w lekkoatletyce. Tym razem na podium stanął oszczepnik Igor Janik. Uniwersjada w Shenzhen jest już czwartą uniwersjadą 28-letniego zawodnika. Do medali wywalczonych na poprzednich imprezach w Daegu (2003 – złoto) oraz Bangkoku (2007 – srebro), Janik dołożył brąz, którego brakowało mu do kompletu. W finale rzutu oszczepem, Polak z wynikiem 79,65 m uplasował się za Turkiem Fatihem Avanem (83,79 m) oraz Ukraińcem Romanem Avramenką (81,42 m), wyprzedzając Estończyka Risto Matasa (78,99 m). Ósmy był drugi z naszych reprezentantów 21-letni Łukasz Grzeszczuk (75,65 m).

Ósma była również Agnieszka Szwarnóg, startująca w finale chodu kobiet na 20 km, która do mety doszła 10 minut i 22 sekundy po najszybszej na trasie Hiszpance Julii Nyerges Takacs. Piątą lokatę w finale skoku o tyczce zajęła natomiast Joanna Piwowarska, która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,35 m. Do brązowego medalu zabrakło 10 cm. Poza ścisłym finałem znalazła się nasza młociarka Joanna Fiodorow (63,40 m).

Część naszych lekkoatletów startowała w piątek w eliminacjach. Drugi i trzeci wynik uzyskali dwaj dyskobole Przemysław Czajkowski (60,80 m) oraz Robert Urbanek (60,55 m). Obaj wezmą udział w finale, który zaplanowano na niedzielę. W ten sam dzień ma się również odbyć finał kobiecego biegu na 1500 m, do którego awansowała Katarzyna Broniatowska. Polka w swoim biegu eliminacyjnym była trzecia (4:31,84). W finale skoku wzwyż zaprezentują się z kolei dwie nasze reprezentantki Karolina Błażej i Magdalena Ogrodnik, które w eliminacjach przeskoczyły poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1,80 m.

Startowali również inni nasi reprezentanci. Ósme miejsce w finale skoków do wody (trampolina 1 m) zajął Andrzej Rzeszutek. Wcześniej podopieczny trenera Koczariana był siódmy w eliminacjach, oraz drugi w półfinale B. Zawody zdominowali gospodarze, którzy zdobyli złoty i srebrny medal (Yin Lin i Zhiyi Sun). Na eliminacjach zakończyły się piątkowe starty naszych pływaczek i pływaków. Alicja Tchórz zajęła 20. miejsce (2:17,52) w eliminacjach 200 m stylem grzbietowym, natomiast Ewa Ścieszko była 14. (1:11,00), a Agnieszka Ostrowska 21. (1:12,49) na 100 m klasykiem. Do finału 50 m stylem dowolnym nie zakwalifikował się również Filip Wypych, który z czasem 23,19 s zakończył eliminacje na 16. pozycji.

Walkę o medale w dalszym ciągu toczą nasi żeglarze i szachiści. Wśród tych pierwszych realne szanse mają surferzy (klasa RS:X) Łukasz Grodzicki (jak na razie 2. w klasyfikacji ogólnej) i Małgorzata Białecka (3.). Na wysokim 6. miejscu w klasie Laser Radial plasuje się również Zuzanna Gładysz. W gronie szachistek i szachistów, w najlepszej sytuacji jest Jolanta Zawadzka, która wśród pań zajmuje 8. lokatę z 5 zwycięstwami, 1 remisem i 2 porażkami na koncie, zachowując ciągle szanse na walkę o medal. Po dwóch piątkowych rundach w klasyfikacji spadli szachiści. Obecnie najwyżej z nich plasuje się Paweł Czarnota (11.), mający na swoim koncie 4 zwycięstwa, 3 remisy i 1 porażkę.

W piątek rywalizację zakończyły polskie koszykarki. Podopieczne Dariusza Maciejewskiego przegrały niestety czwarty mecz z rzędu, tym razem ze Słowacją (45:53), zajmując ostatecznie 15. miejsce w turnieju. Po niepowodzeniu w ćwierćfinale z Japonią, swój mecz przeciwko Tajlandii wygrały natomiast nasze siatkarki (3:0 – 22, 14, 18), które zagrają dzisiaj o 5. lokatę z Ukrainą (Yantian Gymnasium, g. 20:00).

Warty uwagi będzie finał w skoku o tyczce mężczyzn (The Main Stadium of Universiade Sports Center, g. 18:00), w którym wystartuje dwóch Polaków Mateusz Didenkow i Łukasz Michalski.

W sobotę rozegrana zostanie również ostatnia, czwarta runda turnieju golfowego (Mission Hills Golf Club, g. 8:00), w którym nasza reprezentacja nie radzi sobie jednak najlepiej. W stawce 17 drużyn, Polacy zajmują odległą 14. pozycję. Prowadzą Japończycy przed Włochami (2.), Meksykanami i Koreańczykami (ex equo 3.).

Ponadto, dopiero teraz rywalizację na Uniwersjadzie rozpoczynają nasi reprezentanci w taekwondo (Conference and Exhibition Center, 9:00 – 18:00).

Słowa kluczowe: raport shenzhen uniwersjada igrzyska studenckie sport zawody mistrzostwa