Imagine Cup - Edukacja

Silna delegacja z Polski w finałach Imagine Cup

2013-05-29 11:29:54

Do światowych finałów Imagine Cup 2013 zakwalifikowało się 86 drużyn z 69 krajów, w tym aż 3 drużyny z Polski! Oprócz drużyny TapBoarders z Poznania, która zwyciężyła w krajowej edycji konkursu, do finałów przeszły również dwa zespoły z Windows Phone Challenge: FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz WeRule z Politechniki Gdańskiej. Polscy reprezentanci będą mieli szansę zdobyć najwyższe nagrody w historii konkursu Imagine Cup podczas wielkiego finału, który odbędzie się między 8 a 11 lipca w Petersburgu.

Tegoroczna edycja Imagine Cup spotkała się z największym w historii zainteresowaniem studentów, zanotowano aż 70-procentowy wzrost liczby uczestników w stosunku do poprzedniego roku. 305 młodych innowatorów będzie rywalizować w Petersburgu o cenne nagrody w konkursie, w którym kreatywne pomysły stają się rzeczywistością. Polska znalazła się w wyjątkowym gronie 4 krajów (wraz z Rosją, Francją i Chinami), które posiadają tak silną reprezentację w finale – po 3 drużyny.

„Konkurs Imagine Cup od ponad dziesięciu lat zachęca studentów do rozwijania przedsiębiorczości i kreatywności poprzez tworzenie aplikacji, oprogramowania i rozwiązań społecznościowych” – powiedział Steve Guggenheimer, Corporate Vice President oraz Chief Evangelist w Microsoft. „Uczestnictwo w inicjatywach takich jak Imagine Cup, DreamSpark czy BizSpark to najlepsza droga dla studentów na płynne przejście ze świata pomysłów i idei do świata prawdziwych, realizowanych projektów. Ze świata akademickich marzeń do świata sukcesu zawodowego, na stanowiskach właścicieli firm, programistów, projektantów gier i przedsiębiorców.”

Dzięki zmianom w tegorocznej formule Imagine Cup, wszystkie drużyny, które zgłosiły się do udziału w konkursie miały dodatkową szansę na wyjazd do Petersburga. Zespoły z całego świata mogły zgłaszać swoje projekty do finałów rozgrywanych online w kategoriach: Innovation, Games, World Citizenship, Windows 8 App Challange, Windows Azure Challange oraz Windows Phone Challange. Spośród blisko 1000 zgłoszonych prac zaledwie 16 awansowało do udziału w finałach światowych – w tym aż dwa projekty z Polski!

Zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w składzie: Marcin Cieślewicz, Kamil Krajewski, Marcin Perka, Artur Stachurski przygotował projekt o nazwie COPE (Common Operational Picture Environment). Jest to platforma informatyczna umożliwiająca koordynację osób/jednostek uczestniczących w dowolnej akcji, a tym samym zwiększająca przewagę informacyjną (ang. Situational Awareness) tych jednostek. COPE wspomaga również proces zarządzania jednostkami na każdym poziomie dowodzenia, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii m.in. smartfonów, tabletów, GPS, AR (rzeczywistość rozszerzona).

„Naszą przygodę z Imagine Cup rozpoczęliśmy w 2011 roku. Był to nasz pierwszy start, po którym wyjechaliśmy na finał do Nowego Jorku. Sam udział w IC to sposób na zdobycie dużego doświadczenia, które w przyszłości może zaowocować w karierze zawodowej. W tym roku pragniemy zaprezentować nowatorskie rozwiązanie – system COPE. Jego celem jest wsparcie użytkowników – zarówno tych działających w terenie, jak i tych pracujących w centrach dowodzenia – tak aby  mogli wykonywać powierzone im zadania bardziej efektywnie. Chcemy to osiągnąć poprzez budowę wspólnego obrazu operacyjnego (COP – ang. Common Operational Picture) i wykorzystanie go do zwiększenia świadomości sytuacyjnej w procesie podejmowania decyzji w przypadku ogłoszenia jednego ze stanów nadzwyczajnych , od pojedynczego funkcjonariusza, poprzez jednostkę, po całe zespoły jednostek dla poszczególnych gmin, powiatów, województw czy w końcu kraju” – powiedział Marcin Cieślewicz, przedstawiciel zespołu.

Projekt drużyny WeRule z Politechniki Gdańskiej w składzie: Karol Stosik, Paweł Nowakowski, Mateusz Nowak to Modern Drug Test. Jest to aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne, pozwalająca na zbadanie, czy dana osoba znajduje się pod wpływem narkotyków. Jej działanie opiera się na analizie ludzkiego oka i odszukiwaniu w nim anomalii typowych dla osób, które zażyły środki odurzające.

„Jesteśmy podekscytowani wizją reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wierzymy, że doświadczenie zdobyte podczas konkursu Imagine Cup otworzy nam szeroko drzwi do kariery branży IT. Już 8 lipca w silnym składzie stawimy się w Petersburgu, żeby walczyć o wysokie miejsca na podium” – powiedział Karol Stosik, reprezentant zespołu.

Trzecią drużyną, która będzie reprezentować Polskę w Petersburgu jest zwycięzca krajowej edycji konkursu – zespół TapBoarders z Uniwerystetu Ekonomicznego w Poznaniu w składzie: Tadeusz Makuch, Stefania Tempłowicz, Aleksandra Olejniczak, Bartosz Matuszewski. Projekt Multiboard to platforma pozwalająca na udostępnienie i uruchomienie gier planszowych w wersji elektronicznej. Uruchomienie gry odbywa się na wielu połączonych ze sobą urządzeniach mobilnych takich jak tablety i smartfony. Połączone urządzenia mobilne tworzą multimedialne i interaktywne środowisko dla graczy. Jednolity standard opisu gier pozwala szybko i tanio przenosić popularne gry oraz tworzyć nowe.

„Duże zaskoczenie i ogromna radość, tymi słowami możemy wyrazić nasze pierwsze odczucia po wygranej w konkursie Imagine Cup na szczeblu krajowym. Możliwość reprezentowania Polski na finałach międzynarodowych jest dla nas dużym wyróżnieniem. Wierzymy w nasz projekt i chcemy walczyć o podium, dlatego skupiamy się nad przygotowaniami do finałów w Petersburgu i dalszym rozwojem naszego projektu.” – powiedziała Stefania Tempłowicz z zespołu TapBoarders z Poznania.

Światowe finały Imagine Cup 2013 odbędą się w dniach 8-11 lipca w Petersburgu. Studenci będą współzawodniczyć o najwyższe nagrody w historii konkursu Imagine Cup. W każdej z głównych kategorii można wygrać atrakcyjne nagrody: I miejsce: 50,000 (USD), II miejsce: 10,000 USD, III miejsce: 5000 USD. We wszystkich kategoriach Challenge: I miejsce: 10,000 USD, II miejsce: 5000 USD, III miejsce: 3000 USD. Dodatkowo zostaną wybrane projekty, które zostaną uhonorowane specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów takich jak KFC, Facebook czy Mai.Ru. Finaliści, których projekty są ukierunkowane na rozwiązywanie problemów społecznych, mają również możliwość ubiegania się a granty Imagine Cup, które zostaną przyznane w ramach inicjatywy Microsoft - YouthSpark mającej na celu wsparcie 300 milionów młodych osób z ponad 100 krajów w ciągu następnych trzech lat. Granty mają pomóc przemienić pomysły studentów w realne rozwiązanie dla dobra społeczeństw. Sukces w tak prestiżowym konkursie to nie tylko nagrody materialne, ale równie ważne jest zdobycie bezcennego doświadczenia oraz lepszych szans na rynku pracy.

Więcej informacji o Imagine Cup można także znaleźć na polskiej stronie konkursu: www.imaginecup.pl.

ip

Słowa kluczowe: imagine cup 2013 finał petersburg polskie zespoły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015

15 studenckich drużyn znalazło się w krajowych finałach międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2015. Zawodnicy zmierzą się w trzech kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty społeczne.

Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe
Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe

Dodatkową szansę biznesowego wsparcia swoich projektów otrzymają uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup.

Poznaliśmy zwycięzców Imagine Cup 2014!
Poznaliśmy zwycięzców Imagine Cup 2014!

Puchar Imagine Cup oraz prywatne spotkanie z Billem Gatesem przypadły w udziale australijskiemu zespołowi Eyenaemia.

Ostatnio dodane
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015

15 studenckich drużyn znalazło się w krajowych finałach międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2015. Zawodnicy zmierzą się w trzech kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty społeczne.

Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe
Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe

Dodatkową szansę biznesowego wsparcia swoich projektów otrzymają uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.