Polska - Świat nauki

Spór Ministra MEiN z uczelniami. Czy dofinansowania są zagrożone?

2020-11-02 12:26:16

Nowy Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skrytykował w trakcie wywiadu dla TVP INFO stanowisko wielu uczelni wyższych w sprawie protestów wywołanych przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu aborcji eugenicznej. Minister ma zastrzeżenia odnośnie wprowadzenia 28 października godzin rektorskich, które miały umożliwić udział studentom w ogólnopolskich strajkach.

Minister MEiN popada w konflikt

Minister zapowiada decyzje wobec uczelni, które wprowadziły godziny rektorskie

Początkiem całego konfliktu na linii ministerstwo-uniwersytety była decyzja rektorów niektórych uczelni o wprowadzeniu godzin rektorskich w środę 28 października. W ten dzień studenci planowali w godzinach zajęć masowo dołączać do protestów wywołanych przez niedawny wyrok TK, który prowadzi do zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Wiele uczelni wprowadziło w ten dzień godziny rektorskie, co sprawiło, że zajęcia dydaktyczne się nie odbyły, a zarazem ułatwiło to wielu osobom dołączenie do demonstracji.

Minister Czarnek ostro potępił tą decyzję. - Zwolniono uczniów, studentów, po to by uczestniczyli w tych strajkach, narażając ich bezpośrednio na niebezpieczeństwo, zachęcając ich do tego niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia, nie tylko przez nich, ale również przez ich rodziny - mówił na antenie TVP INFO [1]. Podkreślił, że to skandaliczna i nieodpowiedzialna postawa ze strony władz uczelni. Poinformował, że chodzi o 15 szkół wyższych, głównie z Wrocławia.

- Ale proszę nie zapominać, że ja mam również - jako minister edukacji i nauki - kompetencje do rozdzielania środków inwestycyjnych dla uczelni, środków na badania, na granty - dodał. - Takie wnioski leżą u nas w ministerstwie i nie mam najmniejszej wątpliwości, że będziemy musieli brać pod uwagę również to, co się dzieje na poszczególnych uczelniach, które narażają na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia nie tylko swoich studentów, ale również ich rodzin, również ich najbliższych, również seniorów z ich rodzin, zachęcając ich wręcz do wychodzenia na wielkie manifestacje w szczycie pandemii koronawirusa.

Reakcja środowiska akademickiego

Stanowisko w tej sprawie zajęli rektorzy zrzeszeni w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W opublikowanym 30 października oświadczeniu [2] zwracają się do rządzących o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji. Podkreślono, że przyczyną uczestnictwa społeczności akademickich w protestach "nie są decyzje władz uczelni o ustanowieniu godzin wolnych od zajęć uniwersyteckich, lecz wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet".

Jednocześnie w oświadczeniu zwraca się uwagę na wypowiedzi ministra Czarnka dotyczące możliwego wyciągania konsekwencji w stosunku do uczelni, które wprowadziły godziny rektorskie. Według KRASP to w oparciu o kryteria merytoryczne powinno się przyznawać środki publiczne na badania naukowe i edukację młodzieży. - Uważamy, że byłoby wielkim błędem ponownie próbować wykorzystać nadzór nad uczelniami dla politycznego nacisku na rektorów i wspólnoty akademickie - zaapelowali, odnosząc się do presji ideologicznej, która kiedyś była wywierana przez władze komunistyczne na polskie uniwersytety.

Zobacz też: Protestowali w trakcie zajęć. Reakcje studentów na wyrok TK

Czy granty na badania naukowe są zagrożone?

Do stanowiska rektorów minister Przemysław Czarnek odniósł się 31 października na antenie Polskiego Radia 24 [3]. - Nie cofnąłem finansowania grantu żadnemu uniwersytetowi, ani żadnej innej uczelni. To jest przekaz, który dziś się pojawił w mediach, a który jest całkowicie nieprawdziwy. Nigdy niczego takiego nie powiedziałem.

Od 19 października 2020 r. Przemysław Czarnek jest pierwszym Ministrem Edukacji i Nauki. Nowe ministerstwo powstało z połączenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego nominacja, ze względu na co najmniej kontrowersyjne wypowiedzi o środowisku LGBT+, jest posunięciem krytykowanym przez wiele osób.

MN

Źródła: tvp.info; naukawpolsce.pap.pl

[1] https://www.tvp.info/50555653/to-skoordynowane-dzialania-czarnek-o-protestach-i-ich-przyczynach

[2] https://www.krasp.org.pl/resources/upload/Inne_dokumenty_KRASP/apele%20itp./apele_2020 2024/Stanowisko_Prezydium%20KRASP_30102020.pdf

[3] https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2612084,Karygodne-i-nieodpowiedzialne-zachowanie-Czarnek-o-zarzadzeniu-godzin-rektorskich-w-czasie-protestow

fot. kadr z nagrania na kanale Ministerstwo Edukacji Narodowej w serwisie youtube.com [https://youtu.be/pmkiP-i0ywA]

Słowa kluczowe: przemysław czarnek dofinansowanie, wyrok tk, strajk kobiet, aborcja, krasp
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oh My H@ck International 2021
Nadchodzi Oh My H@ck International 2021!

Dwa dni, cztery ścieżki, 30 międzynarodowych specjalistów i techniczne prelekcje.

2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze KrakÃłw Airport
Jak wyglądała 2. edycja Lotniskowych Targów Zawodoznawczych Kraków Airport?

Zobacz, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji Targów Zawodoznawczych.

Science Cafe online. Zielone miasta

Czy dynamiczny rozwój miast może być jednocześnie zrównoważony ekologicznie? Spotkanie z dr hab. Katarzyną Zielonko-Jung

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Jak biblioteka w WZSP nr 2 w Gdańsku poradziła sobie z pandemią?

Poznajcie historię bibliotekarki z popularnego "Medyka", która pomogła słuchaczom skutecznie uczyć się zdalnie!

Ostatnio dodane
Oh My H@ck International 2021
Nadchodzi Oh My H@ck International 2021!

Dwa dni, cztery ścieżki, 30 międzynarodowych specjalistów i techniczne prelekcje.

2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze KrakÃłw Airport
Jak wyglądała 2. edycja Lotniskowych Targów Zawodoznawczych Kraków Airport?

Zobacz, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji Targów Zawodoznawczych.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!