Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Stopnie naukowe w Polsce - hierarchia stopni naukowych

2018-03-13 10:37:49

System kariery zawodowej został oparty na szczeblach, po których próbujemy się wspinać przez większość życia. Nie inaczej jest w pracy, którą może kontynuować każdy z nas na uniwersytecie lub innej uczelni po ukończeniu studiów. W tym przypadku określono konkretne nazwy dla osiągniętych tytułów. Zobacz, jakie mamy stopnie naukowe w Polsce.

Zobacz, jakie stopnie naukowe możesz zdobyć w Polsce!Hierarchia stopni naukowych

System szkół wyższych został podzielony w ten sposób, że pierwsze tytuły naukowe w Polsce osiągamy jeszcze w trakcie studiowania. Poszczególne szczeble zależne są od profilu uczelni, do której uczęszczamy. W dalszej części artykułu przedstawiamy po kolei, jakie stopnie można zdobyć na danych poziomach nauczania.

Najniższy stopień naukowy

Swoją przygodę z tytułami naukowymi każdy student przeżywa już na samym początku. Na uniwersytetach w 3 lata studiowania zdobywa się licencjat po napisaniu krótkiej pracy dyplomowej. Podobnie jest w przypadku uczelni z kierunkami ścisłymi, lecz tam instytucje umożliwiają nam zdobycie tytułu inżyniera po 3,5 roku.

Stopnie i tytuły naukowe na zakończenie studiów

Kolejnym stopniem, który można zdobyć w trakcie studiów, jest magisterka. W każdym przypadku otrzymuje się ją po 5 latach. Bez względu na to, czy wcześniej staraliśmy się o tytuł inżyniera czy licencjata. W celu otrzymania dyplomu magistra, każdy student musi napisać i obronić, dłuższą od tej poprzedniej, pracę naukową. Na tym samym poziomie znajduje się także stopień lekarza, którego zdobywanie trwa 6 lat na jednolitych studiach na medycynie.

Pierwsza działalność naukowa

Po ukończeniu studiów można rozszerzyć swoją działalność naukową na uczelni, starając się o tytuł doktora. W tym celu należy zaliczyć kilkuletnie studia doktoranckie, podczas których trzeba prowadzić zajęcia ze studentami oraz napisać własną rozprawę, poruszającą odkrywczą tematykę. Tytuł doktora uprawnia do prowadzenia inicjatywy naukowej i starania się o kolejny stopień.

Habilitacja

Kolejnym tytułem naukowym jest doktor habilitowany. Uzyskanie tego stopnia możliwe jest tylko poprzez prowadzenie aktywnej działalności w świecie nauki, a także po zdobyciu znaczących osiągnięć w swojej dziedzinie. Habilitacja pozwala recenzować rozprawy oraz uczyć studentów na stanowisku profesora.

Najwyższy tytuł naukowy

Ostatni stopień może być nadany tylko przez Prezydenta RP po złożeniu przez uczelnię specjalnego wniosku do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Jest to tytuł profesora, po którym nie wejdziemy już na wyższy szczebel kariery na uczelni.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: tytuły naukowe w polsce, stopnie i tytuły naukowe, najwyższy tytuł naukowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Rzetelność [0]
    formalista
    2020-01-26 20:06:16
    Uważam, że artykuł jest trochę nierzetelny. "Magisterka" to nie jest tytuł naukowy. Licencjat, inżynier i magister to nie są stopnie naukowe. Nie "w każdym przypadku" tytuł magistra zdobywa się w pięć lat, na niektórych studiach dwustopniowych potrzeba na to 5,5 roku. Pracy magisterskiej się nie broni (dopiero doktorat wymaga obrony). Nie powinno się pisać takich artykułów w taki sposób, jak post na Facebooku do kumpla, a i tam niewiele by to wyjaśniło, lecz wprowadziło w błąd.
Zobacz także
Korepetycje fizyka
Korepetycje fizyka - czyli jak zrozumieć fizykę? Warszawa

Żeby pojąć ten przedmiot, wystarczy dobry korepetytor. Sprawdźcie, gdzie szukać korepetycji online!

Red Bull Basement - projekt laureatÃłw
Zwycięzcy Red Bull Basement z Polski omawiają swój projekt [Wywiad]

Czy ekologiczne, funkcjonalne meble przyszłości mają szansę zaistnieć na polskich uczelniach?

nauka w szkole policealnej
Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów? Spróbuj szkoły policealnej!

Aby nie marnować roku, możesz rozpocząć naukę w szkole policealnej, dzięki której zdobędziesz pożądany na rynku pracy zawód.

Polecamy
Zobacz raport MNiSW ukazujący względne ryzyko zatrudnienia po ukończeniu studiÃłw.
Najmniej przyszłościowe kierunki studiów w Polsce według raportu MNiSW

Zobacz raport MNiSW ukazujący, po których kierunkach studiów najciężej znaleźć pracę!

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiÃłw związanych z Åźywieniem.
Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związane z żywieniem!

Polecamy
Ostatnio dodane
Korepetycje fizyka
Korepetycje fizyka - czyli jak zrozumieć fizykę? Warszawa

Żeby pojąć ten przedmiot, wystarczy dobry korepetytor. Sprawdźcie, gdzie szukać korepetycji online!

Red Bull Basement - projekt laureatÃłw
Zwycięzcy Red Bull Basement z Polski omawiają swój projekt [Wywiad]

Czy ekologiczne, funkcjonalne meble przyszłości mają szansę zaistnieć na polskich uczelniach?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.