Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studencka kieszeń i co robić, aby nie świeciła pustkami?

2015-04-22 15:14:02 | artykuł sponsorowany

Ile jest prawdy w powiedzeniach o studenckich lodówkach, w których mieszka światło, czy o studenckich kanapkach posmarowanych tylko nożem? Studenckie lata mogą być nie tylko najwspanialszym czasem w życiu, pełnym nowych doświadczeń i wyzwań, ale mogą się okazać również trudnymi pod względem wkraczania w skomplikowany świat finansów. Jak panować nad studenckim budżetem?

Jak oszczędzać na comiesięcznych rachunkach?


Z łatwością obliczysz regularne koszty utrzymania, w które wlicza się np. koszt wynajmu mieszkania/pokoju, rachunki, płatność za Internet i telefon komórkowy. Jak szukać oszczędności w tych wydatkach? Oblicz, ile wydajesz miesięcznie na doładowania komórki na kartę. Może się okazać, że nie jesteś świadomy konkurencyjnej oferty na kartę innego operatora, w ramach której możesz korzystać z nielimitowanych rozmów, pakietów darmowych sms-ów czy tańszych połączeń z Twoją siecią.

Oszczędzaj na rachunkach za energię, gaz, wodę. Nie lekceważ takich banalnych rad, jak „Gaś za sobą światło, kiedy wychodzisz z pokoju!” czy „Podczas mycia zębów zakręcaj kran!”. Wydają się oczywiste, ale wiele osób mimo wszystko je lekceważy, a na tych drobiazgach można sporo zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. Po zmagać się z niedopłatami, skoro możesz rozsądnie zużywać wodę i prąd?

Prowadź arkusz wydatków

Skrupulatne spisywanie rachunków i planowanie wydatków na każdy tydzień nie jest fascynującym zajęciem, ale pomaga skutecznie w rozeznaniu, na co wydajesz pieniądze w ciągu tygodnia, ile pieniędzy zniknęło z portfela przez pochopność i z jakich wydatków można było zrezygnować bez bólu.

Może się okazać, że złotówka tu, dwa złote tam…i pięćdziesiąt złotych zostało w sumie wydane w ciągu tygodnia na drobiazgi, bez których mógłbyś się spokojnie obejść. Ba, nawet już o nich nie pamiętasz – ale pieniędzy Ci brakuje.

Dzięki prowadzeniu arkuszy wydatków staniesz się świadomym konsumentem i dłużej będziesz cieszył się pieniędzmi – nie martwiąc się o to, czy pod koniec miesiąca Twoja lodówka będzie świeciła pustkami i czy nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy na kawę z automatu.  

Poduszka finansowa czy pożyczanie?

Dwumiesięczna poduszka finansowa powinna być wystarczającym zabezpieczeniem pieniężnym dla studenta – wiadomo, że o wiele łatwiej ją osiągnąć dzięki własnym zarobkom niż odkładać kwotę z pieniędzy otrzymywanych przez rodziców lub ze stypendiów socjalnych. Określoną kwotę możesz odkładać co tydzień lub co miesiąc – cotygodniowe odkładanie może być łatwiejsze, ponieważ wtedy nie znika Ci duża kwota z konta. Silna wola popłaca…

W razie finansowych tarapatów nie tylko zdobywasz nauczkę na przyszłość, ale kombinujesz, jak zdobyć dodatkowe środki pieniężne na trudny moment – zwłaszcza jeżeli sytuacje nie wynika z braku rozsądku, a nieprzewidzianego wypadku. Zarabiający studenci, którzy zostali zaskoczeni potężnym i nieprzewidzianym, a koniecznym wydatkiem, mogą skorzystać z szybkich pożyczek online (np. wnioskować na http://credy.pl) chociażby na tydzień, aby zaraz po wypłacie uregulować zadłużenie.

Oczywiście – od czego są rodzice, jak nie od pomocy na różnych frontach życia? Jednak status studenta powinien już zobowiązywać do podejmowania samodzielnych decyzji, wychodzenia z finansowych problemów na własną rękę i odpowiedzialności za swój budżet miesięczny.

(mat. promocyjne)

Słowa kluczowe: credo.pl. studencki budżet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Ubezpieczenie zdrowotne studenta - najwaÅźniejsze informacje
Ubezpieczenie zdrowotne studenta - najważniejsze informacje

Kto może zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy student musi opłacać składki?

praca magisterska
Ile stron powinna mieć praca magisterska?

Poznaj szczegóły dotyczące pracy dyplomowej na studiach.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne