Z Polski - Studencka Polityka

Studencka przygoda życia w Anglii

2012-01-17 12:32:40

W czasie trwania studiów nie raz w głowie kołacze się pytanie o nasze realne szanse na rynku pracy. Jesteśmy bombardowani informacjami na temat szkoleń, konferencji, wyjazdów i innych aktywności, które mają pomóc nam w wygraniu „wyścigu szczurów” ku wymarzonej posadzie. Młodzi i niedoświadczeni sądzimy, że mamy czas na podejmowanie dojrzałych decyzji. Efekt? Błądzimy w gąszczu możliwych ścieżek i drogowskazów.

Do chwili refleksji skłoniła mnie kwestia złotego środka pomiędzy „młodzieńczą fantazją” a dorosłością. Po nitce do kłębka natrafiłam na ideę studiowania za granicą. To bardzo popularna forma zdobywania wiedzy i życiowego doświadczenia, którą wybierają młodzi adepci. Na poparcie tezy przytoczę kilka faktów – wynik wywiadu przeprowadzonego z Michałem Toporem, który, dzięki wsparciu Programu eduABROAD, niedawno rozpoczął nowy etap w swoim życiu, decydując się na studia w Wielkiej Brytanii.

Michał studiuje za granicą od dwóch miesięcy. Decyzja o wyjeździe nie była łatwa, jednak perspektywa zwiększenia szans na rynku pracy oraz zamiłowanie do podróży przeważyły szalę argumentów „za” i „przeciw” na korzyść nowego doświadczenia. Michał obala mit, mówiący o tym, że na angielskich ulicach spotkamy wielu Polaków. Sytuacja rodaków w tym kraju uległa zmianie, dlatego też osoby, które łakną nowych słówek w obcym języku, mogą spać spokojnie - bez problemu udoskonalą znajomość języka angielskiego.

Wielu z nas jest ciekawych, jak wygląda życie studenta za granicą. Wertujemy strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Jak prowadzone są zajęcia? Co robią studenci w wolnym czasie? Gdzie, poza uczelnią, można rozwijać zainteresowania? Najlepiej jednak zasięgnąć informacji u źródła. Rąbka tajemnicy uchylił Michał Topor.

Czas na naukę
Zajęcia na uniwersytetach w Anglii wyróżnia aktywność braci studenckiej i różnorodność tematyczna. Przed żakami otworem stoi uczestnictwo w dużej liczbie projektów, o takie możliwości dla swoich wychowanków dba uczelnia. Pozwalają one poszerzyć wiedzę teoretyczną, zdobytą na zajęciach, a także zweryfikować ją poprzez praktykę. Projekty te traktowane są niezwykle poważnie i wymagają zaangażowania ze strony studentów. Koniec semestru wieńczy deszcz egzaminów.

Zajęcia odbywają się zazwyczaj trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Jednakże studenci nie próżnują i wiele czasu poświęcają na naukę w bibliotece, przygotowując się merytorycznie do realizacji projektów. Taki system nauczania sprawia, że młody człowiek przyswaja ogrom wiedzy, którą z powodzeniem potrafi wykorzystać w codziennym życiu. Nauka nastawiona jest na efektywność.

Czas dla przyjaciół
Nie wolno zapominać o czasie wolnym. Nawet szkolny prymus nie spędza całych dni w bibliotece. Michał Topor podkreśla, że, pomimo dużej liczby obowiązków, które związane są z uczelnią, czas na miły wieczór w gronie znajomych z całego świata zawsze jest zarezerwowany.

Czas na rozwój własny
Uczelnia, oprócz możliwości studiowania, zapewnia studentom wiele okazji do angażowania się w różnego rodzaju aktywności na terenie uniwersytetu. Tego typu działalność jest odpłatna i polega na wspieraniu wydarzeń, które organizowane są przez uczelnię. To, na przykład, pomoc w promocji uniwersytetu w środowisku uczniów szkół średnich lub w organizacji eventów artystycznych. Wówczas studenci mają możliwość wykazania się skrywanymi talentami lub umiejętnościami organizatorskimi. Taka aktywność to niebywała okazja do poznania interesujących osób!

Studiowanie za granicą nie musi wiązać się z regularną nauką w bibliotece. Jest to wyzwanie, które warto podjąć, nie tylko ze względu na większe szanse na znalezienie wymarzonej posady, ale także z uwagi na przeżycie przygody życia. Piękne wspomnienia i grono znajomych z różnych zakątków naszego globu gwarantowane!

O studenckim życiu Michała Topora na Sheffield Hallam University w Anglii można przeczytać na blogu: www.michaltopor.blogspot.com.

Artykuł został opracowany na podstawie informacji uzyskanych od Michała Topora.

Marta Madej

Słowa kluczowe: polacy za granicą polscy studenci wielka brytania michał topór sheffield hallam university
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Granty
9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Zobacz, jakie granty zdobył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.