Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Student korepetytor

2013-10-25 13:51:54

Trudno znaleźć przyjemniejszą pracę niż ta, w której zarabia się na tym, co już się posiada, czyli pasjach, predyspozycjach, wiedzy czy umiejętnościach. Z tego potencjału można czerpać tylko dla siebie lub też dzielić się nim z innymi np. pisząc poradniki, doradzając, szkoląc czy udzielając korepetycji.

Szczególnie ta ostatnia forma jest bardzo popularna, a przy tym pozwala zarówno korepetytorowi, jak i uczniowi na dużą elastyczność, co wpływa korzystnie nie tylko na komfort pracy, ale i jej efektywność.

Przy swojej popularności i wszystkich zaletach, korepetycje mają jednak pewną wadę – obecność dużej konkurencji na rynku. Pocieszający powinien być jednak fakt, że nie wszyscy uczący posiadają odpowiednie kompetencje, a jeśli już, to nie zawsze potrafią przekazać innym posiadaną wiedzę. To sprawia, że dobry korepetytor bez problemu utrzyma przy sobie dotychczasowych klientów i szybko zyska nowych poprzez system poleceń.

Oto co powinieneś zrobić, by stać się dobrym i dobrze zarabiającym korepetytorem.

Bądź profesjonalistą
Twój profesjonalizm powinien dotyczyć nie tylko strony merytorycznej, ale i organizacyjnej – w tym przede wszystkim utrzymywania dobrych relacji z tymi, z którymi współpracujesz (uczniowie, ich rodzice, inni korepetytorzy).

Doskonal swój warsztat we wszystkich wspomnianych aspektach. Dąż do tego, by być ekspertem w swojej dziedzinie. Specjalizuj się w jej wybranych obszarach. Szukaj przy tym własnej, najlepiej „bezkonkurencyjnej” niszy.

Oszczędzaj czas i ceń się
Teoretycznie korepetytor otrzymuje wynagrodzenie za czas spędzony z uczniem, czyli za godziny dydaktyczne (lekcyjne lub zegarowe). Jednak w praktyce ustalona stawka godzinowa powinna także uwzględniać czas i koszty dojazdu, przygotowania materiałów oraz sprawdzenia osiągnięć ucznia (karty pracy, ćwiczenia, testy, sprawdziany). Nie znaczy to oczywiście, że Twoje wynagrodzenie może rosnąc w nieskończoność. Dlatego, chcąc zwiększyć opłacalność swoich działań, musisz się raczej skoncentrować na zminimalizowaniu wszystkich ponoszonych „kosztów”. Przede wszystkim szukaj i przyjmuj zlecenia klientów ze swojej okolicy. Jeśli istnieje taka możliwość i potrzeba, organizuj korepetycje grupowe. Innym rozwiązaniem może być e-learning oparty na mailingu, czacie i/lub nauczaniu przez Skype, które oszczędzają czas i koszty dojazdów. Stwórz własny efektywny system nauczania bazujący na dobrze przygotowanych materiałach i sprawdzonych metodach. Dzięki temu szybciej uzyskasz pożądane efekty bez dodatkowego nakładu czasu i pracy. Dobieraj sobie uczniów o podobnym poziomie i potrzebach, co pozwoli Ci wykorzystać kilkakrotnie te same materiały. W ten sposób również zaoszczędzisz swój czas.

Dywersyfikuj
Aby rozwinąć swoją ofertę możesz nauczać więcej niż jednego przedmiotu, np. korepetycje z matematyki rozszerzyć o fizykę i/lub chemię. To pozwoli Ci zyskać dodatkowe godziny u dotychczasowych lub nowych uczniów. Proponuj też alternatywne (np. zdalne) formy nauczania, które mogą się okazać wygodniejsze dla Ciebie i dla części klientów.

Wejdź poziom wyżej
Udzielając korepetycji na danym poziomie nauczania, np. gimnazjum, w miarę nabierania doświadczenia możesz zmienić lub rozszerzyć swoją działalność – w tym przypadku na poziom szkoły średniej. Niekiedy zadzieje się to automatycznie, gdy Twój dotychczasowy uczeń przejdzie z gimnazjum do liceum.

Progresja nastąpi również wtedy, gdy podejmiesz się przygotowywania uczniów do matur czy egzaminów z Twojego przedmiotu.

Jeszcze inną formą rozwoju może być opanowanie pokrewnej Twojej, ale bardziej zaawansowanej dziedziny. W ten sposób np. matematyk może sięgnąć po statystykę, a informatyk udzielający korepetycji pracownikom biurowym z obsługi komputera zacząć uczyć ich także np. e-marketingu.

Promuj się
Poinformuj innych, czym się zajmujesz oraz co i za jaką cenę oferujesz. Powiadom swoich znajomych przez pocztę pantoflową i internetową. Zamieść ogłoszenia w lokalnej prasie oraz w swojej okolicy. Promuj się również w Internecie, np. w serwisach korepetycyjnych (www.korepetycje24.com), w serwisach z ogłoszeniami (www.tablica.pl, www.gumtree.pl), na forach dyskusyjnych, w grupach tematycznych utworzonych w portalach społecznościowych (www.facebook.com, www.goldenline.pl) itp.

Wady i zalety bycia korepetytorem
Minusem działalności korepetytorskiej jest przede wszystkim uzależnienie od warunków i wymagań rynkowych (konkurencja, możliwości finansowe klientów, atrakcyjność Twojej oferty itp.). Kolejną wadą jest nieprzewidywalność, konieczność prowadzenia intensywnych działań promocyjnych (przynajmniej na początku) i oczywiście ciągłego doskonalenia się, by być na bieżąco w swojej dziedzinie. Spójrz jednak, co możesz otrzymać w zamian?

* sam sobie jesteś szefem, oczywiście – tak jak wszędzie – zaraz po kliencie,
* Ty decydujesz o tym, w jaki sposób, z kim, gdzie, kiedy i za jakie pieniądze pracujesz,
* doskonalisz się – nie tylko w swojej dziedzinie, ale również w zakresie umiejętności społecznych i organizacyjnych, obejmujących m.in. komunikację interpersonalną, pracę z ludźmi, zarządzanie czasem, autopromocję, prowadzenie negocjacji itp.,
* uczysz się przedsiębiorczości, a stąd już tylko krok do własnego biznesu,
* osiągasz częściową lub całkowitą niezależność ekonomiczną, czyli posiadasz, oszczędzasz, inwestujesz lub wydajesz WŁASNE pieniądze!

Zastanawiasz się, czy to dla Ciebie? Sam się przekonaj! Po prostu SPRÓBUJ!

ip

Słowa kluczowe: jak być dobrym korepetytorem korepetycje gdzie zamieścić ogłoszenia korepetycje24
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Najnowszy materiał telewizji studenckiej KampusTV!
Poniedziałki z KampusTV: wywiady i relacja z koncertu

Najnowszy materiał telewizji studenckiej KampusTV!

Bal licencjata, magistra i półmetek na studiach

Czy studniówka to ostatni moment na założenie garnituru i długiej sukienki?

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne