Edukacja - Studia

Studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia - czym się różnią?

2022-11-08 11:53:56

Wybór studiów jest nie lada wyzwaniem. Pod uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej drogi dla siebie nie bierze się jedynie kierunku studiów, ale także ich stopień i tytuł, który można uzyskać po zostaniu absolwentem. W Polsce kierunki studiów dzielimy na licencjackie i inżynierskie (zwane również studiami pierwszego stopnia), magisterskie lub inżynierskie (drugiego stopnia), jednolite magisterskie oraz doktoranckie (trzeciego stopnia). Czym charakteryzują się każde z nich?

Zobacz też: Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia - czym się różnią?Studia licencjackie i inżynierskie

Pierwsze z nich trwają zazwyczaj 6 semestrów, czyli 3 lata, natomiast drugie 7 semestrów (3,5 roku). Podstawą do przejścia rekrutacji jest zdanie egzaminu dojrzałości i uzyskanie wymaganego progu punktowego na danej uczelni. Studia pierwszego stopnia mogą odbywać się w trybie dziennym (zajęcia trwają od poniedziałku do piątku) lub w trybie zaocznym (zajęcia weekendowe).

O tym, czym różnią się studia dzienne od zaocznych pisaliśmy w tym artykule -> Studia dzienne i zaoczne - czym się różnią i które z nich wybrać?

Po studiach licencjackich, zaliczeniu wszystkich egzaminów i obronie pracy licencjackiej otrzymuje się tytuł licencjata. Podobnie dzieje się na studiach inżynierskich - zyskujemy wtedy tytuł inżyniera. Po ukończeniu tych studiów mamy możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia. Czym jeszcze różnią się studia licencjackie od inżynierskich? Drugie charakteryzują się znacznie większą ilością ćwiczeń praktycznych, ponieważ uczy się tam przedmiotów technicznych i ścisłych.

Studia magisterskie i jednolite magisterskie

Do podjęcia tych studiów, inaczej nazywanych studiami drugiego stopnia, potrzebny jest tytuł licencjata lub inżyniera. Trwają one od 1,5 roku do 2 lat. Nie dotyczy to jednak studiów jednolitych magisterskich, ponieważ można rozpocząć je od razu po maturze - nie pisze się wtedy pracy licencjackiej ani inżynierskiej. Jesteśmy przygotowywani od razu do napisania pracy magisterskiej. Taki tok studiów trwa od 4,5 do 6 lat. Aby otrzymać tytuł magistra, trzeba zdać egzamin magisterski oraz napisać i obronić pracę magisterską.

Studia doktoranckie

Inaczej zwane studiami trzeciego stopnia, są przeznaczone dla osób, które chcą kontynuować karierę naukową. Aby móc ubiegać się o tytuł doktora należy najpierw uzyskać tytuł magistra lub magistra inżyniera. Studenci po tym czasie chodzą na kolejne wykłady, prowadzą je oraz przeprowadzają badania naukowe. Tytuł doktora otrzymuje się po zdaniu egzaminów doktorskich, przedstawieniu i obronie rozprawy doktorskiej oraz zaliczeniu egzaminu z języka obcego nowożytnego.

Więcej o studiach doktoranckich dowiesz się z tego artykułu -> Studia doktoranckie - ile trwają i jak je zrealizować?

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@tima-miroshnichenko/

Źródło: dostansie.pl

Słowa kluczowe: studia, studia pierwszego stopnia, studia trzeciego stopnia, studia zaoczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dofinansowanie do studiÃłw podyplomowych - jak je otrzymać?
Dofinansowanie do studiów podyplomowych - jak je otrzymać?

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie studiów.

zaprojektowani
Zaprojektowani 2022. Krakowskie Spotkania z Dizajnem

Zielone Projektowanie. Jesteśmy w zgodzie z naturą.

Polecamy
XXIII Łódzkie Targi Edukacyjne - szczegóły wydarzenia Łódź

Dowiedz się, jakie uczelnie zaprezentują swoją ofertę studiów na targach.

Zgłoszenia moÅźna przesyłać do 4 listopada.
JustBrief - weź udział w konkursie i wygraj 10 000 złotych!

Zgłoszenia można przesyłać do 4 listopada.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dofinansowanie do studiÃłw podyplomowych - jak je otrzymać?
Dofinansowanie do studiów podyplomowych - jak je otrzymać?

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie studiów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.