Z życia Uczelni - Studia

Studia stacjonarne czy zaoczne - zalety i wady

2022-01-14 14:06:03

Obecnie osoby chcące udać się na studia wyższe, mogą wybierać spośród bardzo szerokiej oferty uczelni, kierunków i trybów nauczania. Każdy chętny powinien zatem z łatwością znaleźć coś idealnego dla siebie. Podstawowym zadaniem jest znalezienie kierunku, który zaspokoi nasze potrzeby i aspiracje, a przy tym ułatwi realizację planów zawodowych. Równie istotne jest jednak wybranie uczelni oraz trybu nauczania. I to właśnie temu ostatniemu aspektowi przyjrzymy się bliżej w dzisiejszym artykule!

Wady i zalety studiów zaocznych, dziennych i wieczorowych

Jakie są tryby nauczania w szkołach wyższych?

Obecni kandydaci na studia mają bowiem opcje, o których ich rodzicom prawdopodobnie nawet się nie śniło. Dzisiaj studiować można na uczelniach publicznych i prywatnych, stacjonarnie lub zaocznie, mamy też do wyboru studia pierwszego i drugiego stopnia, podyplomowe oraz studia jednolite magisterskie.

Jakie są rodzaje studiów?

Studia pierwszego stopnia to te, które kończymy z tytułem licencjata lub inżyniera. Później czas na magisterkę, czyli studia drugiego stopnia – oczywistość. Po ich ukończeniu można podjąć studia podyplomowe, które – choć nie wiążą się z żadnym tytułem – umożliwiają rozwinięcie zdolności praktycznych w konkretnej dziedzinie, z którą wiążemy karierę zawodową. Studia jednolite magisterskie dotyczą natomiast najczęściej takich przedmiotów jak prawo czy psychologia i umożliwiają zdobycie tytułu magistra w pięcioletnim ciągu. Pewną korzyścią jest pisanie tylko jednej pracy naukowej na obronę, natomiast wadą fakt, że rezygnacja ze studiów po trzech latach wiąże się z brakiem jakiegokolwiek tytułu.

Zalety i wady studiów stacjonarnych

Przejdźmy jednak do podziału na studia stacjonarne i zaoczne. Główną zaletą studiów stacjonarnych jest to, że na uczelniach publicznych są one bezpłatne. Co więcej, studiując stacjonarnie można liczyć na większą dawkę wiedzy teoretycznej i nauki praktycznej, co – w teorii – powinno stawiać absolwenta w lepszej pozycji na rynku pracy. W takich okolicznościach łatwiej jest też brać udział w życiu uczelni poza zajęciami, udzielać się w kołach naukowych czy konsultować z wykładowcami. Studia stacjonarne umożliwiają też zawarcie silniejszych więzi z innymi studentami.

Wadą studiów stacjonarnych jest natomiast brak czasu na pracę zawodową. Osoby, które w celach utrzymania muszą pracować po zajęciach, są często skazane na pracę w wieczory lub weekendy.

Studia zaoczne – zalety i wady

Mówiąc o studiach zaocznych, musimy zaznaczyć jedno – wymagają one opłacania czesnego – zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że studia łatwo można pogodzić z pracą na etat oraz obowiązkami domowymi. Nie warto tym samym przekreślać z góry studiów zaocznych, ponieważ wiele osób zyskuje zawodowo na tym, że w tygodniu pracuje, a w weekendy się edukuje. Największą wadą studiów zaocznych jest z kolei mniejsza liczba zajęć i wykładów, co sprawia, że siłą rzeczy studentom podczas zajęć przekazuje się mniej wiedzy.

W gruncie rzeczy jednak zarówno studia zaoczne, jak i stacjonarne mogą być świetnym rozwiązaniem. Dlatego warto znaleźć uczelnię, która oferuje różne tryby nauczania. Przykładem może być Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, która oferuje także studia jednolite magisterskie i studia online.

ip

fot. AdobeStock

Słowa kluczowe: zalety i wady, studia stacjonarne, studia zaoczne, WSBiNoZ
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Finansów i Biznesu Vistula zyskała akredytację CEEMAN IQA

Dowiedz się więcej o prestiżowym wyróżnieniu.

Jak nowocześnie zarządzać szkołą - konferencja dla dyrektorów Gdynia

Sprawdź najważniejsze informacje o wydarzeniu.

17 stycznia rusza rekrutacja na studia II stopnia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Kraków

Sprawdź, jak możesz pokierować swoją przyszłość.

Polecamy
Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!
Jak wyglądają studia kosmetologiczne?

Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!

Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Ostatnio dodane
Akademia Finansów i Biznesu Vistula zyskała akredytację CEEMAN IQA

Dowiedz się więcej o prestiżowym wyróżnieniu.

Jak nowocześnie zarządzać szkołą - konferencja dla dyrektorów Gdynia

Sprawdź najważniejsze informacje o wydarzeniu.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.