Z Polski - Studencka Polityka

Świąteczna podróż za grosze

2011-12-14 13:38:52

Końcówka grudnia. Ostatnie zaliczenia, prace pisemne, obowiązkowa obecność na przedświątecznych seminariach. W weekend zaś zakupy i planowanie poszczególnych dni świątecznych z bliskimi. W tym okresie każdy student główkuje, jak zaoszczędzić kilka złotych – w końcu studencka kieszeń jest zawsze płytka, a co dopiero przed Świętami…
    
Do tego trzeba jeszcze zapłacić za bilet kolejowy lub PKS do domu… Dużo trudniej mają studenci programu Erasmus, dla których jedynym rozwiązaniem wydaje się być drogie połączenie lotnicze do Polski lub setki kilometrów w ciasnym autokarze. Niestety, grudzień to okres, w którym połączenia międzymiastowe i międzynarodowe są najdroższe, a miejsca w środkach transportu znikają jak świeże bułeczki.

Ktoś ma inne propozycje? A może by tak umówić się na wspólny przejazd z osobą, która także jedzie w tym samym kierunku? Dzięki specjalnym serwisom internetowym jest to możliwe – i to bez nadwerężania studenckiego portfela! Wystarczy wyszukać odpowiednie połączenie, zadzwonić do kierowcy i umówić się w wybranym miejscu, a potem już tylko ruszyć w trasę.

Wszystko fajnie, a jakie z tego są korzyści dla studenta? Oto one: do bagażnika samochodu zmieści się więcej bożonarodzeniowych prezentów. Do tego przejazd jest tańszy, bo jadący dzielą się kosztami – przykładowo cena przejazdu na trasie Warszawa – Kraków może wynieść 20 zł, a Katowice – Kraków jedynie 10 zł. Inną zaleta jest to, że przy okazji wspólnej podróży poznaje się nowych, ciekawych ludzi i - co bardzo ważne - w razie potrzeby można poprosić o dodatkowy postój czy umówić się z kierowcą na podwiezienie pod sam dom.

Natomiast szczęśliwi zmotoryzowani studenci jadący do domu na Wigilię własnym samochodem, także mogą zredukować koszty przejazdu. Wystarczy zabrać, na przykład, innych studentów. Ogłoszenie o wolnych miejscach można powiesić na tablicy w akademiku czy na uczelni, a najlepiej opublikować je w Internecie - to zwiększa szanse na znalezienie chętnych. Jeśli student-kierowca zabierze trzech pasażerów, może dojechać do domu nawet o 75% taniej! Czyż nie jest to rozwiązanie warte wypróbowania?

ip

Słowa kluczowe: świeta bożego narodzenia powrót do domu na święta studenci wracają do domów jak najtaniej podróżować
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Jeżdżę tak do domu. [0]
    Studentka
    2011-12-19 09:28:39
    Studiuję w Niemczech w ramach programu Erasmus i tutaj ta forma podróżowania jest bardzo popularna. W Polsce jeszcze wielu ludzi boi się wsiadać do auta z innymi, ale wynika to chyba z naszej polskiej mentalności. Byłam już raz w Polsce, jechałam do Warszawy w listopadzie i skorzystałam z jednego z serwisów, carpooling.pl. Trafili mi się extra ludzie! W Niemczech były to dwie studentki, a potem z Berlina jakiś facet podróżujący służbowo do Warszawy. Na tej stronie też mogłam sprawdzić profile kierowców, miałam telefon do obydwu osób i naprawdę poszło jak po maśle :) teraz też już zarezerwowałam miejsce w aucie, jadę do Wrocławia w środę i potem dalej, do domu. Rozumiem obawy ludzi, ale polecam spróbować, jest wiele portali, a carpooling można też zrobić ze znajomymi.
Zobacz także
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Polecamy
Legutko poleciał za maturę
Legutko poleciał za maturę

Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej, podał się dzisiaj do dymisji, po fali krytyki jaka spadła na niego po tegorocznych maturach. Rezygnację dotychczasowego szefa przyjęła minister edukacji Katarzyna Hall. Legutkę zastąpi jego dotychczasowa zastępczyni Maria Magdiarz.

Studencie, zapłacisz za dodatkowe zajęcia
Studencie, zapłacisz za dodatkowe zajęcia

Niektóre z uczelni domagają się opłat za zaliczenie większej liczby zajęć - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatnio dodane
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.