Polska - Świat nauki

Światowy Tydzień Mózgu. Co w programie?

2015-03-09 09:01:53

Dlaczego ludzie bywają źli? Czy dźwięk potrafi ugasić płomienie? Czy środowisko zatruwa nasz mózg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 16 a 22 marca.

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego działaniu w normie i patologii. W Polsce na najwięcej atrakcji w ramach „Tygodnia Mózgu” mogą liczyć mieszkańcy m.in.: Katowic, Łodzi, Warszawy, Szczecina, Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia i Lublina.

W tym roku warszawskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu nie odbędą się tradycyjnie w redakcji Polityki, ale w Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Przez cały tydzień będzie można wysłuchać darmowych wykładów, podczas których prof. Włodzisław Duch opowie o perspektywach nauk neurokognitywnych; dr n. med. Sławomir Murawiec wyjaśni, po co nam mózg, dlaczego się myli i jak działa psychoterapia; dr inż. Paweł Hottowy powie, jakie są perspektywy budowy zaawansowanego implantu dla niewidzących, a prof. Krzysztof Turlejski opowie o mitach i faktach związanych z eksperymentowaniem na zwierzętach.

W sobotę 21 marca mieszkańcy Warszawy będą mogli uczestniczyć już po raz dziesiąty w Dniu Mózgu organizowanym przez Koło Neuronauki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W programie wydarzenia znalazły się m.in. interaktywne pokazy oraz zajęcia poświęcone intuicji czy technologiom rzeczywistości wirtualnej w badaniach zdolności umysłowych.

W Krakowie przez cały tydzień o godzinie 17.00 będzie można wysłuchać wykładów w ramach cyklu: “Najnowsze osiągnięcia w badaniach mózgu”. Wykłady będą odbywały się w Centrum dydaktyczno-konferencyjnym III-go Kampusu UJ. Na początek prof. Jerzy Vetulani opowie o neurobiologii śmierci i "zjawiskach okołośmiertnych”. W kolejnych dniach będzie można wysłuchać prelekcji na temat: relacji między stresem a plastycznością mózgu, wpływu snu i gier wideo na mózg.

W Trójmieście Dni Mózgu odbędą się między 19 a 22 marca przy współpracy trzech instytucji partnerskich: Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Uczestnicy wydarzenia na Wydziale Biologii UG dowiedzą się np. dlaczego ludzie bywają źli?; czy przestępstwo tkwi w mózgu?; co dzieje się w mózgu przestępcy?; co współczesna neurobiologia wie, a co może jeszcze odkryć w ludzkiej pamięci?; jakie choroby psychiczne najczęściej pojawiają się na wielkim ekranie?. Z kolei uczestnicy warsztatów przekonają się którą półkulę mózgu mają mocniejszą?; czy dźwięk potrafi ugasić płomienie?; czy zawsze słyszymy dokładnie to co wypowiadają inni?; czy w nocy przedmioty wyglądają tak samo jak w dzień?.

Po raz ósmy Światowy Tydzień Mózgu odbędzie się w Poznaniu. Zajęcia będą zorganizowane w tamtejszym ośrodku nauki Polskiej Akademii Nauk. Wykłady pogrupowane będą w sesjach tematycznych: czy środowisko zatruwa nasz mózg?; o ingerencjach w pracę mózgu; czy można spowolnić starość?; neurologia a psychika. Ich uczestnicy wysłuchają prelekcji poświęconych np. niebezpiecznym związkom w mózgu, świadomości zwierząt, możliwości wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera.

Najpóźniej - bo dopiero 11 kwietnia - z obchodów Światowego Dnia Mózgu skorzystają mieszkańcy Szczecina. W ramach Dnia Mózgu odbędzie się cykl wykładów popularnonaukowych oraz spotkanie młodych naukowców “Burza Mózgów”, któremu towarzyszy hasło “Mózg pod presją współczesności”. Zajęcia odbywające się w ramach Dnia Mózgu są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Zgłoszenia na “Burzę” można nadsyłać do 10 marca. Organizatorami wydarzeń w Szczecinie są: Zakład Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczegółowy program obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w kilku polskich miastach jest dostępny na stronie: http://www.neuronauka.org/?p=4955.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Wiki Commons

Słowa kluczowe: światowy tydzień mózgu 2014 wrocław warszawa gdańsk kraków poznań program zapisy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne