Wiadomości - Z życia Uczelni

Sytuacja studentów za granicą w trakcie pandemii koronawirusa - relacje Polaków studiujących za granicą

2020-04-29 12:49:04

W związku z epidemią koronawirusa polskie uczelnie prowadzą zajęcia online, a studenci kontynuują naukę w domu. A co z Polakami studiującymi za granicą? Czy zdecydowali się na powrót? Jak teraz realizowane są zajęcia na zagranicznych uczelniach?

Zobacz też: Elab Education Festival - wywiad z Emilią Łosiewicz.

Młoda kobieta na lotnisku, maska, koronawirus, podróżePolacy studiujący za granicą wracają do kraju

Prawie połowa polskich studentów studiujących za granicą wróciła do Polski - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Elab. W niespełna 13 proc. przypadków uczelnie odwołały egzaminy w tym semestrze, a 63 proc. realizuje zajęcia online. Co dziesiąty ankietowany odpowiedział, że jego uczelnia odwołała zajęcia.

- W momencie przeprowadzania ankiety więcej niż trzech na sześciu studentów odbywa zajęcia online. Jeśli sytuacja związana z koronawirusem się utrzyma, ten procent w najbliższych tygodniach się podniesie, ponieważ na części uczelni trwa wiosenna przerwa - mówi Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory.

Oto wyniki ankiety:

Wyniki ankiety Elab

(Nie) czas, by wracać - jak wyglądał powrót do domu?

Elab zapytał studentów również o to, dlaczego wrócili lub dlaczego tego nie zrobili. Większość z tych, którzy wrócili nie żałuje, choć w niektórych przypadkach musieli nawet zrezygnować z pracy.

Niektórym udało się wrócić jeszcze przed ogłoszeniem zamknięcia granic - tak było w przypadku Kasi, studiującej architekturę na University of the Arts London, która nie żałuje swojej decyzji. - Cieszę się, że jestem w domu z rodziną. W Londynie mieszkam w akademiku, wszyscy moi znajomi wrócili do domów, więc zostałabym sama w małym pokoju w pustym budynku. W razie choroby byłabym tam w dużej mierze zdana na siebie.

W niektórych przypadkach, w obliczu nowych okoliczności, studenci szybko zmieniali zdanie. - Na początku wcale nie miałam zamiaru wracać na przerwę wielkanocną, planowałam przeczekać całą sytuację, dopóki by się nie uspokoiła i przylecieć do Polski po wszystkim. Zdanie zmieniłam z dnia na dzień, gdy okazało się, że loty zaczęto odwoływać, a granice państw zamykać - mówi Bogna, uczęszczająca na Spanish Studies & Psychology na Lancaster University.

Równie szybko decyzję podjęła Katarina studiująca Management na London School of Economics, która wylądowała w Polsce na dzień przed zamknięciem granic. Wykalkulowała, że w razie najgorszego scenariusza najbezpieczniej i najwygodniej będzie jej w Polsce. Okazało się, że powrót z wyprzedzeniem był dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Po zamknięciu granic ceny biletów sięgały nawet 500 funtów, a w innych przypadkach trzeba było się liczyć nawet z dwiema przesiadkami. - Jedynym problemem było spakowanie [rzeczy z] akademika na odległość, ale na szczęście w Londynie nadal operowały firmy, które oferują pakowanie oraz transport rzeczy - komentuje Katarina.

W innej sytuacji znalazła się Justyna studiująca Physical Earth Science na Swansea University. Zdecydowała się pozostać w Walii z powodów osobistych i trudności, jeśli chodzi o połączenia lotnicze. Zaznacza również, że w momencie, gdy organizowane były ostatnie loty do Polski, sytuacja w Walii wydawała się bardziej stabilna niż u nas.

Na pozostanie za granicą zdecydował się również Grzegorz, studiujący Business Management na University of Essex. Zaznacza, że powrót wiązałby się z problemami natury logistycznej. Ponadto, jest w trakcie rekrutacji do pracy i dlatego musi być na miejscu.

Tymczasowo z powrotu zrezygnowała również Agata studiująca Film i Media na Queen Margaret University. Co prawda wyprowadziła się z akademika, ale zamieszkała z chłopakiem w jego domu na małej wysepce. - Tutaj nam wirus nie straszny - mówi Agata -  Czekam, aż wznowią loty do Polski, żeby wrócić do domu, ale nie spieszy mi się aż tak.

Jak wyglądają teraz studia za granicą?

Aktualnie zajęcia realizowane są głównie online, w różnej formie. Część osób otrzymuje materiały i spotyka się z wykładowcami na Skype lub Zoom. Na niektórych uczelniach udostępniane są jedynie prezentacje z wykładów. Brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą jest problemem dla części studentów. - Niestety nie było za bardzo zajęć przez wideo konwersacje, przez co kontakt z nauczycielami był bardzo średni. Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi - komentuje Ania studiująca w Newcastle.

W części przypadków zmieniono formę egzaminów na wypowiedź pisemną w formie eseju. Z kolei egzaminy praktyczne z oczywistych powodów najczęściej nie mogą się odbyć. Część studentów narzeka na brak możliwości korzystania z zasobów uczelni. - Nic nie zastąpi mi fizycznej biblioteki uniwersyteckiej czy rozmowy z tutorem w studio, bazującej na fizycznych pracach czy dostępu do maszyn w pracowniach - mówi Kasia studiująca architekturę.

Inne strefy czasowe i przygotowania z wyprzedzeniem

Studenci zaznaczają, że niektórym ciężko zmotywować się do nauki bez uniwersyteckiego trybu. Najczęściej nie mają jednak zastrzeżeń do prowadzących. Niektórzy zwracają uwagę na swoich kolegów, którzy według nich nie zawsze zaglądają do przesyłanych materiałów. Część studentów nie pojawia się na zajęciach online.

Kamil, studiujący na University of Westminister, zwraca uwagę, że nie musi to wynikać z lenistwa jego kolegów: - University of Westminster jest najbardziej międzynarodową uczelnią na świecie (170 nacji) i część osób wróciła np. do Ekwadoru czy Australii i w tej sytuacji zajęcia odbywają się dla nich w środku nocy, więc zrozumiała jest decyzja uniwersytetu o nieobowiązkowej obecności na zajęciach (wciąż trzeba wysyłać wszystkie worksheety etc.).

Część uczelni przygotowała się do nauki online z wyprzedzeniem. - Uczelnia - jak się dowiedziałam post factum - przygotowywała się do prowadzenia kierunków online już od stycznia, w momencie kiedy dopiero zaczynał w mediach pojawiać się alarm o COVID-19. Dlatego też wszyscy wykładowcy jak i nauczyciele byli jak najlepiej przygotowani - mówi Katarina studiująca na London School of Economics.

Uczelnie zwracają pieniądze i pomagają studentom

Część studentów musiała zrezygnować ze swojej pracy za granicą - wynika z ankiety Elab. Jednak nie we wszystkich przypadkach było to konieczne. Jedna z osób studiujących w Anglii, mimo że wróciła do Polski, zakwalifikowała się do tzw. Government’s Job Retention Scheme, gwarantującego otrzymanie nawet 80 proc. pensji. Część studentów zarabia z kolei online lub stara się o pracę zdalną.

Niektóre uczelnie - np. Swansea University - otworzyły możliwość ubiegania się o zapomogę studentom przebywającym w zakwaterowaniu studenckim. Uniwersytety oddają również pieniądze za kwiecień i maj studentom, którzy wyprowadzili się z akademików - dzieje się tak np. w Queen Margaret University.

ip

fot 1. Anna Shvets z Pexels

fot 2. Materiały prasowe Elab - Internetowa ankieta wielokrotnego wyboru przeprowadzona w grupie 110 osób studiujących za granicą, zrealizowana w dniach od 30.03.2020 do 13.04.2020.

Słowa kluczowe: COVID-19 skutki, Polacy za granicą studenci, Sytuacja na świecie, Uniwersytety, Nauka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI W." DLA UNIWERSYTETU ROLNICZEGO
Nagroda "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Kraków

Uczelnia zajęła 1. miejsce i otrzymała nagrodę na Uroczystej Gali Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród w 24. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego.

SAPU Cracow Fashion Awards 2020
Cracow Fashion Awards 2020 - relacja z wydarzenia [FOTO]

Patrycja Segedyn wygrywa CFA 2020! Pokaz dyplomowy SAPU odbył się 7 września 2020 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

UMCS 2020 specjalizacja fotoniczna
Technologie Fotoniczne i Światłowodowe - wyjątkowa specjalizacja na UMCS Lublin

Poznaj jedyne w swoim rodzaju studia II stopnia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Polecamy
Rekrutacja na studia dualne na kierunku logistyka w WyÅźszej Szkole Bankowej trwa do 31 sierpnia.
Studia, dzięki którym można zarobić nawet 21 tysięcy złotych Chorzów

Rekrutacja na studia dualne na kierunku logistyka w Wyższej Szkole Bankowej trwa do 31 sierpnia.

Zobacz, jakie dokumenty trzeba dostarczyć przy rekrutacji na studia!
Uczelnie przestaną przechowywać kopie dowodów studentów? - Nowy pomysł MNiSW

MNiSW zapowiada zmiany w prawie, które mają zacząć obowiązywać od 2019 roku

Ostatnio dodane
"MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI W." DLA UNIWERSYTETU ROLNICZEGO
Nagroda "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Kraków

Uczelnia zajęła 1. miejsce i otrzymała nagrodę na Uroczystej Gali Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród w 24. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego.

SAPU Cracow Fashion Awards 2020
Cracow Fashion Awards 2020 - relacja z wydarzenia [FOTO]

Patrycja Segedyn wygrywa CFA 2020! Pokaz dyplomowy SAPU odbył się 7 września 2020 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.