Poradnik najemcy - Studia

Szczegółowo co w umowie

2008-08-28 16:05:24

Wszystko na temat umowy: z kim podpisujemy, gdzie możemy sprawdzić prawo własności lokalnu, prawa i obowiązki obu stron, kaucja.

Co w umowie?


Przy podpisywaniu umowy powinniśmy mieć pewność, że osoba z którą ją podpisujemy jest rzeczywiście właścicielem mieszkania. Należy poprosić o akt notarialny zakupu mieszkania. W takim dokumencie widać komu przysługuje prawo do danego lokalu - jeśli są to dwie osoby np. małżonkowie to potrzebne są obie osoby do podpisania takiej umowy. Może się bowiem zdarzyć tak, że mąż umowę podpisze a potem żona będzie lokatorów wyrzucać. Zatem jeśli mieszkanie ma nawet pięciu właścicieli do podpisania umowy potrzebni są wszyscy lub ich pełnomocnictwo. Często jednak akt notarialny jest np. sprzed 20-30 lat bo jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie to dokumentu własności nie oddaje. Dlatego najwiarygodniejszy jest odpis z księgi wieczystej. Jeśli go nie ma to w akcie notarialnym jest numer takiej księgi i student może to sprawdzić sam, czasem komputerowo bardzo szybko. Warto poprosić o dowód osobisty - czy osoba, która pokazuje akt, jest tym, za kogo się podaje.

Jeśli chodzi o wejścia właściciela do mieszkania, które wynajmujemy to także powinno być zapisane w umowie. Najczęściej umawiamy się, że raz w miesiącu właściciel może przyjść po wcześniejszym zapowiedzeniu się. Wynajmujący często pozostawia sobie jeden komplet kluczy ale pod żadnym pozorem nie może wchodzić gdy nikogo w mieszkaniu nie ma. Gdy coś zginie zawsze można go oskarżyć a w takim przypadku trudno będzie udowodnić co naprawdę się stało.

Ważne jest aby w umowie było dokładnie opisane co podlega wynajęciu: jaki lokal, pod jakim adresem, ilość pokoi, powierzchnia itp. Ważne jest także: od kiedy obowiązuje umowa, na czas określony/nieokreślony, wysokość czynszu, co wchodzi w skład czynszu (tego powinniśmy dowiedzieć się wcześniej), jakich opłat musi dokonywać najemca. Ważny jest także zapis o tym, jak często można podnosić czynsz. Ten zapis musi być wyraźny: najlepiej ustalić go według Wskaźnika Wzrostu Cen Towarów i Usług, który publikowany jest przez GUS w lutym każdego roku. Zazwyczaj wynosi on ok. 2-5%. Wtedy od marca można podnieść czynsz i nie potrzeba dodatkowych aneksów do umowy, jeśli oczywiście wcześniej wszystko było dokładnie zapisane. Jeśli nie było to każda podwyżka musi być w formie pisemnego aneksu do umowy zaakceptowanego przez obie strony. Zresztą wszystkie późniejsze zmiany powinny być tak sporządzane.

Kaucja

Kaucja zwyczajowo równa się jednomiesięcznemu czynszowi. Wtedy wystarczy na pokrycie tej opłaty gdy ktoś w danym miesiącu nie zapłaci. Wykorzystywana jest także przy pokrywaniu ewentualnych szkód. Gorzej gdy właściciel uzna, że nie wystarczy na wszystkie opłaty. Wtedy może pozwać nas do sądu. Dobrym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest dołączenie do umowy płyty CD ze zdjęciami z mieszkania: każdy mebel, każda ściana, każdy obraz. W przypadku dwupokojowego mieszkania często bywa to nawet ok. 250 zdjęć.

Kaucja rewaloryzuje się. Gdy po kilku latach czynsz wynosi 1500 zł, a na samym początku wynosił 1000 zł, to wysokość zwróconej kaucji ma także wynieść 1500zł. Właściciel mieszkania z kaucji nie może pokryć remontu „oznak zwyczajowego użytkowania mieszkania", czyli takich zniszczeń, jakie spowodowałby sam, gdyby w nim mieszał.

Prawa i obowiązki

Powinny być zapisane w umowie prawa i obowiązki obu stron. Po stronie wynajmującego powinno być zapewnienie dostawy mediów. Nie może dojść do sytuacji, w której dokonujemy opłat regularnie a z jakiegoś powodu przez dłuższy czas nie mamy prądu lub gazu. Tak samo w przypadku wody: gdyby tę nam odcięli, bo wynajmujący nie płaci rachunków do spółdzielni, jest to od razu podstawa do rozwiązania umowy.

Drobne naprawy niestety należą do nas. Trudno bowiem w przypadku gdy np. pęknie rura czekać na fachowca. Płacimy za naprawę, przedstawiamy rachunek właścicielowi i ma on obowiązek oddać nam pieniądze. Za drobne naprawy, wynikające z normalnego użytkowania nie możemy oczekiwać pieniędzy. Wynajmujący powinien także zabezpieczyć lokal ubezpieczeniem od ognia i innych zdarzeń losowych. Za rzeczy które wniósł do lokalu najemca wynajmujący nie odpowiada. Chyba że ubezpieczył lokal także od kradzieży - choć to się prawie nie zdarza.

Właściciel mieszkania musi zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki mieszkaniowe. Zatem jeśli ukrył że w mieszkaniu jest grzyb czy wilgoć a „wyszło" to po pewnym czasie, możemy wypowiedzieć umowę, nawet jeśli była zawarta na czas określony z karami i sankcjami w przypadku wcześniejszego zerwania. Do „bezpieczeństwa" należy zaliczyć także dobry stan instalacji elektrycznej.

Najemca ma się z kolei zachowywać tak, żeby nie utrudniać życia ani współlokatorom ani sąsiadom i zakłócać ciszy nocnej.

Jakub Guder (jakub.guder@dlastudenta.pl)
Krystyna Krzesaj
fot. sxc
Słowa kluczowe: poradnik najemcy, jak szukać mieszkania, jak wynająć, najemca, wzór umowy najmu, kupić - wynająć,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • do studentow [0]
  wynajmujący
  2012-08-23 17:26:36
  ten pseudoporadnik to niezły suchar żebyście uniknęli szoku podsyłam wam temat do przeanalizowania: "najem okazjonalny" wygooglajcie sobie dlaczego tak i przygotujcie się na dostarczenie wynajmującemu odpowiednich notarialnie poświadczonych papierów jak chcecie podpisywać umowę z konkretnymi ludźmi na dobre mieszkanie no chyba, że wolicie płacić 600 zł za miejsce na karimacie w 4 osobowym pokoju z przygłuchą babcią w pokoju obok napierdalającą radyjem od 5 rano i grzybem na ścianie ofkz bez umowy
 • Zakłócanie spokoju [5]
  zainteresowana
  2009-10-10 01:29:40
  Wszystko jasne jeśli chodzi o obowiązki obu stron, ale co jeśli to nie najemca zakłóca spokój sąsiadów a robią to właśnie sąsiedzi? Za każdym razem pukać do ich drzwi i prosić np. o ściszenie muzyki? Gdzie zagłosić taką systuację?
 • Podpis na wekslu [0]
  Bernard
  2009-09-23 11:25:52
  Ostatnio znalazłem fajne mieszkanie. Niewielka kawalerka, ale dla studenta w sam raz. Niestety Pani, która oferuje to mieszkanie zażyczyła sobie, żeby prócz miesięcznej kaucji, podpisać jej weksel. Powiem szczerze, że jestem zupełnie zielony w tematyce weksli. Myślałem, że to już przeżytek i że raczej nikt czegoś takiego nie stosuje. Poza tym to już któreś z kolei mieszkanie, które wynajmuję i nigdy nikt nie chciał, abym podpisywał jakieś weksle. W dodatku wydaje mi się podejrzane, że Pani kazała mi podpisać weksel, bez wcześniejszego jego wypełniania. Czy takie coś jest stosowane w praktyce ? Czytałem w internecie o wekslach i natrafiłem na coś takiego: "Kontrahent wystawił na moją rzecz weksel in blanco, przy czym podpisał się nieczytelną parafą. Czy taki weksel jest ważny? Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1993 roku III CZP 146/93 "podpis wystawcy weksla musi obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę. Także w świetle dawniejszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, "pojęcie podpisu mieści w sobie własnoręczne umieszczenie na wekslu imienia i nazwiska lub co najmniej nazwiska podpisującego" (tak: orzeczenie pełnego kompletu Izby Trzeciej Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1928 r. Rw 2483/27 OSP 1928 poz. 419; orzeczenie SN z dnia 22 maja 1930 r. Rw 2663/29 OSP 1930/7 poz. 323; orzeczenie SN z dnia 5 listopada 1930 r. III. 1. Rw. 613/30 Zb. Orz. 1930/II poz. 232; orzeczenie SN z dnia 22 września 1932 r. III. 1. Rw. 1386/32 Zb. Orz. 1932/II poz. 158; orzeczenie SN z dnia 12 maja 1933 r. C.II.Rw 603/33 Zb. Orz. 1934/I poz. 33). Idąc za przedstawionym wyżej stanowiskiem, należy stwierdzić, że jeśli podpis wystawcy weksla obejmuje co najmniej jego nazwisko, to spełniony jest warunek wskazany w art. 1 pkt 8 ustawy prawo wekslowe" Źródło: http://www.weksle.info/ A może po prostu nieczytelnie się podpiszę ? Zależy mi na szybkim znalezieniu mieszkania, a to jest wręcz idealne. Proszę o pomoc. Sprawa jest pilna - do piątku muszę podjąć decyzję. Pozdr. Bernard
Zobacz także
Jak znaleźć pokój na wynajem w dużym mieście?

Jesteś w trakcie szukania pokoju na wynajem? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Polecamy
Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak znaleźć pokój na wynajem w dużym mieście?

Jesteś w trakcie szukania pokoju na wynajem? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.