Świat - Świat nauki

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

2019-07-30 12:38:47

Uran to jeden z najbardziej obecnych w ogólnej świadomości ludzkości pierwiastków. Wszyscy wiemy, że wykorzystuje się go przy tworzeniu energii oraz bomb atomowych. Związek ten budzi zarówno zachwyt i fascynację, jak niepokój, związany z zagrożeniami jakie może on stwarzać, o czym przypomniał nam m.in serial "Czaronobyl". Jak więc możliwe, że coś o takiej mocy, możemy znaleźć na stole u babci?

Szkło uranowe ustawione na półkach, świecące w ciemności

Co to jest szkło uranowe?

Szkło uranowe to po prostu szkło, do którego zostały dodane związki uranu, w roli barwnika. Taki materiał był szczególnie popularny w XIX wieku. Wykorzystywano go głównie przy produkcji ozdobnych naczyń i zastaw stołowych.

Ilość pierwiastka w tego typu wyrobach waha się w okolicach 3%. Jego popularność znacznie spadła w XX wieku w związku z najpierw skojarzeniami z bombą atomową, później z zimną wojną, a na koniec z katastrofą w Czarnobylu. Dziś szkło uranowe to nisza i praktycznie nie wytwarza się nowych rzeczy z tego materiału. Te zaś, które zachowały się z przeszłości, są sporą gratką dla kolekcjonerów.

Skąd się wzięło szkło uranowe?

Co ciekawe, pierwsze przypadki powstania takich naczyń można znaleźć nawet w roku 79 (tak, 79). W pełni świadomie jednak, metoda wytwarzania szkła uranowego powstała dużo później, a jej autorem był Martin Klaproth. Ten niemiecki chemik wykorzystał uran jako barwnik do w 1789 roku.

Kiedy jeszcze nie były znane możliwości uranu, jako paliwa do elektrowni atomowych (oraz gdy oczywiście sam prąd nie był jeszcze powszechny), pierwiastek ten traktowany był jako odpad kopalniany. Jedna z jego właściwości, która zmieniła ten stan rzeczy, to bardzo żywy kolor.

Pierwszą fabryką wykorzystującą uran do produkcji barwnika powstała w rejonie Jachymova, a jej wyroby szybko zdobyły popularność i stały się prawdziwym hitem XIX wieku. Jednym z najbardziej znanych rzemieślników zajmujących się produkcją takich naczyń był Josef Riedel.

Czy szkło uranowe jest bezpieczne?

Uran to uran - co do tego nie ma wątpliwości. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w dzisiejszych czasach wszyscy są już świadomi zagrożeń związanych z promieniowaniem i tego, że uran jest ich źródłem. Pierwiastek promieniotwórczy obecny w przedmiotach wokół nas może przerażać i budzić skojarzenia z ołowiem, który w pewnym momencie wykorzystywany był przy produkcji np. zabawek dla dzieci, co później skończyło się u wielu osób ołowicą.

Być może więc będzie to dla wielu osób zaskoczenie, ale okazuje się, że szkło uranowe nie stanowi zagrożenia. Co prawda promieniuje ono, jednak w tak znikomym stopniu, że nie stanowi ono zagrożenia.

Zobacz też: Najciekawsze produkcje o Czarnobylu>>

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła: mineraly.pg.gda.pl; orau.org

Słowa kluczowe: Szkło atomowe, Uran, Nietypowe ozdoby, Kryształy, Rzeźby, Historia, Promieniowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Szkło uranowe w Galerii Szkła w Karpaczu [0]
    Galeria Szkła
    2020-06-27 19:47:35
    Dużą kolekcję szkła uranowego można obejrzeć w Galerii Szkła pani Doroty Dedo w Karpaczu
Zobacz także
Polecamy
Wyginął gatunek ptakÃłw, ktÃłrego przedstawicielem był bohater filmu Rio
Wyginął gatunek ptaków, którego przedstawicielem był bohater filmu "Rio"

Bohater filmu "Rio" należał do gatunku Ara modra.

ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.