Polska - Świat nauki

Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

2018-08-31 12:15:05

1 września to nie tylko początek roku szkolnego, ale również rocznica wybuchu II Wojny Światowej, która zmieniła wiele rzeczy w Polsce, zwłaszcza w edukacji. Zobacz, jak wyglądała edukacja w latach 1939-1945.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.

W okresie II Wojny Światowej najbardziej prześladowaną przez okupantów grupą osób była inteligencja, do której  zaliczano osoby z wykształceniem średnim oraz wyższym, pracujące w takich zawodach, jak ksiądz, lekarz, weterynarz, urzędnik, pisarz czy redaktor. Uważani oni byli za duże niebezpieczeństwo i przeszkodę w realizacji planów politycznych III Rzeszy oraz ZSRR. Przeprowadzano więc tzw. "czystki" mające na celu ich likwidację. Z kolei, aby zapobiec kształceniu nowych pokoleń inteligencji, zaczęto wprowadzać zmiany w szkolnictwie.

Szkolnictwo pod zaborami

Na terenach okupowanych przez niemieckich zaborców zlikwidowano szkoły wyższe, średnie i powszechne. Szkoły zawodowe i powszechne pozostały jedynie na ziemiach Generalnego Gubernatorstwa. Pierwsze z nich miały przygotowywać robotników do pracy w branżach przemysłowych, gospodarczych czy rolniczych. Z kolei w szkołach powszechnych zakazano nauczania przedmiotów humanistycznych i gimnastyki. W 1940 roku zorganizowano szkoły niemieckie, które uczyły posłuszeństwa wobec zaborcy, czystości i porządku, a także języka niemieckiego, podstawowych obliczeń matematycznych oraz miar i wag.

Na obszarze pod okupacją radziecką usunięto ze szkół polskich nauczycieli, dyrektorów i kierowników. Z planu zajęć zlikwidowano religię oraz ograniczono zakres nauczania takich przedmiotów, jak historia, geografi i literatura polska. Wprowadzono także naukę języka rosyjskiego, a cały system edukacji wzorowany był na modelu radzieckim, w którym pierwszym stopniem kształcenia stało się wychowanie przedszkolne, następnie klasa przygotowawcza, szkoła początkowa oraz niepełna lub pełna szkoła średnia. Organizowano również kursy dla dorosłych, przedpoborowych i analfabetów.

Tajne nauczanie

Szkolnictwo wyższe w większości zostało zlikwidowane lub przekształcone i dostosowane do potrzeb zaborców. Zawieszono działalność między innymi Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Akademii Górniczej. Zmiany w oświacie doprowadziły do szybkiego rozwoju tajnego nauczania, które przyciągnęło 1 milion uczniów na poziomie podstawowym, 90 tysięcy na poziomie szkoły średniej, 10 tysięcy na poziomie zawodowym oraz 7 tysięcy studentów. W podziemiu działał między innymi Uniwersytet Ziem Zachodnich, którego szeregi zasilali głównie studenci i wykładowcy Uniwersyetu Poznańskiego. Poosiadał on 4 wydziały, takie jak farmaceutyczny, lekarski, rolny i teologiczny. W 1939 roku powołano także Tajną Organizację Nauczycielską, która organizowała nielegalne zajęcia, pomogała nauczycielom  i osadzonym w obozach koncentracyjnych i więzieniach, a także ukrywała poszukiwanych. Nielegalne zajęcia na różnych poziomach wykształcenia określane były mianem Tajnych Kompletów. Młodzież nauczano między innymi takich przedmiotów, jak język polski, geografia czy historia.

Po II Wojnie Światowej wprowadzono znany nam dzisiaj jednolite kształcenie w szkołach podstawowych czy dwustopniowe studia i studia zaoczne. Ponadto wprowadzono obowiązek nauki do 16. roku życia i religię jako zajęcia nieobowiązkowe.

PO

fot. www.pixabay.com

żródło: www.95.aps.edu.pl, www.encyklopedia.pwn.pl, www.historykon.pl

Słowa kluczowe: II Wojna Światowa, szkolnictwo, edukacja, oświata
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Wystartowałą kolejna edycja Red Bull Basement!

Zobacz, jak wziąć udział w wydarzeniu.

Lubelski Festiwal Nauki
Wydarzenia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nuaki

Co wydarzy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Nagroda za ksiąÅźki - UMCS
21. edycja wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Zobacz, kto został nominowany w 2021 roku.

Polecamy
Kryształy fluorku litu - funkcje i potencjalne zastosowania

Widzą ciężkie jony o dużych energiach, a także pomagają w dozymetrii osobistej. Do czego jeszcze mogą przydać się te wyjątkowe cząstki?

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Wystartowałą kolejna edycja Red Bull Basement!

Zobacz, jak wziąć udział w wydarzeniu.

Lubelski Festiwal Nauki
Wydarzenia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nuaki

Co wydarzy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!