Organizacje studenckie - Z Organizacji

Twoje pięć minut

2006-09-28 17:39:57

Twoje pięć minut

Widzisz siebie elegancko ubranego, siedzącego w biurze w skórzanym, wygodnym fotelu, wpatrzonego w wypasiony laptop, trzymającego w ręku kluczyki od Twojego nowego służbowego samochodu, wypijającego łyk świeżo zaparzonej kawy i zaczynającego swój dzień w pracy.

Każdy ma pomysł na swoją wymarzoną pracę, ale żeby ją dostać należy odkryć niejeden strzeżony sekret rynku pracy i być wciąż przygotowanym na swoje pięć minut. W dzisiejszych czasach rynek pracy ulega tak częstym zmianom, że można je porównać do kaprysów mody, więc nie marnuj czasu, obserwuj i czuwaj. Czekając na swoją wielką chwilę trzeba się starannie przygotować, by móc w pełni i efektywnie zagospodarować swoją szansę. Poniższe wskazówki pomogą Ci w rozeznaniu się wśród wymogów dzisiejszego rynku pracy.

Twoje pięć minut inwestycji w przyszłość

Najlepiej zacząć myśleć o przyszłości zawodowej już w momencie wyboru kierunku studiów, poprzez stworzenie listy celów zawodowych, które powinny być spisane, dokładnie określone i ujęte w ramy czasowe. Kolejny krok to ustalenie harmonogramu zadań, jakie trzeba wykonać, by poprawić swoje kwalifikacje, wzbogacić doświadczenie, lub zapewnić sobie szanse na wyróżnienie się spośród innych. I co najważniejsze, z realizacją celów nie należy zwlekać, bo konkurencja nie śpi. Wybór kierunku studiów powinien wynikać z połączenia pasji i zainteresowań z trendami rynku pracy, i tu uwaga: trendy rynku są zmienne i może się okazać, że po dyplomie to, co było modne pięć lat temu, dziś już takie nie jest. Jeżeli nie zrobiłeś swojego planu na początku studiów, to zrób go czym prędzej. Jeżeli planowanie sprawia Ci trudności, możesz skorzystać z fachowych porad doradcy zawodowego, wraz z nim opracowując swój indywidualny plan rozwoju zawodowego. Dzięki temu, przy największych nawet zawirowaniach rynku pracy, ty, znając swoje cele i kompetencje, jesteś wstanie elastycznie i szybko dopasować się do otaczającej rzeczywistości i, co najważniejsze, nie rezygnując z realizacji swoich marzeń.

Twoje pięć minut, by praca znalazła Ciebie - być osobą o poszukiwanych kwalifikacjach i znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, to wielka sztuka. Tylko od Ciebie zależy komu i jak się zaprezentujesz, oraz gdzie będziesz szukał pracy. Do najważniejszych zadań należy nieprzerwana praca nad swoim CV. Jeżeli za każdym razem nie dopasujesz swoich dokumentów aplikacyjnych do stanowiska, o które się ubiegasz, popełniasz wielki błąd. Równie ważną sprawą jest budowanie sieci kontaktów, ale nie tylko angażowanie najbliższej rodziny i kolegów z podwórka. Warto dobrze przemyśleć strategie budowania znajomości np. wykorzystując internet czy bezpośredni kontakt z pracodawcą lub przedstawicielem firmy. Ale na nic się zdadzą znajomi, jeżeli nie będziesz umiejętnie informował ich o swoim zakresie poszukiwań. Przygotuj sobie wcześniej informację, jaką chciałbyś im przekazać analizując, czy jest na tyle czytelna, by przyniosła spodziewany efekt. Nie mów, więc że szukasz „jakiejś pracy", tylko sprecyzuj dokładniej, o jaką dziedzinę Ci chodzi i jakie masz umiejętności. Unikniesz w ten sposób wielu nieporozumień.

Twoje pięć minut na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak mówi stare przysłowie: „diabeł tkwi w szczegółach", więc bądź przygotowany, że na rozmowie kwalifikacyjnej liczy się nie tylko wiedza o twoich mocnych stronach, ale także sposób w jaki je zaprezentujesz. Pracodawcy zwracają tu szczególną uwagę na dwa elementy: umiejętność prezentacji słownej (werbalnej) i niewerbalnej. Ważne jest więc, co wiesz o sobie i jak o sobie myślisz, bowiem wobec dużej konkurencji masz wywrzeć jak najlepsze wrażenie, najlepiej chwaląc się w taki sposób, by pracodawca był przekonany, że najlepiej zrobi zatrudniając właśnie Ciebie.

Rozmowa kwalifikacyjna nie trwa dłużej niż pół godziny, a jeżeli nie zainteresujesz sobą pracodawcy w ciągu pierwszych pięciu minut rozmowy, jest bardzo prawdopodobne, że nawet ten czas skróci do minimum. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, uczynione tak przed rozmową (punktualność, komunikatywność), jak w jej trakcie: jak wchodzisz, jak siadasz, jak siedzisz, ton głosu, kontakt wzrokowy, gesty. Warto też dla swojego dobrego samopoczucia, wcześniej sprawdzić, jak się zachowujesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrym treningiem jest więc chodzenie na rozmowy w sprawie pracy, których nie chcesz dostać lub udział w symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. Masz wtedy pewność, że gdy nadejdzie czas na rozmowę o pracę z twoich marzeń, będziesz do niej solidnie przygotowany.

Przygotować się na swoje pięć minut możesz sam, ale jeżeli nie czujesz się na siłach lub braknie Ci czasu warto skorzystać z profesjonalnych usług doradczych w twoim mieście. Jeżeli jesteś studentem wrocławskich uczelni możesz skorzystać z oferty Akademii Żaka.

Umiejętne znalezienie się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu zależy w dużej mierze od poczynionych starań i przemyślanych działań, które spowodują że pewnego dnia elegancko ubrany, siedząc w biurze w skórzanym, wygodnym fotelu, wpatrzony w wypasiony laptop, trzymając w ręku kluczyki od Twojego nowego służbowego samochodu i wypijając łyk świeżo zaparzonej kawy będziesz zaczynał swój dzień w pracy.

 

Joanna Motylska-Komsta

Doradca zawodowy AKADEMII ŻAKA

 

Studenci wszystkich wrocławskich uczelni wyższych zameldowani na stałe na terenie dolnego śląska już dziś mogą bezpłatnie korzystać z oferty projektu AKADEMIA ŻAKA.

 

AKADEMIA ŻAKA to przed wszystkim:

 

  • Pomoc profesjonalnych doradców zawodowych w opracowaniu Twojego INDYWIDUALNEGO PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO
  • Warsztaty z zakresu planowania kariery zawodowej
  • Symulacje rozmów kwalifikacyjnych w językach obcych (angielskim i niemieckim) prowadzone przez m. in. przez head hunterów prowadzących rekrutację dla firm zagranicznych
  • Spotkania z pracownikami działów HUMAN RESOURCES największych dolnośląskich firm
  • Udział a ASSESSMENT CENTER

Rekrutacja do projektu oraz szczegółowe informacje:

 

Fundacja rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie,

ul. Mennicza1, 50-057 Wrocław

Tel. 0-71/372-41-24

 

oraz na stronie internetowej www.kariera.wroc.pl

 


Projekt „Akademia Żaka" jest finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rekrutacja AIESEC 2020
AIESEC rekrutuje! Szczegóły naboru w 2020 r.

Okazja na stanie się częścią największej międzynarodowej organizacji studenckiej!

Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

"Zmontuj wiedzę na odległość" - informacje o studenckiej inicjatywie

Studencie, możesz pomóc na odległość! Zmontuj filmik i swojej pasji i pomóż młodszym kolegom walczyć z nudą!

Polecamy
Zobacz najnowsze testy w Biuletynie Informacyjnych StudentÃłw AGH!
Czasopismo BIS AGH - zobacz e-wydanie numeru 12/2018!

Zobacz najnowsze teksty w Biuletynie Informacyjnych Studentów AGH!

Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca 2019 - plan wydarzenia

Już po raz 4. studenci farmacji będą edukować społeczeństwo na temat cukrzycy!

Ostatnio dodane
Rekrutacja AIESEC 2020
AIESEC rekrutuje! Szczegóły naboru w 2020 r.

Okazja na stanie się częścią największej międzynarodowej organizacji studenckiej!

Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.