Polska - Świat nauki

UMCS współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Informatyki

2021-11-18 16:01:10

18 listopada br. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej gościł dyrekcję oraz pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki. Uczestnicy delegacji spotkali się z władzami oraz studentami naszej Alma Mater, zaś zwieńczeniem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy instytucjami.

UMCS współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Informatyki

Wizyta na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

Eksperci COI, na czele z dyrektorem Przemysławem Kochem oraz zastępcą dyrektora Hubertem Gniadowiczem, rozpoczęli swoją wizytę od spotkania na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS pn. #CYFRYZACJATOFRAJDA, skierowanego do studentów i studentek UMCS. Żacy wysłuchali także wykładu na temat tworzenia wydajnych i bezpiecznych systemów oraz aplikacji, z których korzystają miliony obywateli.

Kolejnym punktem programu był briefing prasowy dotyczący porozumienia o współpracy pomiędzy COI a UMCS. - Bardzo cieszę się, że możemy dziś, podpisując umowę o współpracę, sfinalizować projekt, który mam nadzieję w niedalekiej przyszłości, będzie owocował wydarzeniami, sukcesami obopólnej korzyści na polu dydaktycznym, kształceniowym, ale również naukowo-badawczym”powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Ten dokument otwiera nowy rozdział dla Uniwersytetu i mam nadzieję, że również dla COI, związany z tym, co traktujemy jako absolutny priorytet, a mianowicie informatyzację i cyfryzację naszej uczelni rozumianą w różnych aspektach – dodał. Rektor UMCS podkreślił, że pandemia COVID-19 sprawiła, że doświadczamy i obserwujemy konieczność tych wdrożeń na własnej skórze. - Również w kategorii organizacji administracji uniwersyteckiej szybki przepływ informacji związany z informatyzacją, cyfryzacją jest konieczny, wymusza go czas, w którym obecnie funkcjonujemy – zaznaczył.

Prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, który nadzorował proces przygotowujący do podpisania dzisiejszego porozumienia, zwrócił uwagę na możliwości płynące z nawiązanej współpracy. - Jako obywatele naszego kraju jesteśmy zainteresowani tym, żeby żyło nam się sprawniej i lepiej, jeżeli chodzi o relacje między nami, a różnego rodzaju instytucjami publicznymi. Wiemy, że bardzo wiele już w Polsce dokonano w zakresie cyfryzacji procesów administracyjnych, ale COI odpowiada za bardzo wiele systemów, z których na co dzień korzystamy - począwszy od zwykłych, prostych spraw związanych z naszymi dokumentami osobistymi po obsługę systemu poruszania się po autostradach – powiedział prof. Pastuszak i podkreślił, że współpraca pomiędzy UMCS i COI to także realizacje wspólnych projektów na poziomie miasta i regionu z wykorzystaniem różnego rodzaju źródeł finansowania, związanych ze strategiami cyfryzacji naszego kraju: - To także wykorzystanie możliwości, które posiada COI i kompetencji, które również my możemy dostarczyć do realizacji, chociażby projektów związanych ze zmianami klimatycznymi czy innymi predykcyjnymi, tzn. nastawionymi na przewidywanie na podstawie analizy dużych zbiorów danych, przewidywanie pewnych procesów zachodzących w społeczeństwie, środowisku czy klimacie - powiedział.

- Bardzo cieszymy się na współpracę, którą dzisiaj w sposób formalny rozpoczynamy z UMCS w Lublinie, która mam nadzieję, przyniesie COI i UMCS obopólne korzyści. Rozpoczynamy tę kooperację od programu praktyk dla studentów UMCS, ale to jest tylko początek. Liczymy na owocną współpracę, zarówno w zakresie kształcenia studentów, jak i wytwarzania produktów pracy z COI, które służą do cyfryzacji relacji między naszym klientem, czyli obywatelem i państwem, bo tutaj mamy jeszcze dużo do zrobienia. Liczymy na to, że wspólnie z UMCS jeszcze szybciej i lepiej będziemy cyfryzować tę relację obywatel-państwo. Liczymy także na pomysły, które pojawią się na uczelni, które będą innowacyjne i pomogą nam lepiej dostarczać nasze produkty – powiedział Przemysław Koch, dyrektor COI.

Realizacja współpracy między UMCS a COI

Umowa między UMCS a COI zakłada realizację wspólnych projektów naukowych, informatycznych, wdrożeniowych, edukacyjnych oraz społecznych; organizację programów praktyk i staży zawodowych COI dla członków społeczności akademickiej Uniwersytetu, wsparcie merytorycznie pracowników i studentów w zakresie prac w obszarze informatyki, a także podjęcie wspólnej aktywności, zmierzającej do promowania tej dziedziny nauki.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również: prof. Monika Budzyńska – dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, dr hab. Przemysław Stpiczyński, prof. uczelni – dyrektor Instytutu Informatyki UMCS, Hubert Gniadowicz – zastępca dyrektora COI oraz delegacja pracowników COI.

Informacje na temat Centralnego Ośrodka Informatyki

Centralny Ośrodek Informatyki został powołany w 2010 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Jest obecnie największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Świadczy kompleksowe usługi IT&N zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną, a także zapewnia poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Jednocześnie COI realizuje potrzeby obywateli udostępniając przyjazne w użyciu e-usługi. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych technologii instytucje państwowe mogą działać sprawniej i być bardziej przyjazne dla mieszkańców. COI odpowiada za wdrożenie takich systemów jak m.in.: Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, e-dowód czy login.gov.pl

ip

fot. Bartosz Proll

Słowa kluczowe: UMCS, współpraca, Centralny Ośrodek Informatyki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Obowiazkowe posiadanie certfikatÃłw szczepień
Zakaz wstępu niezaszczepionym studentom i pracownikom na uczelnię w Lublinie

Czy osoby niezaszczepione będą mogły wziąć udział w zajęciach?

OgÃłlnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Przemoc rÃłwieśnicza w zglobalizowanym świecie"
Ogólnopolskiej Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Przemoc rówieśnicza w zglobalizowanym świecie"

Zobacz, co było omawiane podczas konferencji "Przemoc rówieśnicza w zglobalizowanym świecie".

Zespół stresu popandemicznego dotyka coraz więcej z nas

Dowiedz się, jak go rozpoznać, czym się charakteryzuje i w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Polecamy
Najlepszy internet dla studenta
Najlepszy internet dla studenta – wybieramy odpowiednią usługę Białystok

Studenci, czyli osoby należące do przedziału wiekowego 18–24 lat, stanowią szczególną grupę wśród korzystających z sieci.

Jarosław Gowin zapowiada, Åźe "Konstytucja dla Nauki" nie wywoła rewolucji na uczelniach.
Ustawa 2.0 nie oznacza natychmiastowej rewolucji w szkołach wyższych

Jarosław Gowin zapowiada, że "Konstytucja dla Nauki" nie wywoła rewolucji na uczelniach.

Ostatnio dodane
Obowiazkowe posiadanie certfikatÃłw szczepień
Zakaz wstępu niezaszczepionym studentom i pracownikom na uczelnię w Lublinie

Czy osoby niezaszczepione będą mogły wziąć udział w zajęciach?

OgÃłlnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Przemoc rÃłwieśnicza w zglobalizowanym świecie"
Ogólnopolskiej Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Przemoc rówieśnicza w zglobalizowanym świecie"

Zobacz, co było omawiane podczas konferencji "Przemoc rówieśnicza w zglobalizowanym świecie".

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.