Z życia Uczelni - Studia

Uniwersytet Rolniczy w XV edycji Małopolskiej Nocy Naukowców

2021-09-23 08:43:37

W najbliższy piątek, 24 września br. w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Chrzanowie, Oświęcimiu, Skawinie oraz 433 miastach Europy odbywać się będzie Noc Naukowców. Eksperymenty, pokazy, warsztaty i naukowe odkrycia i ciekawostki w formule hybrydowej.

Małopolska Noc Naukowców 2021 Uniwersytet Rolniczy

Uniwersytet Rolniczy podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021

W ramach Nocy Naukowców odbędzie się 140 pokazów, które przygotowało blisko 200 naukowców, pracowników, studentów i doktorantów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pokazy, eksperymenty, wykłady, warsztaty, gry, zabawy i konkursy odbywać się będą zdalnie lub stacjonarnie (ograniczona liczba miejsc w salach) w następujących lokalizacjach:

  • Wydział Rolniczo- Ekonomiczny (al. Mickiewicza 21);
  • Wydział Leśny (al. 29 Listopada 46);
  • Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji (al. Mickiewicza 24/28);  
  • Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa (al. 29 Listopada 54);
  • Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki (ul. Balicka 116 b)  
  • Wydział Technologii Żywności  (ul. Balicka 122).

Podczas wydarzenia będzie można pozyskać wiele cennych informacji naukowych oraz w przypadku zajęć w budynkach Uczelni, wykonać ciekawe doświadczenia.

Najciekawsze punkty programu MNN

W programie Uniwersytetu Rolniczego znalazły się między innymi następujące punkty:

  • Wydział Rolniczo-Ekonomiczny: Czym oddycha się w Krakowie? Jakie znaczenie ma biogospodarka w rozwoju zrównoważonym? Jak skutecznie negocjować? Jakie funkcje pełni gleba? Rekultywacja i rewitalizacja terenu poprzemysłowego na przykładzie parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie.
  • Wydział Leśny: Jak komunikują się zwierzęta? Jak rozpoznawać głosy ptaków? Jak kwiaty wabią do siebie owady? Kłokoczka południowa- magiczny kwiat Karpat- co go wyróżnia?
  • Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt: Jakie walory ma mleko owcze? Jak pasożyty kontrolują umysły i wygląd żywicieli? Czym jest sztuczna inteligencja? Czy sarna to żona jelenia, a jeże lubią jabłka, a ślimaki ser? - czyli zoologiczne mity. Co jedzą konie? Jak odczytywać mowę ciała zwierząt? Będzie możliwość zagrania w symulacyjną grę komputerową – wirtualne gospodarstwo ekologiczne. Jak założyć własną hodowlę psów? Co nam mówią chromosomy? Jak rozpoznać wiek konia na podstawie obserwacji uzębienia?
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji: Naziemny skaning laserowy – technologia działania. Gra terenowa przed budynkiem WIŚiG dotycząca tematyki geodezyjnej i geograficznej. Wykonywanie modelu 3D fotografowanego obiektu. Susza w Polsce na tle zmian klimatu. Obserwacje i ocena torfowisk.
  • Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa: Sensoryczna gra terenowa. Czy wszystkie bakterie są naszymi wrogami? Skąd się biorą kolorowe liście? Czym są nanocząstki i jakie mają znaczenie w produkcji biodegradowalnych tworzyw? Czym są roślinne kultury in vitro? Jak wygląda życie owadów? Jakie sekrety mają motyle?
  • Wydział Technologii Żywności: Jak uzyskać wysoką skuteczność kosmetyku? Co jeść w diecie redukcyjnej, aby nie odczuwać głodu? Jak skończyć z podjadaniem? Jak prawidłowo budować masę mięśniową? Jak wytwarzać sorbety warzywne i owocowe? Dlaczego owoce i warzywa ciemnieją? Jak powstaje lustro? Jakie właściwości ma pietruszka? Wykonany zostanie „domowy wulkan”, a także zaprezentowane zostaną metody wypieku drożdżówki. Dowiemy się też, jak przebiega liofilizacja. Przeprowadzone zostaną warsztaty carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Zaprezentowane zostaną biodegradowalne folie i opakowania spożywcze
  • Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki: Zwiedzanie nowoczesnej linii do produkcji brykietów i peletów z roślin energetycznych. Prezentacja aparatury i procesu produkcji biopaliw i biogazów. Jak można wykorzystać odpady? Jak wygląda nowoczesny ciągnik – pokaz połączony z krótką przejażdżką.
  • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej: Rozmieszczenie pasożytów psich i kocich wraz z omówieniem zasad zachowania higieny w kontakcie z czworonożnymi pupilami. Pokazy tkanek zdrowych i objętych procesami chorobowymi. Prezentacja zdjęć RTG różnych przypadków klinicznych. Jak udzielać pierwszej pomocy zwierzętom? Rozpoznawanie rodzajów kości u zwierząt. Zabawki sensoryczne dla psów i kotów.


Więcej informacji o wydarzeniu na: nocnaukowcow.malopolska.pl oraz https://nocnaukowcow.urk.edu.pl/.

ip

fot. Małopolska Noc Naukowców

Słowa kluczowe: Małopolska Noc Naukowców 2021, Uniwersytet Rolniczy, Kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już 19 kwietnia

Maturzyści i osoby zainteresowane studiami, będą mogły poznać naszą bogatą ofertę edukacyjną i porozmawiać z przedstawicielami 80 kierunków oraz 200 specjalności.

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Polecamy
Konferencja naukowa "Współczesne Trendy w Biznesie" 2020 - informacje o wydarzeniu

Nowe spojrzenie na biznes. Poznaj tematykę i program 9. edycji wydarzenia!

Rok akademicki 2021/2022
Kiedy zaczynają się studia? Początek roku akademickiego 2021/2022

Sprawdź, kiedy wypada najbliższe rozpoczęcie roku akademickiego!

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już 19 kwietnia

Maturzyści i osoby zainteresowane studiami, będą mogły poznać naszą bogatą ofertę edukacyjną i porozmawiać z przedstawicielami 80 kierunków oraz 200 specjalności.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.