Edukacja - Studia

Urlop na studiach - czym jest dziekanka?

2018-02-23 12:20:16

Życie pisze różne scenariusze. Czasami zmiany w ścieżce zawodowej lub osobistej potrafią być jednak na tyle gwałtowne, że ludzie rezygnują ze studiów, aby móc ustabilizować własną sytuację. W nagłych przypadkach nie trzeba od razu decydować się na odejście z uczelni, ponieważ każdy student ma prawo postarać się o urlop na studiach w określonych warunkach.

Kiedy można starać się o urlop na studiach?

Czym jest urlop dziekański?

Jest to popularnie nazywana w szkołach wyższych "dziekanka". Umożliwia wzięcie jednego semestru lub całego roku przerwy na studiach. Udzielana jest przez władze uczelni w wyjątkowych przypadkach przedstawionych przez studenta, jak np. narodziny dziecka, ciężka choroba, wyjazd za granicę na długi okres itp.

Podanie o urlop dziekański

Aby móc otrzymać rok przerwy, należy złożyć odpowiedni wniosek do dziekanatu swojego wydziału. To nie jest jednak jedyny warunek, który musi spełnić każdy, aby pójść na urlop na studiach. Oprócz dostarczenia potrzebnych dokumentów, trzeba przedstawić konkretny powód wzięcia "dziekanki", który związany jest z dużymi zmianami w życiu osobistym. Inne warunki określone są przez regulamin danej uczelni. Zazwyczaj jednak student musi zaliczyć wszystkie przedmioty z poprzednich semestrów, aby móc ubiegać się o urlop dziekański.

Ograniczona przerwa na studiach

Urlop dziekański to możliwość, z której może skorzystać każdy student. Warto pamiętać jednak o tym, że nie można brać roku lub semestru przerwy w nieskończoność. Najczęściej mamy prawo zrobić to tylko raz na dany etap studiów, a w wyjątkowych przypadkach dwa razy. Dlatego właśnie przed złożeniem podania o urlop należy dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Opłaty

"Dziekanka" nie jest darmowa. Wiąże się z wniesieniem wysokich opłat, które zależne są od regulaminu placówki. W przypadku studentów prywatnych szkół wyższych, istnieje szansa na odzyskanie czesnych, które zostały wpłacone na konto uczelni w trakcie trwania urlopu dziekańskiego, ale tylko po złożeniu specjalnego wniosku.

Czy warto brać urlop dziekański?

W wyjątkowych przypadkach zdecydowanie warto, ponieważ jest to lepsza opcja od zrezygnowania ze studiów. Dzięki temu, w trakcie trwania przerwy na studiach, można korzystać nadal z legitymacji, która uprawnia nas do zniżek i ubezpieczenia. "Dziekanka" pozwala też na powrót na uczelnie po dłuższym czasie.

Pamiętajmy o tym, że obowiązki studenckie podczas urlopu dziekańskiego nas nie ominą, więc każdy stracony semestr lub rok akademicki będzie trzeba odrobić.

Jeśli nie jesteś zainteresowany urlopem dziekańskim i chcesz po prostu odejść z uczelni, zobacz, jak zrezygnować ze studiów. W przypadku niezdanej sesji egzaminacyjnej z jednego przedmiotu nie trzeba od razu brać urlopu dziekańskiego, aby nadrobić zaległości w nauce. Istnieje jeszcze możliwość postarania się o warunek na studiach, który wiąże się z niższymi opłatami.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: dziekanka, urlop dziekański, urlop na studiach, przerwa na studiach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademickie Targi Pracy 2024
Przed nami Akademickie Targi Pracy w Łodzi

18 kwietnia to niezwykła data dla wszystkich, którzy poszukują możliwości zawodowych!

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Jak wyglądają studia technologiczne za granicą?

10 proc. polskich kandydatów na studia za granicą wybrało w 2023 roku kierunki związane z IT i inżynierią.

Polecamy
targi
Jak zdobyć wymarzoną pracę na lotnisku?

Weź udział w 4. Lotniskowych Targach Zawodoznawczych Kraków Airport

Uniwersytet Sukcesu 2020 - informacje o projekcie i zapisach

Wyjątkowa okazja dla młodych kobiet na zdobycie cennych umiejętności i doświadczenia zawodowego!

Ostatnio dodane
Akademickie Targi Pracy 2024
Przed nami Akademickie Targi Pracy w Łodzi

18 kwietnia to niezwykła data dla wszystkich, którzy poszukują możliwości zawodowych!

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Jak wyglądają studia technologiczne za granicą?

10 proc. polskich kandydatów na studia za granicą wybrało w 2023 roku kierunki związane z IT i inżynierią.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.