Polska - Świat nauki

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu

2021-10-14 08:38:15

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. Andrzejowi Koteckiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbędzie się w piątek, 15 października br. o godz. 11:00 w Auli Centrum Kongresowego UR (al. 29 Listopada 46).

Nadania tytułu Doktora

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu

Andrzej Kotecki urodził się 30 sierpnia 1952 r. w Wieleniu nad Notecią. W 1977 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując stopień magistra inżyniera rolnictwa. Po studiach przez dwa lata pracował bezpośrednio w produkcji, początkowo jako stażysta, a po odbyciu stażu ‒ na stanowisku zootechnika. Od 1979 r. pracuje na Wydziale Rolniczym macierzystej uczelni, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu akademickiego.

Tematyka badawcza Nominata koncentruje się wokół zagadnień istotnych z poznawczego i utylitarnego punktu widzenia i obejmuje następujące obszary:

  1. Agrotechnika roślin bobowatych grubonasiennych (łubin biały, wąskolistny, żółty i andyjski, groch siewny, wyka siewna, soja oraz bobik) z uwzględnieniem następczego działania na plonowanie pszenicy i rzepaku ozimego;
  2. Współrzędna uprawa wyki siewnej, grochu siewnego, peluszki, łubinu żółtego i wąskolistnego oraz bobiku ze zbożami jarymi;
  3. Doskonalenie technologii uprawy roślin oleistych (rzepak jary i ozimy oraz gorczyca biała);
  4. Agrotechnika miskanta olbrzymiego i spartiny preriowej, w tym rozmnażanie miskanta olbrzymiego z sadzonek pędowych,
  5. Uprawa modyfikowanego genetycznie lnu na cele biomedyczne – opatrunkowe.

Głównym obszarem zainteresowań badawczych Profesora były elementy doskonalenia technologii uprawy roślin grubonasiennych bobowatych, zaś w zakresie roślin oleistych jego badania skupiają się głównie na rzepaku ozimym. Na szczególne podkreślenie zasługuje jego aktywność w integracji środowiska naukowego w Polsce wokół idei przygotowania podręczników akademickich dla studentów, doradców rolniczych i wszystkich zainteresowanych uprawą roślin.

O licznych związkach prof. Andrzeja Koteckiego z Wydziałem Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie świadczy fakt, że był on recenzentem w przewodzie doktorskim, habilitacyjnym, w staraniach o tytuł profesora lub przewodniczącym komisji habilitacyjnej 14 doktorantów i pracowników UR. Ponadto wieloletnia współpraca naukowa z pracownikami Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin, Instytutu Produkcji Roślinnej, a obecnie Katedry Agroekologii Produkcji Roślinnej zaowocowała licznymi wspólnymi przedsięwzięciami. Pracownicy Katedry byli autorami wielu rozdziałów w podręcznikach redagowanych przez Profesora. Pod jego kierownictwem prowadzony był wspólny projekt naukowy z zakresu uprawy roślin strączkowych (soi i grochu), co zaowocowało licznymi publikacjami naukowymi. Wspólna praca nad dużym projektem z zakresu uprawy soi w Polsce dodatkowo umocniła te więzi. Jako członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych i Rady Doskonałości Naukowej oraz jako Profesor i Przyjaciel naszego Uniwersytetu służył radą władzom Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego i jego pracownikom.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Argo Krak 2021
AGRO-KRAK UR 2021 - pokaz zbioru kukurydzy i uprawy roli po zbiorze

Zobacz, kiedy odbędzie się pokaz zbiorów.

Nadania tytułu Doktora
Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu

Zobacz, kiedy i dlaczego zostanie nadany tytuł Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu.

Polecamy
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - wsparcie dla współpracy z Turcją i Izraelem w 2020 r.

NCBR zachęca do międzynarodowej współpracy polskich innowatorów.

Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.