Z Polski - Studencka Polityka

W jaki sposób studenci mogą wspierać obywateli Ukrainy?

2022-02-28 10:54:14

Wielu członkom społeczności studenckiej zależy na niesieniu pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Niestety, często nie wiemy, co można dla nich zrobić. Sprawdź, w jaki sposób studenci mogą się przyłączyć do akcji wspierających Ukrainę.

Zobacz też: Tysiące manifestujących osób wspiera Ukrainę — zdjęcia z Polski [FOTO]. >>

Studenci niosą pomoc Ukrainie - zbiórki żywności, artykułów higienicznych, odziezy i lekarstwZobacz też: Kim są hakerzy, którzy wspierają Ukrainę? >>

Fundacje, uniwersytety i pojedyncze osoby angażują się w pomoc

Dla wielu z nas wojna na wschodzie Europy jest pierwszym konfliktem zbrojnym, który rozgrywa się tak blisko. Po pierwszych dniach szoku ludzie mobilizują się, aby pomóc tym, którym już udało się wyjechać z Ukrainy lub właśnie próbują przekroczyć granicę. Warto jednak robić to wszystko z głową, aby nie zmarnować energii na zbędne działania. Tylko w jaki sposób?

Wyjechać czy pomagać na miejscu?

Studenci chcący nieść realne wsparcie, muszą pamiętać o tym, że jednocześnie mają własne obowiązki. Rodzina, studia, praca — nie możemy ich zostawić i jechać na kilka tygodni gdzieś daleko. Jednakże absolutnie nie oznacza to, że mamy siedzieć z założonymi rękoma. Oprócz dotychczasowo działających fundacji jest także wiele jednostek organizujących wolontariaty na terenie poszczególnym placówek edukacyjnych lub miejsc pracy. To właśnie tutaj będą nas najbardziej potrzebować.

Wolontariaty na uczelni

Wiele uczelni organizuje zbiórki żywności, środków pierwszej pomocy, artykułów higienicznych itd. Następnie oddelegowane osoby przekazują je do organizacji humanitarnych i fundacji. Tworzy się także zbiórki pieniężne i licytacje, mające wspomóc gromadzenie funduszy. Większość z nich jest skierowana do społeczności danej uczelni - studentów i pracowników ze wschodu oraz ich rodzin. Uczelnie oferują swoim studentom zakwaterowanie, pomoc prawną i wsparcie psychologiczne.

W jakie akcje mogą zaangażować się studenci poszczególnych uczelni?

 • Politechnika Białostocka: współpraca z punktem miejskim — zbiórka żywności i brakujących za granicą produktów.
 • Uniwersytet Olsztyński: zbiórka wody, żywności, produktów higienicznych etc. do Łucka (miasta partnerskiego).
 • Uniwersytet Jagielloński: wsparcie psychologiczne, pomoc prawna, zbiórka artykułów, pierwszej potrzeby, kursy języka polskiego.
 • Politechnika Wrocławska: aukcje charytatywne, zbiórka żywności i artykułów pomocowych — środki higieniczne, artykułów medycznych.
 • Uniwersytet Gdański: zbiórka pieniężna i artykułów pierwszej potrzeby, wsparcie psychologiczne, kurs języka polskiego dla obcokrajowców, poradnictwo prawne, stypendia.
 • Uniwersytet Wrocławski: pomoc prawna (wsparcie urzędników w przyspieszeniu decyzji legalizujących pobyt), nauka języka polskiego obcokrajowców, opieka nad dziećmi, zbiórki żywnościowe, tymczasowe zakwaterowanie, pomoc psychologiczna.
 • Uniwersytet Warszawski: zbiórki żywności i artykułów pierwszej potrzeby, pomoc prawna, tłumaczenia i wsparcie językowe, pomoc psychologiczna, debaty i wykłady.

Co oprócz tego?

Jeśli nie mamy możliwości dołączenia do skoordynowanej grupy, możemy wykonać kilka działań na własną rękę. Przede wszystkim są to:

 • przelew pieniędzy do sprawdzonych organizacji, które zajmują się niesieniem pomocy — uważajmy jednak na oszustów. Niestety mogą pojawić się ludzie, dążący do wybicia się na cudzej krzywdzie;
 • przekazanie darów: ciepłej odzieży, środków higienicznych, wody, pożywienia;
 • przewozy uchodźców spod granicy do miejsc, gdzie czekają na nich ich bliscy;
 • udział w marszach i wiecach oraz popieranie akcji wspierających Ukraińców w tak trudnym czasie.
Wszystkie działania, które wymieniliśmy w tekście, dążą do tego, aby uchodźcom łatwiej było odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pomoc prawna, finansowa, medyczna, opieka nad dziećmi czy wsparcie psychologiczne są teraz niezwykle ważne. Każdy, kto chce pomóc, może wykorzystać swoje predyspozycje i zaangażować się w najlepszy dla siebie sposób.

KK

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: studencka pomoc, uchodźcy z Ukrainy, wojna na Ukrainie, fundacje, akcje charytatywne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne