Świat - Świat nauki

W naszej galaktyce może być 36 cywilizacji obcych. Skąd naukowcy wzięli ten wniosek?

2020-06-16 09:39:48

Patrząc na liczby opisujące rozmiary wszechświata, ciężko jest tak naprawdę pojąć jego ogrom. Wiele osób wierzy, że w tak wielkiej przestrzeni, oprócz nas, musi istnieć jeszcze jakieś inteligentne życie. Paradoks Fermiego sugeruje, że obce cywilizacje wcale nie muszą być aż tak powszechne. Artykuł w "The Astrophysical Journal" wykazuje jednak, że w samej naszej galaktyce, obcych cywilizacji może być aż 36! Wniosek ten naukowcy wysnuli m.in. z zasad działania ewolucji.

Zobacz też: Ile istnieje egzoplanet? Na mapie NASA jest ich ponad 4 tys.

Kosmita w tuneluEwolucja a poszukiwanie obcych cywilizacji

Omawiane badania zostały przeprowadzone pod przewodnictwem Uniwersytetu w Nottingham. Punktem wyjścia badaczy było założenie, że życie na innych planetach powstaje w sposób podobny do tego ziemskiego. Dzięki temu mogli oni wykorzystać znane nam fakty dotyczące ewolucji, aby wykazać liczbę innych inteligentnych form życia w Drodze Mlecznej.

Oto jak opisał to jeden z naukowców, który brał udział w badaniu, profesor Christopher Conselice: - Przy założeniu, że potrzeba 5 miliardów lat, by powstało życie, takie jak na Ziemi, w naszej galaktyce powinno funkcjonować co najmniej kilkadziesiąt innych cywilizacji. Chodzi o to, aby spojrzeć na ewolucję w skali kosmicznej. Nazwaliśmy tę kalkulację Astrobiologicznym Limitem Kopernikańskim (org.  Astrobiological Copernican Limit).[eurekalert.org]

Przewodniczący badaniami Tom Westby dodał: - Klasyczne metody wykazywania liczby inteligentnych cywilizacji opierają się wyliczeniach, przy których pewne wartości związane z życiem są zakładane, podczas gdy ich wartości ciągle się zmieniają. Nasze badanie upraszcza te założenia za pomocą nowych danych, co pozwala nam solidnie oszacować liczbę cywilizacji w naszej galaktyce. [eurekalert.org]

Zobacz też: SpaceX i lot amerykańskich astronautów na ISS.

Liczba cywilizacji w drodze mlecznej

Do wyliczenia, że w naszej galaktyce może istnieć 36 obcych cywilizacji, badacze wykorzystali powyższe założenia dotyczące ewolucji. Oprócz tego, w pracy wykazano, że ta liczba jest zależna od tego, jak długo te wysyłają w przestrzeń kosmiczną świadectwa swojej aktywności, takie jak sygnały radiowe, telewizyjne itd.

Jeżeli inne technologiczne cywilizacje istnieją tak długo, jak nasza (ok. 100 lat) to w podobnych cywilizacji powinno być w drodze mlecznej 36. Do tego wyliczenia wykorzystano też kryterium, wedle którego gwiazda w pobliżu planety, na której powstało życie, musi być bogata w metal (podobnie jak nasze Słońce).

Kontakt z Obcymi

Czy te nowe badania oznaczają, że już wkrótce możemy spodziewać się zmasowanego ataku wiadomościami od kosmitów? Raczej nie - pamiętajmy, że mowa tutaj o 36 cywilizacjach rozsianych po CAŁEJ galaktyce. Co więcej, funkcjonująca cywilizacja nie oznacza technologicznego zaawansowania pozwalającego na komunikację między gwiezdną, nie wspominając już o podróżach.

Według badania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham średni dystans, jaki oddziela cywilizacje w drodze mlecznej to ok 17 tys lat świetlnych. Co więcej, to że jakiś gatunek wyewoluował podobnego nam poziomu, nie oznacza wcale, że on i jego planeta przetrwali.

Naukowcy wspominają, że poszukiwania obcych cywilizacji mogą pomóc nam przewidzieć to, co stanie się z naszym gatunkiem. Jeżeli dowiemy się dzięki temu, że technologiczne społeczeństwa są w stanie przetrwać, to dla nas dobry prognostyk. Jeżeli jednak szybko upadają, to możemy się spodziewać, że nas czeka podobny los.

KSK

fot. Pawel86 z Pixabay

źródła: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/uon-rsn061220.php; https://futurism.com/research-could-be-36-alien-civilizations-galaxy

Słowa kluczowe: Poszukiwania Obcych Cywilizacji, Kosmici w Drodze Mlecznej, badania, The Astrophysical Journal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

Gadolin ma pomóc w obserwacji najbardziej nieuchwytnych, znanych nam cząstek.

NASA sfinansowała poszukiwanie obcych cywilizacji. Naukowcy będą szukać technosygnatur

Badania mają przeprowadzić Uniwersytet w Rochester i Uniwersytet Harvarda.

Polecamy
Statystyki Erasmus + za rok 2018 i historia programu

Zobacz, jak rozwinął się jeden z najbardziej udanych projektów Unii Europejskiej!

Zobacz, ktÃłre uczelnie oferują najdroÅźsze kierunki studiÃłw na świecie.
Najdroższe kierunki studiów na świecie

Zobacz, które uczelnie oferują najdroższe kierunki studiów na świecie!

Ostatnio dodane
Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

Gadolin ma pomóc w obserwacji najbardziej nieuchwytnych, znanych nam cząstek.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.