Polska - Świat nauki

Wiemy, które badania nad COVID-19 otrzymają dofinansowanie od Nardowoego Centrum Nauki

2020-05-20 13:38:36

Przeprowadzony w ekspresowej formule konkurs na badania nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz pandemią COVID-19 został rozstrzygnięty. Naukowcy otrzymają 12 mln zł na poszerzanie wiedzy w tym zakresie.

Napis COVID-19 otoczony wirusamiKonkurs na badania nad koronawirusem

Ogłoszony pod koniec marca konkurs SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19 miał na celu wyłonienie projektów, które przyczynią się do zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, a także udoskonalenia testów diagnostycznych, poszukiwania nowych leków i łagodzenia społecznych skutków pandemii.

Konkurs był przeprowadzony w ekspresowej formule przy zachowaniu najwyższych standardów oceny. Na złożenie wniosków naukowcy mieli jedynie dwa tygodnie, zaś ocena została wykonana zaledwie w miesiąc. Pomimo tak krótkiego terminu naboru, konkurs cieszył się dużą popularnością, w związku z czym zdecydowano się na zwiększenie budżetu, który pierwotnie wynosił 10 mln zł.

Badacze złożyli 262 wnioski na łączną kwotę ponad 140 mln zł, z czego do oceny merytorycznej skierowano 259. Finansowanie na łączną kwotę ponad 12 mln zł przyznano 19 projektom. W naukach o życiu finansowanie otrzymało 12 wniosków, w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce – 4, zaś w naukach ścisłych i technicznych – 3.

Zobacz też: polsko-szwajcarskie badania nad COVID-19.

Wyniki konkursu Narodowego Centrum Nauki

Ogłosiliśmy ten nietypowy dla NCN konkurs, biorąc pod uwagę szczególną sytuację wynikającą z pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 i światowej pandemii. Oczekiwaliśmy, iż jego ogłoszenie spowoduje podjęcie prac badawczych, umożliwiających włączenie się naukowców pracujących w Polsce w światową walkę z chorobą COVID-19 – mówi prof. Małgorzata Kossowska, przewodnicząca Rady NCN. – Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Przy ponad 250 złożonych wnioskach wybór był niezwykle trudny. Ograniczony budżet, który i tak został zwiększony, spowodował, że do finansowania eksperci mogli skierować jedynie ok. 7% wszystkich zgłoszonych projektów. Żałujemy, że wskaźnik sukcesu nie mógł być wyższy, a wiele ważnych i interesujących projektów nie zostanie sfinansowanych w tym konkursie. Zachęcamy jednak naukowców, aby składali swoje wnioski ponownie w najbliższym naborze w standardowych konkursach NCN.

Mimo specjalnego przebiegu konkursu, w trakcie procesu oceny zostały zachowane wszelkie standardy oraz zasady etyczne obowiązujące ekspertów i recenzentów NCN w regularnych konkursach, a wszystkie wnioski zostały rzetelnie ocenione.

Konkurs skierowany był do naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora i mających udokumentowane osiągnięcia naukowe w obszarach związanych z celem konkursu. Badania, które będą realizowane w ramach konkursu, mogą trwać najdłużej 18 miesięcy, a rezultaty muszą zostać udostępnione powszechnie zaraz po ich uzyskaniu. Otrzymane środki finansowe kierownicy projektu mogą przeznaczyć na wynagrodzenie dla zespołu badawczego oraz pokrycie innych kosztów związanych z wydatkami do realizacji zaplanowanych badań.

Listy rankingowe znajdują się na stronie NCN: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2020-05-14-covid-19

Zobacz też: IdeaLab 2020 - wyniki.

ip

fot. Edward Jenner z Pexels

Słowa kluczowe: NCN, SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19, 2020, lista rankingowa, wyniki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dr hab. inÅź. Eweliny JamrÃłz, prof. UR
1,5 mln dofinansowania dla projektu dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR Kraków

Naukowczyni z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymała wsparcie w ramach konkursu LIDER XI.

Dioscuri - konkurs
Ruszył Czwarty konkurs na Centrum Doskonałości Naukowej Dioscuri

Dowiedz się, jakie możliwości niesie ze sobą otwarcie Centrum Dioscuri na uczelni.

Stypendia "Pasjonaci Edukacji" 2021
"Pasjonaci Edukacji" - zgłoś się do Programu stypendialnego Fundacji PFR dla studentów

Jeżeli studiujesz i planujesz w przyszłości pracować z dziećmi i młodzieżą, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!

Polecamy
QS World University Ranking 2020 - polskie uczelnie w światowym rankingu najlepszych uczelni

15 szkół wyższych z Polski znalazły się na liście przygotowanej przez Quacquarelli Symonds.

MNiSW przekaże 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych

Inicjatywy studentów otrzymają znaczne wsparcie.

Polecamy
Ostatnio dodane
dr hab. inÅź. Eweliny JamrÃłz, prof. UR
1,5 mln dofinansowania dla projektu dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR Kraków

Naukowczyni z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymała wsparcie w ramach konkursu LIDER XI.

Dioscuri - konkurs
Ruszył Czwarty konkurs na Centrum Doskonałości Naukowej Dioscuri

Dowiedz się, jakie możliwości niesie ze sobą otwarcie Centrum Dioscuri na uczelni.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!