Sport akademicki - Studia

Windsurfing na podium, srebro Czajkowskiego!

2011-08-22 11:41:00

W niedzielę w Sub-course of Seven Star Bay of Universiade Sea Sports zakończyły się zmagania żeglarzy, w których bardzo dobrze wypadli biało-czerwoni. Dwa medale zdobyli nasi windsurferzy. W klasie RS:X srebro wśród mężczyzn wywalczył Łukasz Grodzicki, natomiast brąz wśród kobiet przypadł w udziale Małgorzacie Białeckiej. Ostatniego dnia rozegrano wyścigi medalowe, w których Łukasz i Gosia zajęli odpowiednio 2. i 5. miejsce, co wystarczyło do utrzymania wcześniej wywalczonych pozycji. Windsurferzy zdobyli 18. i 19. medal dla naszej ekipy.

Srebro Czajkowskiego
Wieczorem dwudziesty krążek (srebrny) zawisł na szyi naszego dyskobola Przemysława Czajkowskiego, który w bardzo dobrym stylu rzucił 63,62 m, co wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca. Zgodnie z przewidywaniami, niepokonany tego wieczora był Estończyk Mart Israel (64,07 m).

Flash
Poza Łukaszem Grodzickim i Gosią Białecką, w wyścigach medalowych, do których kwalifikowała się najlepsza dziesiątka w danej klasie, wystartowali również inni nasi reprezentanci. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadły Maja Dziarnowska (RS:X) i Zuza Gładysz (Laser Radial), które w swoich klasach zajęły 6. miejsca. Wśród windsurferów 10. miejsce zajął Michał Majewski, który podczas wyścigu medalowego był 9., natomiast pierwszą dziesiątkę w klasie 470 Open zamknęły Agnieszka Skrzypulec i Judyta Mrozek-Gliszczyńska. Warto podkreślić, iż te dwie zawodniczki ścigały się w jednej klasie z mężczyznami (470 Open). Nieco słabiej wypadli nasi żeglarze w klasie Laser Standard. Wojciech Zemke i Patryk Piasecki uplasowali się bowiem poza pierwszą dziesiątką (12. i 13. miejsce). Najbardziej niezadowolona ze swojego startu jest natomiast Anna Weinzieher, która w klasie Laser Radial zajęła 16. miejsce.

W finale rzutu dyskiem mężczyzn, poza Przemkiem Czajkowskim, swoje umiejętności zaprezentował drugi z naszych dyskoboli Robert Urbanek, który wynikiem 62,17 m wywalczył 5. miejsce. Tego samego wieczora, na stadionie lekkoatletycznym The Main Stadium of Universiade Sports Center rozegrano jeszcze dwa finały z udziałem biało-czerwonych. W zawodach skoku wzwyż pań uczestniczyły dwie nasze zawodniczki: Karolina Błażej i Magdalena Ogrodnik. Karolina gładko przeskakiwała kolejne wysokości (1,75, 1,78, 1,81 i 1,84 m), aż do progu 1,86 m, którego nie potrafiła pokonać w żadnej z trzech prób, zajmując ostatecznie 8. lokatę. Lepiej spisała się Magda, która wprawdzie wysokość 1,84 m zaliczyła dopiero w trzecim podejściu, jednak później od razu poradziła sobie z poprzeczką zawieszoną na 1,86 m. Naszej zawodniczce nie udało się już niestety przełamać kolejnej bariery (1,88 m), w związku z czym została sklasyfikowana na 5. miejscu. Ostatnią z polskich finalistek tego dnia była Katarzyna Broniatowska (1500 m), która zajmując 11. miejsce, powtórzyła wynik z eliminacji. Czas uzyskany przez Kasię w finale (4:20,01) był jednak prawie o 12 s lepszy niż w biegu kwalifikacyjnym. Zwyciężyła Turczynka Asli Cakir Alptekin (4:05,56) tuż przed Ukrainką Anną Mishchenko (4:05,91) oraz Rosjanką Ekateriną Gorbunovą (4:06,16). W ostatnich dniach to już kolejna złota medalistka znad Bosforu, bowiem wczoraj na dystansie ponad trzy razy dłuższym (5000 m) szans rywalkom nie dała jej rodaczka Binnaz Uslu.

W niedzielę rywalizację w Conference and Exhibition Center zakończyła również polska drużyna szachów. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn najlepiej wypadł Krzysztof Bulski, który uplasował się na 11. miejscu, tuż przed Michałem Olszewskim (12.). Trzynasta wśród kobiet była z kolei Jolanta Zawadzka. Dalsze miejsca zajęli nasi pozostali dwaj zawodnicy. Paweł Czarnota został sklasyfikowany na 18. miejscu, natomiast Wojciech Moranda dopiero na 29. Biorąc pod uwagę sumę wyników, w drużynie Polacy zajęli 7. miejsce. Warto podkreślić, iż sześć medali (złoto i brąz wśród pań, komplet wśród panów i złoto w drużynie) zdobyli Chińczycy. Gospodarze zdeklasowali pod tym względem resztę stawki. Turniej był rozgrywany w tradycyjnym 9-cio rundowym systemie szwajcarskim, w którym w pierwszej rundzie o doborze par decyduje ranking poszczególnych zawodników, natomiast w kolejnych rundach pary są kojarzone komputerowo na podstawie dotychczasowych wyników, tak aby najlepsi mierzyli się między sobą.

W tym samym obiekcie odbywały się również walki taekwondo. Niestety nasi reprezentanci: Katarzyna Wieczorek (-67kg) oraz Kamil Chwesiuk (-80kg) ponieśli porażki już w pierwszych swoich walkach i odpadli z turnieju. Dzisiaj (poniedziałek 22.08.) do rywalizacji przystępuje Piotr Hatowski (+87kg), ostatnie starty czekają również Polaków w strzelectwie.

Słowa kluczowe: raport shenzhen uniwersjada igrzyska studenckie sport zawody mistrzostwa