Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Wolontariat dla studentów - czy warto pracować za darmo?

2019-12-05 11:14:26

Co 12 Polak angażuje się w wolontariat. Nadszedł grudzień i wielkie święto ludzi zaangażowanych - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (5 grudnia). To czas, w którym wiele osób angażuje się w działania społeczne. W końcu okres świąt i mikołajki wzbudzają w nas poczucie, że warto zrobić coś dla innych. Jednak jak wygląda sytuacja, kiedy znika świąteczna aura? Wiele osób potrzebuje obecności, pomocy czy (tak jak w przypadku Programy PROJEKTOR - wolontariat studencki) kreatywnych warsztatów prowadzonych przez wolontariuszy. Czy warto się angażować

Młodzi ludzie umazani farbąKto może zostać wolontariuszem?

Wolontariat nie jest dla każdego – to coś dla ludzi o otwartych głowach i chcących się angażować. Wolontariusze podczas pracy często oddają cząstkę siebie, poświęcają swój czas innym, a w zamian dostają pozytywną energię, dobry humor i wdzięczność, o którą ciężko w dzisiejszym świecie.

- Osoby, które dają "coś od siebie" innym - odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem. - Kamil Wrzos, Dyrektor Programu PROJEKTOR - wolontariat studencki.

Młodzi ludzie a wolontariat

Jak wynika z raportu "Wolontariat w 2016 roku", wydanego przez GUS trzy lata temu, w działania wolontariackie angażowało się 8,5% Polaków powyżej 15. roku życia. Warto zauważyć, że zaangażowanie osób między 25 a 34 rokiem życia jest znacząco mniejsze (37%) niż chociażby zaangażowanie osób w wieku od 15 do 24 lat, a także osób w wieku od 35 do 44 lat. Z pewnością jest to związane z ograniczonym czasem, który młodzi dorośli w tym okresie swojego życia chcą przeznaczyć przede wszystkim na rozwój osobisty, zawodowy czy założenie rodziny.

Badanie Deloitte "Global Millennial Survey 2019" pokazuje, że najważniejsze motywacje i ambicje Millenialsów to:

  • dobrze zarabiać (59%)
  • Podróżować/zobaczyć świat (58%)
  • Kupić własny dom (54%)
  • Mieć dzieci/założyć rodzinę (47%)
  • Osiągnąć wysokie stanowisko zawodowe (47%)

Wydawać by się mogło, że w drodze do tych celów ciężko znaleźć miejsce na wolontariat. Ale czy na pewno jedno wyklucza drugie?

Należy zwrócić uwagę na to, że wolontariat, to także zdobywanie nowych kompetencji i nieustanny rozwój. Praca społeczna pozwala czerpać z wielu dziedzin, z którymi na co dzień nie mielibyśmy do czynienia. Wolontariat to praktyka, której często nie mamy okazji zdobyć na studiach. Działania społeczne to możliwość nieustannego rozwoju, wyzwanie i konkretne doświadczenia, które kształtują osobowość i umiejętności. Warto dodać, że społeczeństwo i pracodawcy coraz częściej to zauważają.

- Pokolenie Y poszukuje wrażeń: chętniej podejmuje decyzje o kolejnej podróży czy pomocy swojej społeczności lokalnej niż o założeniu rodziny czy…własnej firmy. - Badanie Deloitte "Global Millennial Survey 2019".

Wolontariusz - ten, który osiąga sukces

Mateusz Mokrzycki (absolwent programu i właściciel firmy PASSIO) w jednym z odcinków Vloga Zaprojektowani (realizowanego w ramach programu PROJEKTOR - wolontariat studencki) opowiedział swoją historię. Zwraca on uwagę na to, że wolontariat bardzo mocno ukształtował jego życie zawodowe, ale też prywatne. Jedna ważna rzecz, której nauczył się dzięki działaniu, to przedsiębiorczość.

Kamil Wrzos również zaczynał swoją drogę angażując się w działania społeczne. 14 lat temu jako student-wolontariusz, a dziś dyrektor ogólnopolskiego programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki".

- Warto pamiętać, że nie wszyscy mają równe szanse. Nasze możliwości zależą od wielu czynników np. miejsca, w którym przyszło nam żyć, statusu społecznego, zdrowia lub czasem po prostu szczęścia. Jest wielu ludzi, którym z różnych powodów jest trudniej i potrzebują naszej pomocy. Tę pomoc możemy dziś realizować w bardzo różny sposób: przeznaczając czas na wolontariat, wspierając zbiórki pieniężne, przekazując swoje rzeczy dla innych. Jest nie tylko wiele możliwości, ale niestety także wielu, którzy na taką pomoc czekają. Od wielu lat mam okazję pracować w programie społecznym, w którym obserwuję działania wolontariuszy. Potwierdzę za wieloma badaniami, że osoby, które dają "coś od siebie" innym - odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem. Pomagając bezinteresownie, czyli "pracując za darmo", sprawiamy, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny, po prostu lepszy. Poza tym nawet najmniejszy gest Twojej pomocy, da Ci coś czego nie da Ci nic innego: masz poczucie, że jednak jesteś innym potrzebny.  - Kamil Wrzos, Dyrektor Programu PROJEKTOR - wolontariat studencki

Istota wolontariatu

Twórcy raportu Deloitte optymistycznie dla organizacji pozarządowych zauważają: - Milenialsi sceptyczni wobec biznesu: pozostają lojalni wobec organizacji, którym przyświecają podobne wartości pozafinansowe. Często jednak wolontariusze zapominają albo nie są świadomi tego, że własnym przykładem warto się dzielić.

Dlatego Dzień Wolontariusza to świetna okazja żeby powiedzieć o tym jak ważny jest wolontariat. Każdy wolontariusz może być z siebie dumny nie tylko w tym dniu. W Programie "PROJEKTOR - wolontariat studencki" tradycyjnie 5 grudnia wolontariusze z przekonaniem do znaczenia działań wolontariackich noszą PROJEKTORowe koszulki.

Artykuł partnera, Aleksandra Skorżyńska dla "PROJEKTOR – wolontariat studencki" (projektor.org.pl)

fot. Joanna Rosiek

Joanna Rosiek
Słowa kluczowe: Korzyści z wolontariatu, Projektor, Po co, Praca za darmo, Jak zdobyć doświadczenie, badania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Zobacz, kiedy moÅźna starać się o przedłuÅźenie sesji egzaminacyjnej!
Przedłużenie sesji egzaminacyjnej - jak to zrobić?

Zobacz, kiedy można starać się o przedłużenie sesji egzaminacyjnej!

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.