Z Organizacji - Studia

Wraca Akademia OPI PIB

2022-06-21 10:42:49

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił drugą edycję Akademii OPI PIB. Pierwszy odcinek drugiego sezonu tego popularnego projektu edukacyjnego dostępny jest już na kanale YouTube instytutu. Zatytułowany jest on „Naukowiec też człowiek”. Dr Grzegorz Banerski przedstawia w nim wyniki badań dotyczące preferencji i  potrzeb kadry naukowej w zakresie konferencji zdalnych. Szczególnie ciekawie prezentują się wyniki dotyczące potencjału wykorzystania technologii VR w tego typu wydarzeniach. Nowe odcinki Akademii OPI PIB będą publikowane co miesiąc na kanale YouTube instytutu.

Akademia OPI PIB

Akademia OPI PIB – atrakcyjna forma, wiarygodne dane

Akademia OPI PIB to proaktywny projekt popularyzujący naukę z udziałem ekspertów i badaczy z  Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego celem jest budowanie kultury dzielenia się wiedzą, możliwości wymiany doświadczeń i dalszego rozwoju kompetencji na polu nowych technologii. Podcasty udostępniane są za darmo na kanale YouTube OPI PIB i dotyczą takich obszarów wiedzy jak informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki socjologiczne. Każdy odcinek to zbiór angażujących historii, dobrych praktyk i inspirujących case studies. Pierwsza edycja projektu liczyła 9 odcinków. W ramach drugiego sezonu nagrano natomiast 4 materiały filmowe.

Po opublikowaniu wszystkich odcinków pierwszej edycji Akademii OPI PIB otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować projekt. Promocja dokonań naukowych nie jest łatwa i nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem jak treści rozrywkowe, jednak zyskuje coraz większe grono odbiorców. Ludzie kształcą się przez całe życie i są ciekawi, co odkryli naukowcy. Ważne jest, aby materiały miały atrakcyjną formę, ale przede wszystkim, aby były oparte na wiarygodnych wynikach naukowych. W epoce fake newsów nie można pozwolić sobie na publikowanie niezweryfikowanych informacji – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Czy konferencje zdalne przetrwały?

Pandemia COVID-19 się skończyła, choć wiele osób sobie zadaje pytanie, czy jeszcze nie wróci? Wraz z ustaniem epidemii, ludzie zaczęli na nowo się spotykać. Organizowane są koncerty, zawody sportowe z udziałem publiczności, a także konferencje naukowe. Tych ostatnich właśnie dotyczyło badanie, które w trakcie epidemii zrealizowali badacze OPI PIB.

Na podstawie otrzymanych wyników można zauważyć, że w czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online. Natomiast, gdy pytania dotyczyły preferencji po zakończeniu pandemii, odsetek zdeklarowanych zwolenników znacznie spada. Wciąż jednak stanowi on niemal połowę badanych, bo 45 proc. –  mówi dr Grzegorz Banerski, adiunkt w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Można zauważyć, że obecnie nadal organizowane są konferencje zdalne. Jednak ich popularność nie jest już tak duża, jak w czasie epidemii COVID-19. Wyniki badania naukowców OPI PIB to przewidziały. Z analizy danych wynika, że konferencje zdalne dalej będą realizowane także po zakończeniu pandemii, ale nie zastąpią one naukowych wydarzeń organizowanych w sposób stacjonarny. Można spodziewać się, że w przyszłości obie formy organizacji konferencji będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.

Badanie zrealizował zespół badawczy: dr Grzegorz Banerski, Zbigniew Bohdanowicz, dr Anna Knapińska, dr Agata Kopacz, Adam Muller.

Najnowszy odcinek Akademii OPI PIB dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/uEe3Omt3c-U, a także poniżej.ip

fot. Materiały Prasowe Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego

źródło: youtube.com/channel/UC2VQqfpIWfzpMLI074T7Vsw

Słowa kluczowe: Akademia OPI PIB, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wraca Akademia OPI PIB

Sprawdź, jak VR może wpłynąć na naukowe konferencje zdalne.

Tydzień Kobiet Sukcesu 2022

WoMen - together breaking the stereotypes - dowiedz się więcej o akcji.

Cracow Fashion Week 2022 - Tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie Kraków

Sprawdź, czego będzie dotyczyła tegoroczna edycja.

Polecamy
Magazyn FORWARD nr 25 (09/2019) - wydanie elektroniczne już dostępne!

Przeczytaj o najnowszych newsach ze świata m.in. biznesu, technologii czy prawa.

Zobacz nowy tekst od redakcji BIS AGH!
Czwartek z BIS AGH: 6. Wielka Wojna - UJ vs. AGH

Zobacz nowy tekst od redakcji BIS AGH!

Polecamy
Ostatnio dodane
Wraca Akademia OPI PIB

Sprawdź, jak VR może wpłynąć na naukowe konferencje zdalne.

Tydzień Kobiet Sukcesu 2022

WoMen - together breaking the stereotypes - dowiedz się więcej o akcji.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.