Poradnik najemcy - Studia

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

2019-09-10 10:48:49

Dla większości młodych osób rozpoczęcie studiów to kolejny krok w dorosłość, bowiem wiąże się z przeprowdzką do innego miasta. Jej najbardziej stresującą częścią jest wybór odpowiedniego lokum, które przyczyni się do powstania niezapomnianych wspomnień z tego okresu, a nie będzie powodem do smutku i złości. Studenci mogą zamieszkać w akademiku, wynajmowanym pokoju lub mieszkaniu. Ostatnia opcja jest najdroższa, dlatego najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest podpisanie umowy wraz z bliską osobą. 

Ładny salon z kanapą, kwiatkiem i stolikiem

Zalety wspólnego mieszkania z przyjacielem lub partnerem

Za mieszkaniem z drugą osobą przemawia przede wszystkim fakt, że taka opcja jest o wiele bardziej opłacalna niż wynajmowanie kawalerki w pojedynkę. Po podzieleniu kosztów (czynsz, media) na pół wyjdzie kwota zbliżona do cen pojedynczych pokoi, a więc za te same pieniądze mamy "własny" kąt, bez współdzielenia łazienki czy lodówki z nieznajomymi. Co za tym idzie, nie musimy martwić się chociażby kolejkami pod prysznic i możemy pozwolić sobie na pełną swobodę (z chodzeniem w samej bieliźnie włącznie).

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest także towarzystwo, a mając na uwadze fakt, że mieszkamy z przyjacielem, z pewnością nigdy nie zabraknie nam tematów do rozmów czy pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Wspólnie możemy też sprzątać i gotować, dzięki czemu będziemy wykonywać obowiązki dwa razy rzadziej niż gdybyśmy wiedli samotne życie.

Niezwykle ważne jest, by przy tym starać się czerpać radość z drobnostek. Nawet urządzanie mieszkania czy kupowanie potrzebnych rzecz do niego może być okazją do świetnej zabawy, która zapewne by nas ominęła, gdybyśmy wybrali się do sklepu sami. A jeśli już o rozrywkach mowa, szczególnie dziewczyny docenią możliwość pożyczania ubrań i wymieniania się kosmetykami podczas szykowania się na imprezę. I tutaj zresztą kolejny plus - zawsze mamy z kimś iść, dlatego nie musimy martwić się o towarzystwo i bać się samotnych, nocnych powrotów.

Minusy współdzielenia mieszkania z bliską osobą

Wspólne mieszkanie ma także kilka minusów, które skutecznie mogą zepsuć całą atmosferę. Największą przeszkodą może okazać się niezgodność charakterów. Nawet jeśli wydaje nam się, że kogoś dobrze znamy, dopiero podczas przebywania z nim codziennie, ujawnia się jego prawdziwe oblicze. Nasz przyjaciel może okazać się bałaganiarzem, nie płacić rachunków na czas, a nawet zacząć kontrolować nasze życie, nie pozwalając na chwilę samotności. 

Przeszkodą na drodze do naszego szczęścia mogą być także niepokrywające się plany dnia. O ile ciągłe mijanie się czy samotne posiłki nie są jeszcze problemem, tak schody zaczynają się w momencie, gdy nasz współlokator regularnie budzi nas budzikiem ustawionym na poranne godziny lub swoimi nocnymi powrotami z pracy. Dźwięk otwieranego zamka w drzwiach i stukanie naczyniami można jeszcze wybaczyć, ale zapalanie światła, rozmowy przez telefon oraz oglądanie filmów, gdy my obok śpimy, wcześniej czy później zacznie być uciążliwe.

Trzecią barierą przed wspólnym szczęściem są nałogi. Jeśli my stronimy od używek, a nasz przyjaciel jest uzależniony od papierosów, to mieszkanie z nim może być uciążliwe. Zapach tytoniu zdecydowanie nie należy do przyjemnych, możemy jednak wynająć mieszkanie z zakazem palenia w środku lub poprosić drugą osobę, by wychodziła na dwór.

Sposoby rozwiązywania problemów z współlokatorem

Na szczęście żaden z powyższych problemów nie jest niemożliwy do rozwiązania. Kluczem do zadowolenia obu stron jest rozmowa i ustalenie zasad już na samym początku. Wymienienie się listą próśb, przyzwyczajeń, oczekiwań i rzeczy, których nie tolerujemy może być podstawą do próby znalezienia kompromisu. Punktem obowiązkowym jest także ustalenie grafiku sprzątania i sposób opłacania rachunków, by uniknąć późniejszych zgrzytów, gdy mieszkanie zacznie znikać pod warstwą kurzu.

Jeśli jednak dojdzie już do jakiś kłótni, a takie są nieuniknione, problemy powinniśmy rozwiązywać od razu. Należy przy tym zachować spokój i podejść do drugiej osoby z szacunkiem. Nie powinniśmy też zapominać, że każdy ma prawo do gorszego dnia i niewywiązania się ze swoich obowiązków na czas. 

Współdzielenie czterech ścian może okazać się sprawdzianem przyjaźni i ryzykownym wyzwaniem. Ma praktycznie same zalety, a większość wad można w łatwy sposób wyeliminować, dlatego warto poważnie rozważyć tę opcję podczas szukania lokum na studia. Za takim wyborem przemawia także uniknięcie problemów wynikających z mieszkania z obcymi ludźmi.

DD

fot. pexels.com

źródło: ef.pl, morizon.pl

Słowa kluczowe: Wynajem, Poradnik, Dzielenie mieszkania, Wybór lokum na studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Mieszkanie studenckie
Gdzie mieszkać na studiach?

Poznaj wady i zalety najpopularniejszych miejsc do zamieszkania wśród studentów!

Jak znaleźć pokój na wynajem w dużym mieście?

Jesteś w trakcie szukania pokoju na wynajem? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Polecamy
Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Ostatnio dodane
Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Mieszkanie studenckie
Gdzie mieszkać na studiach?

Poznaj wady i zalety najpopularniejszych miejsc do zamieszkania wśród studentów!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.