Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Wybór lokum na studia - czyli na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Kilka porad dla poszukiwaczy mieszkania

2019-06-10 12:40:43

Wraz z końcem matur wielu ze świeżo upieczonych absolwentów czeka wyprowadzka z domu. Jeśli jeszcze nie zabraliście się za szukanie mieszkania, to przypominamy, że jeżeli nie chcecie zostać na lodzie najlepiej zacząć przeglądać oferty już teraz. By znaleźć jakieś miejsce, a przy tym nie zbankrutować lub nie zostać oszukanym przygotowaliśmy kilka porad. Mogą się one przydać także tym, którzy szukają lokum już któryś raz z kolei, trzeba bowiem być czujnym za każdym razem.

klucz

Gdzie szukać ogłoszeń wynajmu?

Poszukiwania najlepiej zacząć na stronach internetowych, gdzie ludzie chcący wynająć mieszkanie sami dodają oferty. Na takich, gdzie dzieje się to przez pośredników trzeba bardzo uważać. Często w tytule podane są niskie ceny by kusić potencjalnych zainteresowanych. Nie mają one jednak nic wspólnego z faktami, a żeby dowiedzieć się więcej trzeba zadzwonić. By zaś zdobyć numer telefonu trzeba zapłacić niewyobrażalne, jak za taką usługę, pieniądze. Łatwo jest w ten sposób paść ofiarą oszustwa.

Oprócz portali można przejrzeć ogłoszenia niedaleko uczelni oraz słupy informacyjne, czy tablice przy marketach. Jest to teraz rzadziej wybierana przez młodych metoda, a wielu starszych ludzi tylko w ten sposób się ogłasza. Często ma się mniejszą konkurencję, a dodatkowym plusem jest częstszy, bezpośredni kontakt z wynajmującym.

Warto popytać też na przykład znajomych i rodziców, czy przypadkiem nie znają kogoś kto chce wynająć mieszkanie. W ten sposób można trafić na szczególnie interesującą ofertę, z niższą ceną ponieważ znalezioną "po znajomościach".

Na co warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert mieszkaniowych

 • Przede wszystkim sprawdźcie co obejmuje podana cena. Czy dotyczy ona tylko opłaty za mieszkanie, czy także czynsz, rachunki, media (i które z nich są wliczone) oraz ogrzewanie. Najlepiej gdy jasno jest napisane ile będzie wynosić przepłata oraz ostateczna suma płacona co miesiąc.
 • Lokalizacja. Pamiętajmy, że im bliżej centrum, tym drożej, a komunikacja z niektórych miejsc, położonych kawałek dalej może być bardzo dobra i wcale nie będzie się aż tak odczuwać różnicy w czasie podróży, a cena mieszkania będzie dużo niższa (trzeba doliczyć wtedy jednak cenę biletów). Sprawdźcie odległość do przystanków i czy dostanie się w dane miejsca będzie wymagało przesiadki. Warto też zobaczyć czy w pobliżu jest chociaż jeden market.
 • Wiek budynku oraz stan mieszkania. Lokum z niedawno przeprowadzonym remontem jest świeższy i mamy większe prawdopodobieństwo, że zapłacona kaucja do nas wróci, bo nie będzie potrzeby niczego naprawiać. Jeśli jednak nie macie nic przeciwko mieszkaniu "w stylu prl" to śmiało umawiajcie się na oglądanie, by upewnić się, że wszystko wam w nim odpowiada.
 • Liczba pokoi i ich rodzaj. Często ktoś patrzy na mieszkania z dwoma pokojami, a okazuje się, że jeden jest przechodny, połączony z kuchnią, korytarzem i może jeszcze łazienką sąsiadów.
 • Wyposażenie lub jego brak. Jeśli jest, to jak bogate, bo to również może znacznie ograniczyć, już i tak dość wysokie wydatki.
 • Ważne by było napisane jakiego typu jest zainstalowane ogrzewanie. Każde z nich ma swoje wady i zalety i najlepiej wybrać to, które najbardziej nam odpowiada.
 • Rodzaje umowy wynajmu. Jeśli interesuje was pomieszkanie dłużej w jednym miejscu warto podpisać umowę na czas nieokreślony. Jeśli jednak możecie przygotować się na ewentualną przeprowadzkę, to możecie wybrać opcję, na przykład z umową podpisaną na rok. Wielu najemców przedłuża umowę, ale trzeba pamiętać, że mogą się na to nie zdecydować, nawet jakbyście byli idealnymi lokatorami.

O co spytać najemcę

 • Wiek i stan lodówki, kuchenki, pralki i innych sprzętów.
 • Ingerencja w mieszkanie. Czy można np powiesić plakat, przybić półkę itp.
 • Czy można przenocować osoby na kilka dni. Niektórzy najemcy nie życzą sobie sprowadzania innych osób na dłuższy czas.
 • Ile czasu mieszkali poprzedni wynajmujący. Może się okazać, że właściciel czegoś nie wie albo chce przed nami ukryć jakieś informacje, a czas pobytu w tym miejscu poprzedników może pomóc rozwiać nasze wątpliwości.
 • Czy kaucja jest zwrotna. Rzadko zdarza się, że nie jest, ale lepiej się upewnić.

Wybór mieszkania jest ważną decyzją, nie bójcie się pytać najemcy o wszystko co was interesuje w związku wynajmem.

Sprawdź jeszcze: co warto wiedzieć na temat wynajmu mieszkania.

Alternatywy dla mieszkań

Istnieją tańsze odpowiedniki od wynajmu mieszkania samemu. Każda z opcji ma oczywiście swoje plusy i minusy, trzeba przemyśleć, która z nich najbardziej nam odpowiada. Oczywiście najtańszą możliwością jest zamieszkanie z kimś z rodziny, jeśli ktoś akurat jest w mieście, które nas interesuje.

Najczęstszym wyborem przyszłych studentów jest mieszkanie ze znajomymi. Cena rozkłada się na wszystkie osoby, przez cały czas coś się dzieje i poznajemy ich lepiej. Każdy może mieć własny pokój albo dzielić go, to jeszcze bardziej obniża koszta, ale w zamian ogranicza prywatność. 

Jeśli nie zależy nam na konkretnych osobach można wynająć pokój. Trzeba się jednak liczyć wtedy z tym, że nie możemy przewidzieć na jaki typ ludzi trafimy i czy będą nam odpowiadać.

Poza powyższymi propozycjami studenci mogą też rozważyć mieszkanie w akademiku. Jest to opcja różniąca się od pozostałych diametralnie. Cena może być dużo niższa, ale również niższy jest komfort. Łazienki na korytarzu, zgłaszanie każdych gości oraz godziny zamknięcia. Plusem jest to, że znajdujecie się wtedy w centrum życia uczelni oraz jest położona niedaleko samych wydziałów. 

KM

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: oferty mieszkania, pytania do najemcy, wyprowadzka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wybór lokum na studia - czyli na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Czeka przed Tobą decyzja zmiany miejsca zamieszkania, ale nie wiesz od czego zacząć? Znajdziesz tu krótkie zestawienie informacji na czym się skupić wybierając mieszkanie.

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Polecamy
Top 20 najlepszych piw według studentów
Top 20 najlepszych piw według studentów

Wybraliście 20 waszych ulubionych browarów. Oto rezultaty naszej ankiety!

15 typów zachowań studentów podczas sesji
15 typów zachowań studentów podczas sesji

Odpowiedzcie sobie na pytanie, jak zachowujecie się podczas sesji i którym z poniższych typów studenta jesteście!

Ostatnio dodane
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Konkurs Ziaja