Polska - Świat nauki

Wydarzenia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nuaki

2021-09-21 09:06:24

Trwa Lubelski Festiwal Nauki - największe wydarzenie tego typu na Lubelszczynie w regionach ościennych oraz jeden z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W 2021 roku gospodarzem XVII LFN jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Hasło tegorocznej edycji: „Nauka bez granic. Enjoy science!” zwraca uwagę na umiędzynarodowienie dotychczasowej formuły wydarzenia oraz pokazuje, że odkrywanie fascynującego świata nauki niesie ze sobą dużo radości.

 Lubelski Festiwal Nauki

2 września br. zapraszamy wszystkich zainteresowanych na premierę filmu dokumentalnego „Kolekcja” („The Collection”) – o lubelskich starodrukach w reż. Grażyny Stankiewicz, połączoną z premierą albumu „Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki. Wydarzenie odbędzie się w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka o godzinie 15.00.

Dokumentalna forma kolekcji Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Forma dokumentalna przybliża kolekcję, licząc ok. 60 starych druków wydanych w XVII i XVIII w. w oficynach lubelskich, będących w posiadaniu Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dokument opowie także o roli oo. Dominikanów i Jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie. Po premierze film zostanie umieszczony na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/ i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców. Dołączona do filmu transkrypcja w języku angielskim sprawi, że niezwykle ciekawą i inspirującą historię starodruków lubelskich usłyszą również odbiorcy poza granicami Polski.

Oprócz filmu dokumentalnego, w celu jeszcze lepszego upowszechniania, promowania oraz popularyzowania nauki i badań naukowych w społeczeństwie, powstał album „Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki – kustosza Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W prezentowanym albumie przedstawione zostały lubelskie stare druki (ok. 60 pozycji) znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Album został wydany w ilości ok. 200 egzemplarzy nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2021). Większość egzemplarzy zostanie ofiarowana nieodpłatnie wybranym bibliotekom i instytucjom z całego kraju, dodatkowo pozycja zostanie umieszczona w wersji elektronicznej w Bibliotece Cyfrowej UMCS oraz w cyfrowej Bibliotece Narodowej Większość, pozostałe zaś – wręczone uczestnikom wydarzenia.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 100 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

Rezerwacja uczestnictwa: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html?op=1&pid=5674

Cykl "Nauka bez granic"

W ramach cyklu „Nauka bez granic” („Science without borders”), 20 września br. o godzinie 18.00 w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka będziemy mieli zaszczyt gościć prof. Roberta Hubera (1937), niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr. Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, twórcą kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube (644 tys. subskrybentów) i autorem bestsellerowej książki „Przepis na człowieka” (28 tys. sprzedanych egzemplarzy).

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

Rezerwacja uczestnictwa: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,prof-robert-huber-structural-biology-and-its-key-role-in-the-life-sciences-and-in-medicine,pid5675.html

Wydarzenia 21 września

21 września 2021 r. o godz. 18.00 w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka odbędzie się wykład wybitnego polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka (1947). Po wykładzie będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, które poprowadzi ks. dr Rafał Pastwa (1980) – teolog, dziennikarz, poeta, duchowny katolicki i pracownik KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych prowadzący działalność popularyzatorskąą w szkołach i instytucjach kultury w Lublinie i na Lubelszczy¥nie.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

Rezerwacja uczestnictwa: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html?op=1&pid=5677

Wydarzenia 22 września

22 września 2021 r. o godz. 18.00 w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka będzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim (1983) – nauczycielem znanym, jako „Pan Belfer – nauczyciel z internetów”, twórcą kanału „Pan Belfer” na YouTube (55,2 tys. subskrybentów), zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu. Po wykładzie będziemy świadkami ciekawej rozmowy pomiędzy Panem Belfrem a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Państwo Stanisławscy to twórcy „CrazyNauki” na Youtube (13,9 tys. subskrybentów), blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii „Media”.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

Rezerwacja uczestnictwa: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html?op=1&pid=5678   

Wydarzenia 23 września

23 września 2021 r. o godz. 18.00 Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett (1943) – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z powiązań. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974)  – absolwentem fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych szeroko rozumianej nauce. Podczas bankietu będzie możliwość zakupienia książki Karola „Heretycy buntownicy wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów”, Copernicus Center Press, Kraków 2019.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

Rezerwacja uczestnictwa: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html?op=1&pid=5679  

Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata nauki odbędą się w dużej Sali widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie dzięki uprzejmości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego.

Organizatorzy zachęcają serdecznie do zapoznania się z pełnym programem XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który znajduje się na stronie: www.festiwal.lublin.pl   

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Lubelski Festiwal Nauki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Argo Krak 2021
AGRO-KRAK UR 2021 - pokaz zbioru kukurydzy i uprawy roli po zbiorze

Zobacz, kiedy odbędzie się pokaz zbiorów.

Nadania tytułu Doktora
Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu

Zobacz, kiedy i dlaczego zostanie nadany tytuł Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu.

Polecamy
Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki - MAESTRO 11, SONATA BIS 9 i UWERTURA 4

Ponad 210 mln zł otrzymają naukowcy wybrani przez NCN.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.