Wykłady - Z życia Uczelni

Wykład "Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021" na UMCS

2021-10-25 15:06:23

Wykład „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Trębacz z Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Lubelski naukowiec przybliży dokonania tegorocznych Noblistów w dziedzinie fizjologii i medycyny, czyli odkrycie mechanizmów recepcji bodźców termicznych i mechanicznych.

Wykład

Tegoroczna Nagroda Nobla

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny została przyznana wspólnie dwóm naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego: Davidowi Juliusowi i Anrdemowi Patapoutianowi za „odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. To przełomowe spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane działanie sensorów zmysłów ludzkiego ciała i to, w jaki sposób mogą one inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym. Kluczowe role pierwotnych sensorów temperatury i dotyku odgrywają kanały jonowe typu TRP i PIEZO.

Jak doszło do odkrycia tych kanałów-receptorów? Co dzisiaj wiadomo na ich temat? I jaki związek mają z nimi rośliny? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań będziemy mogli poznać podczas wykładu prof. Kazimierza Trębacza pt. „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który od lat specjalizuje się w badaniach molekularnych sygnałów elektrycznych.

Kiedy obedzie się wykład?

Wykład, przybliżający noblowskie odkrycia w dziedzinie fizjologii i medycyny, odbędzie się już w najbliższy czwartek (28 października) o godzinie 17:15 w Auli Fizyki Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie (ul. Idziego Radziszewskiego 10, budynek B, Aula Fizyki – sala 103, I piętro).

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Biofizycznego we współpracy z Instytutem Fizyki UMCS.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2G2I04sRh

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: UMCS, wykład, UMCS, Nagroda Nobla
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Sukces w Biznesie w SAN, w Łodzi - spotkanie z Małgorzatą Rosołowską-Pomorską Łódź

Społeczna Akademii Nauk daje szansę na rozmowę z właścicielką marki ADRIAN.

Webinar Youth Human impact o przemocy domowej
"Za zamkniętymi drzwiami" - Youth Human Impact organizuje webinar o przemocy domowej [styczeń 2021]

Gościem będzie Inga Lipińska - terapeuta i kierownik Centrum Praw Kobiet w Żyrardowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne