Polska - Świat nauki

Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki - MAESTRO 11, SONATA BIS 9 i UWERTURA 4

2020-02-19 09:55:49

Narodowe Centrum Nauki przyznało granty na badania podstawowe doświadczonym naukowcom, uczonym planującym utworzenie zespołu badawczego oraz badaczom chcącym odbyć staż w zagranicznych zespołach badawczych realizujących granty ERC.

Zobacz też: Wyniki konkursów NCN: OPUS 17 i PRELUDIUM 17>>

Naukowiec w Laboratorum przeprowadza eksperyment z dużym urządzeniemDofinansowanie badań od NCN

W rozstrzygniętych konkursach złożono łącznie 476 wniosków na kwotę ponad 1 mld zł, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 90 projektów. Łączna wartość finansowania we wszystkich trzech konkursach wynosi ponad 210,5 mln zł. W konkursie UWERTURA współczynnik sukcesu wyniósł 50%, w SONACIE BIS – 18%, natomiast w prestiżowym MAESTRO – niemal 19%.

Biorąc pod uwagę wszystkie trzy konkursy, w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce naukowcy złożyli 90 wniosków, spośród których do realizacji skierowano 14 na kwotę niemal 27 mln zł. W naukach o życiu wpłynęły 152 wnioski, a do finansowania eksperci zakwalifikowali 26 na kwotę prawie 82,5 mln zł. W naukach ścisłych i technicznych badacze złożyli 234 wnioski, z czego 50 otrzymało finansowanie na łączną kwotę ponad 101 mln zł.

listami rankingowymi wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach SONATA BIS 9, MAESTRO 11 i UWERTURA 4 można zapoznać się na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://www.ncn.gov.pl/

Konkurs MAESTRO 11

W konkursie MAESTRO wnioski mogli składać doświadczeni naukowcy, planujący pionierskie badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Aby zostać kierownikiem projektu, należy wykazać się publikacjami w uznanych czasopismach naukowych, posiadać doświadczenie w kierowaniu innymi badaniami sfinansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczyć w życiu środowiska, np. zasiadając w komitetach naukowych międzynarodowych konferencji czy przynależąc do międzynarodowych stowarzyszeń. W jedenastej edycji konkursu finansowanie otrzyma 12 z 64 nadesłanych wniosków.

Łącznie na realizację projektów zostanie przeznaczone ponad 44 mln zł.

Konkurs SONATA BIS 9

SONATA BIS jest skierowana do osób posiadających przynajmniej stopień naukowy doktora uzyskany w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Celem konkursu jest powołanie nowego zespołu badawczego, w którym poza kierownikiem projektu nie może być osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy.

Badacz występujący z wnioskiem w konkursie SONATA BIS 9 musiał wykazać od 1 do 10 prac naukowych opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat, spośród których załączy do wniosku od 1 do 3 najważniejszych. Projekty, które będą realizowane w ramach SONATY BIS, mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy.

Finansowanie o łącznej wartości ponad 166 mln zł otrzyma 74 z 404 zgłoszonych projektów.

Konkurs UWERTURA 4

UWERTURA to konkurs przeznaczony dla naukowców, którzy posiadają już pewne doświadczenie w prowadzeniu badań i pragną odbyć staż w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jego celem jest wsparcie w skutecznym występowaniu o środki europejskie. Dzięki możliwości współpracy z wybitnymi naukowcami polscy badacze zwiększają swoje szanse na znalezienie się w gronie laureatów konkursów ERC. Wnioski w konkursie mogły składać osoby posiadające co najmniej stopień doktora, które kierują lub kierowały projektem badawczym finansowanym ze środków NCN.

W tej edycji konkursu naukowcy złożyli 8 wniosków, z czego 4 uzyskały finansowanie na łączną kwotę w wysokości niemal 290 tys. zł.

ip

fot. skeeze (pixabay.com)

Słowa kluczowe: Listy rankingowe, Zasady, Granty na badania staże zespół badawczy, pieniądze, nauka w Polsce, NCN
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Narodowe Centrum Nauki - nagroda 2020
Nagroda Narodowego Centrum Nauki 2020 - poznaj laureatów!

Wyróżniono trójkę młodych naukowców.

Polecamy
Podwyżki dla naukowców - budżet na rok 2020 nie uwzględnia zwiększenia nakładów na wynagrodzenia pracowników akademickich

Niepokojące sygnały związane rządowym projektem wydatków i obietnicami wicepremiera.

Klatki molekularne spojone złotem - przyszłość biomedycyny?

Dowiedz się jak działa złoty klej pozwalający tworzyć nanoklatki przeczące logice.

Polecamy
Ostatnio dodane
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.