Z życia Uczelni - Studia

Zajęcia słuchaczy pierwszego semestru terapii zajęciowej w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Gdańsku

2022-09-22 09:19:36

Pierwsze zajęcia słuchaczy terapii zajęciowej z klasy łączonej z technikiem ortopedą – nowym kierunkiem od tego roku w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Gdańsku. Odbyły się one 5 i 6 września. Grupa dopiero się kształtowała, więc przyszli terapeuci zajęciowi poznawali się przy pomocy integracyjnych gier i zabaw. Po ukończeniu szkoły policealnej uczniowie mogą pracować z dziećmi, dorosłymi lub seniorami, dlatego też podzielililiśmy aktywne działania uczestników zajęć zależnie od wieku podopiecznych.

pierwsze zajęcia słuchaczyZabawy odbywały się przy pomocy chusty animacyjneji  i wymagały współpracy całej grupy.Wiele zabaw zachęcało do szybkiego poruszania się, co uwielbiają dzieci, trzeba też było wykazywać się dużą koordynacją wzrokowo-słuchowo-ruchową. Uczrestnicy mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności z zakresu analizy i syntezy słuchowej w zabawach z graniem na instrumentachi odtwarzaniem rytmu. Różne działania w kręgu i na krzesełkach wymagały wzajemnej pomocy i współdziałania.
 
Na zajęciach trzeba było również opowiedzieć o sobie, podzielić sie z grupą negatywnym zdarzeniem, które grupa próbowała przeformatować, to znaczy przekuć w pozytywne doświadczenie i przekazać w  formie pozytywnego komunikatu osobie opowiadającej. W ten sposób słuchacze wzajemnie sie wspierali i uczyli pozytywnego myślenia.

Na zajęciach zrealizowano kilka klasycznych zabaw wykorzystywanych na spotkaniach integracyjnych w firmach i korporacjach jak: tratwa, węzeł gordyjski, możliwści, lista urodzin. Było wiele zabawy i śmiechu, pierwsze lody zostały przełamane.
   
Warunkiem dobrego funkcjonowania grupy jest zbudowanie współnoty, szacunek dla każdego słuchacza, umiejętność wzajemnego uznania inności każdej z osób oraz wzajemnego słuchania się. W każdej zabawie jest sporo sytuacji wychowawczych, można i trzeba obserwować siebie i koleżanki oraz kolegów, uczyć się kontroli swoich emocji i stylów zachowania innych.Sprzyja temu aktywność indywidualna, grupowa i zespołowa, która wystąpiła podczas tych zajęć.
    
Po wstępnym poznaniu się, w następnym tygodniu zajęć grupa przystąpiła do wspólnej pracy nad drzewkiem klasowym. Zadanie zostało określone w następujący sposób: na kartonie trzeba było razem ze wszystkimiuczestnikami zajęć uzgodnić kształt drzewka, na którym  miały zawisnąć  liście z imionami słuchaczy.

Każdy uczestnik grupy starał się zaprezentować siebie za pomocą odpowiedniego doboru koloru, kształtu, sposobu napisania imienia lub swojego pseudonimu. Wspólna praca plastyczno – techniczna świetnie się udała, każdy słuchacz wykazał się kreatywnością i przywiesił swój listek na gałęziach drzewa - symbolu grupy.

Drzewko grupy na tyle spodobało się przyszłym terapeutom zajęciowym, że spontanicznie  postanowili  ozdobić za pomocą wycinanek z kolorowego papieru przestrzeń wokół drzewka, a następnie uwiecznili się na zdjęciach wokół swojej pracy.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: warsztaty, relacja, szkolenie dla opiekunów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.