Wiadomości - Z życia Uczelni

Zalecenia MNiSW dotyczące praktyk zawodowych w czasie kwarantanny

2020-04-02 10:50:11

Nikogo chyba nie dziwi, że w sytuacji, w której zaleca się nie wychodzić z domu, pewne rzeczy stają się niemożliwe do spełnienia. Jednym z takich zagadnień są praktyki zawodowe, które trzeba zaliczyć w ramach studiów. Czy epidemia koronawirusa to uniemożliwi? Jakie sposoby Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przewiduje, by zaradzić temu problemowi?

Zobacz też: Praktyki zawodowe na studiach - po co i dlaczego?

Dwie kobiety przy oknie rozmawiają ze sobą w biurze

Rekomendacje MNiSW w sprawie praktyk

W związku z zagrożeniem epidemicznym ogłoszonym w Polsce i zawieszeniu działalności dydaktycznej placówek oświaty MNiSW wydało kolejny komunikat. Tym razem, pochylono się nad kwestią praktyk zawodowych. Ministerstwo przypomniało o jednym z przepisów, który towarzyszy rozporządzeniu ograniczającym działalność szkół wyższych. Brzmi on: Uczelnia, która w okresie zawieszenia kształcenia na studiach prowadziła zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, może kontynuować prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tych metod i technik po zakończeniu okresu zawieszenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2020 r.

Zobacz też: Zapomoga dla studenta - jak dostać?

Co zrobić, jeśli nie możemy kontynuować praktyki?

Nie rozwiązuje to jednak wszystkich możliwych sytuacji. Obok przepisu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaproponowało inne propozycje rozwiązań:

  • Skrócenie trwania praktyk i osiągnięcie efektów kształcenia w sposób alternatywny, np. poprzez przygotowanie zdalnych ćwiczeń i/lub laboratoriów, symulujących odbywanie praktyk.
  • Zaliczenie praktyk na podstawie efektów do tej pory odbytej pracy. Jeżeli opiekun praktyk oceni, że są wystarczające, może ją zaliczyć wcześniej.

Warto przypomnieć, że decyzja o niestandardowym zaliczeniu praktyki zawodowej należy do Rektora danej uczelni. W celu poznania rozwiązań, jakie zastosuje Twój uniwersytet, najlepiej będzie zgłosić się do opiekuna praktyk. Jeżeli nie wiesz, kto sprawuje tę funkcję, zgłoś się do instytutowego sekretariatu, podając takie informacje jak, kierunek, tryb oraz rok studiów.

KSK

fot. Christina Morillo z Pexels

źródło: gov.pl/web/nauka

Słowa kluczowe: Koronawirus, Praktyki na studiach, przerwanie, skrócenie, przełożenie, COVID-19, SARS-CoV-2
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Prestiżowy europejski grant dla naukowca z Uniwersytetu Gdańskiego Gdańsk

Poznajcie dra hab. Michała R. Szymańskiego i jego badania, które zostaną dofinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Ostatnio dodane
AWL oddawanie krwi
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Akademii Wojsk Lądowych podsumowuje 2020 rok Wrocław

"W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić..."

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!