Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Zalety życia w Warszawie - oto najlepsze miasto dla studentów

2019-11-06 09:30:35

93% studentów i 89% obcokrajowców ocenia Warszawę jako bardzo dobre miejsce do rozwoju zawodowego i życia – tak wynika z raportu "Kapitał ludzki w Warszawie 2019" opracowanego z inicjatywy Urzędu m. st. Warszawy. Co daje takie wyniki i dlaczego warto rozważyć naszą stolicę, jako miejsce, w którym warto planować swoją edukację i karierę? Sprawdźmy!

Panorama Warszawy, Poranek, Wschód Słońca

Raport "Kapitał ludzki w Warszawie 2019"

Jak wynika z raportu "Kapitał ludzki w Warszawie 2019", opracowanego z inicjatywy Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, stolica to idealne miejsce do życia i pracy, które co roku przyciąga utalentowanych studentów, inwestorów oraz artystów z innych części Polski i świata

Rocznie w stolicy na 62 uczelniach studiuje blisko 220 tysięcy studentów. Przyciąga ich szeroka oferta edukacyjno-kulturalna oraz bogaty wybór kierunków studiów. Oczekują studiów na wysokim poziomie, wykwalifikowanej kadry oraz urozmaiconych zajęć, które będą spójne z ich zainteresowaniami. Ponad 75% studentów w Warszawie jest bardzo usatysfakcjonowanych z oferty uczelni wyższej, którą wybrali.

Studia w Warszawie - czy warto?

Co roku mury stołecznych uczelni opuszcza 50 tysięcy absolwentów. 6 na 10 z nich podjęło studia w stolicy z uwagi na możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w postaci praktyk, staży czy pracy w firmach międzynarodowych już w trakcie studiów. Najbardziej doceniani na rynku pracy są pracownicy, którzy ukończyli szkoły o profilu ekonomiczno-biznesowym oraz posiadający znajomość języków obcych.

Zalety edukacji oraz mieszkania w Warszawie doceniają nie tylko Polacy. Każdego roku miasto wita kolejnych studentów i specjalistów z krajów Europy Zachodniej, m.in. Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Osoby z tych krajów doceniają stosunek wysokich wynagrodzeń w stosunku do kosztów życia. Drugi wskaźnik, obejmujący m.in. koszty mieszkań oraz usług, w krajach ich pochodzenia jest zdecydowanie wyższy, co sprawia, że coraz chętniej przeprowadzają się do Warszawy, aby podjąć tu studia, a następnie znaleźć pracę i zamieszkać na stałe.

W stolicy studiują również młodzi ludzie z krajów takich jak Indie, Ukraina, Turcja, Portugalia, czy Rumunia. Ich główną motywacją do przeprowadzki do Polski jest często zwykła ciekawość. Zazwyczaj zostają nad Wisłą ze względu na dużą ilość firm międzynarodowych, w których mogą znaleźć zatrudnienie, a także zakładane związki i rodziny.

Młodzi ludzie z wielokulturowych środowisk, o różnych perspektywach i doświadczeniach, oferują firmom zlokalizowanym w stolicy świeże spojrzenie na biznes oraz przyciągają inwestorów, którzy tworzą kolejne miejsca pracy.

Zalety życia w Warszawie

Prawie wszyscy ankietowani obcokrajowcy byli zaskoczeni wysokim poziomem bezpieczeństwa, przyjaznym i otwartym nastawieniem Warszawiaków oraz dużą ilością zieleni miejskiej. Osoby z innych miast Polski wysoko oceniły natomiast stołeczną infrastrukturę, m.in. komunikację miejską, bogatą ofertę kulturalną oraz gastronomiczną. 86% respondentów zdecydowanie poleciłoby przeprowadzkę do Warszawy komuś bliskiemu. 

Raport został przygotowany na zlecenie m.st. Warszawy, którego jednym z celów strategicznych #Warszawa 2030 jest przyciąganie talentów i liderów oraz udzielanie im wsparcia. Autorzy raportu zebrali informacje na temat trendów związanych z karierą w Warszawie oraz przygotowaniem młodych pracowników do pracy zawodowej pod względem ich kompetencji językowych czy zdobytego już doświadczenia.

Więcej informacji o raporcie:  http://bit.ly/Stolica_idealna_do_studiow_pracy_i_zycia

ip

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Gdzie zamieszkać? Gdzie Studiować? Gdzie Pracować?Kapitał ludzki w Warszawie 2019, Wyniki, Raport
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.