Z życia Uczelni - Studia

Zdrowie Publiczne i Epidemiologia - nowy kierunek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

2021-04-23 11:45:47

Obserwując rynek usług zdrowotnych, losy absolwentów, potrzeby aktualnych studentów, a przede wszystkim obecną sytuację epidemiologiczną Uniwersytet Medyczny w Białymstoku postanowił uzupełnić dotychczasową ofertę na kierunku Zdrowie Publiczne o moduł epidemiologia.

Baner informacyjny Uniwersytet medyczny

Choć idea utworzenia nowego kierunku zrodziła się całkiem niedawno, to jego realizacja bazuje na wieloletnich doświadczeniach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w nauczaniu nauk o zdrowiu, w tym Zdrowia Publicznego.
Specjaliści z zakresu Zdrowia Publicznego i Epidemiologii będą pełnić rolę łącznika pomiędzy medycyną, a wszystkimi innymi obszarami życia społecznego, które kształtują nasze zdrowie. Trwająca pandemia w dużym stopniu uwypukliła, że tacy specjaliści na rynku ochrony zdrowia są niezbędni. Jest to zadanie o tyle trudne, że wymaga interdyscyplinarnego podejścia oraz  posługiwania się językiem z bardzo wielu obszarów, dlatego głównym celem nauczania na tym kierunku jest nabycie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji do podjęcia pracy na stanowiskach wykonawczych w instytucjach realizujących cele i zadania zdrowia publicznego.

Umiejscowienie kierunku Zdrowie Publiczne i Epidemiologia w dziedzinie nauk o zdrowiu i nauk medycznych pozwala na przygotowanie profesjonalnej wykonawczej kadry zdrowia publicznego. Posiada ona wiedzę, umiejętności i kompetencje, które umożliwią inicjowanie, planowanie, wdrażanie oraz ewaluację działań we wszystkich obszarach życia społecznego oraz na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Ma to na celu poprawę stanu zdrowia populacji oraz zwiększenie efektywności podejmowanych decyzji dotyczących zdrowia.

Program studiów Zdrowia Publicznego i Epidemiologii można podzielić na kilka bloków tematycznych. Po pierwsze,  będą to przedmioty związane z zarządzaniem i organizowaniem systemu ochrony zdrowia (np. ekonomika zdrowia, ekonomia, finansowanie ochrony zdrowia, jakość w ochronie zdrowia czy zarządzanie podmiotem leczniczym). Po drugie, obszar, na który położony zostanie szczególny nacisk to zakres zagadnień związany z oceną sytuacji zdrowotnej. Wiodącym przedmiotem w tym obszarze jest epidemiologia (epidemiologia opisowa, epidemiologia analityczna, epidemiologia kliniczna, monitoring sytuacji zdrowotnej, nadzór sanitarno-epidemiologiczny). Kolejnym obszarem są przedmioty, które mają wyposażyć absolwentów w kompetencje dotyczące planowania i wdrażania zdrowia publicznego takie jak, np. promocja zdrowia, profilaktyka chorób, edukacja zdrowotna czy polityka zdrowotna. 

Poza tym absolwenci Zdrowia Publicznego i Epidemiologii będą posiadali wiedzę z zakresu nauk medycznych. Nie zabraknie takich przedmiotów jak anatomia, patofizjologia, biochemia czy biofizyka. Ponadto na kierunku pojawią się zagadnienia, dzięki którym absolwenci nabędą kompetencje tzw. miękkie (np. negocjacje, zarządzanie projektami, komunikacja w zdrowiu czy zarządzanie kryzysowe).

Jeśli chodzi o zdolności jakie powinni posiadać kandydaci na kierunek Zdrowie Publiczne i Epidemiologia chętnie widziane są osoby o zdolnościach analitycznych, pełne inicjatywy, otwarte i empatyczne.

W planie studiów przewidziano 120 godzin praktyk zawodowych. Studenci będą mogli je odbyć w podmiotach wyznaczonych przez UMB (Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna), jak również istnieje  możliwość realizacji własnych pomysłów w postaci praktyk krajowych czy zagranicznych, także w sektorze niepublicznym. 

Absolwent pierwszego stopnia kierunku Zdrowie Publiczne i Epidemiologia będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające zatrudnienie w instytucjach sektora publicznego i prywatnego realizujących cele i zadania zdrowia publicznego, takich jak np. instytucje rządowe i samorządu terytorialnego trzech szczebli realizujące zadania z zakresu ochrony zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Inspekcja Sanitarna, podmioty działalności leczniczej, instytuty naukowo-badawcze, firmy farmaceutyczne, zakłady ubezpieczeń czy organizacje pozarządowe.

Co więcej, absolwent studiów 1. Stopnia (licencjackich) kierunku Zdrowie Publiczne i Epidemiologia może kontynuować naukę na studiach 2. Stopnia (magisterskich) zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym na kierunku Zdrowie Publiczne oraz na studiach podyplomowych.

Rekrutacja: jedynym kryterium przyjęć jest wynik maturalny z jednego przedmiotu do wyboru z czterech: biologii, chemii, matematyki lub fizyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Poziom podstawowy  liczony jest 1:1, poziom rozszerzony x2.

Zapraszamy do rejestracji już od 4 maja 2021!
Zostań pierwszym w Polsce absolwentem kierunku Zdrowie Publiczne i Epidemiologia!
ip

Słowa kluczowe: Zdrowie Publiczne i Epidemiologia, UM Białystok, nowy kierunek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak skutecznie radzić sobie z rozładowaniem stresu?

Webinarium odbędzie się 19 maja 2021 r.

130 lat studiÃłw w Krakowie
130 lat studiów rolniczych w Krakowie

Poznaj, historię rozwoju Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

AWL
AWL zaprasza na III Akademickie Dni Integracji

Zobacz, czego będzie dotyczyć III edycja Akademickich Dni Integracji.

Polecamy
Gdzie znaleźć osoby do konwersacji w obcym języku? W domu? Na Malcie?

Nowych rzeczy powinniśmy uczyć się w praktyce. Z kim najlepiej będzie poćwiczyć korzystanie z obcego języka?

Prezent dla Promotora - jakie są dobre zwyczaje na uczelniach?

Na uczelniach panuje wiele dobrych obyczajów i tradycji. Czy wypada podziękować promotorowi, dając mu upominek?

Ostatnio dodane
Jak skutecznie radzić sobie z rozładowaniem stresu?

Webinarium odbędzie się 19 maja 2021 r.

130 lat studiÃłw w Krakowie
130 lat studiów rolniczych w Krakowie

Poznaj, historię rozwoju Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!