Polska - Świat nauki

Zimowe dokarmianie żubrów - online w internecie

2013-01-10 14:21:49

Zimowe dokarmianie białowieskich żubrów, żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej, można od czwartku oglądać online na stronie internetowej Lasów Państwowych - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Dokarmianie białowieskich żubrów można oglądać pod adresem http://www.lasy.gov.pl/zubr. Kamera została zainstalowana w jednym z miejsc dokarmiania tych zwierząt w nadleśnictwie Browsk, na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej.

"To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu" - dodał Krawczyk.

Kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz. Nocną obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni o dużej mocy, oświetlające większą część polany. Krawczyk wyjaśnił, że zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.

Prezentując online zimowe dokarmianie żubrów, leśnicy korzystają z wcześniejszych doświadczeń z podglądem gniazd ptaków: bielików oraz orlików krzykliwych - w ramach projektów realizowanych z różnymi partnerami i z różnych źródeł finansowych.

Jak dodał Krawczyk, podgląd gniazda bielików podczas lęgu okazał się hitem internetu; od kwietnia do sierpnia losy pary tych ptaków śledziło kilkadziesiąt tysięcy internautów.

"Doświadczenie, jakie zyskaliśmy, realizując projekt +Bieliki Online+, pozwoliło nam tym razem zaoferować lepszą jakość obrazu. Jest to mimo wszystko trudne przedsięwzięcie, ze względu na ograniczoną przepustowość łącza w miejscu tak oddalonym od dużych miast" – wyjaśnił Marek Matecki, koordynator projektu z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Według planów transmisja online potrwa mniej więcej do połowy marca, gdy żubry z miejsc zimowego dokarmiania zaczną przemieszczać się po lesie w poszukiwaniu pożywienia. Leśnicy dodają, że oprócz żubrów w obserwowanym miejscu dokarmiania pojawiają się też np. jelenie i sarny.

Żubry dokarmiane są zimą nie tylko na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, ale także w puszczy poza obszarem parku, a nawet na jej obrzeżach. Są to miejsca, gdzie karma jest dowożona, ale i kontraktowane łąki u rolników, gdzie siano zostało zebrane i zostawione na miejscu z przeznaczeniem dla żubrów.

Czas zimowego dokarmiania to także okres liczenia stada białowieskich żubrów, które jest największym w kraju. Kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego Jerzy Dackiewicz powiedział PAP, że liczenie jeszcze się nie zaczęło. Nie wszystkie zwierzęta korzystają już bowiem z dokarmiania i zgromadziły się w tych miejscach.

Według jego szacunków w tym roku urodziło się ok. 60-70 młodych. Biorąc pod uwagę przypadki naturalnej śmierci, odstrzały selekcyjne czy przesiedlenia, stado żubrów w Puszczy Białowieskiej może obecnie liczyć ok. 500 zwierząt.

W Polsce żyje ok. 1250 żubrów. Stanowi to jedną czwartą populacji tych zwierząt w Europie.

Żubry zostały zdziesiątkowane w trakcie pierwszej wojny światowej. Przed jej wybuchem w Puszczy Białowieskiej żyło ich 727. W trakcie jej trwania żubry padały łupem oddziałów wojskowych i kłusowników. Ostatni żubr w puszczy zginął w 1919 roku.

Żubry podgatunku nizinnego przetrwały w niewielkiej liczbie w ogrodach zoologicznych i prywatnych hodowlach europejskich. W 1923 roku z inicjatywy Jana Sztolcmana powołano Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra, które miało dokonać restytucji tego gatunku w Polsce. II wojnę światową przeżyło 17 osobników.

Obecnie największą populację stanowią żubry z Puszczy Białowieskiej. Dorosłe samce żubrów mogą ważyć blisko tonę i liczyć nawet 190 cm wysokości w kłębie.

Żubry należą do grupy zwierząt zagrożonych wyginięciem i są objęte całkowitą ochroną.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: żubry online dokarmianie żubry w internecie puszcza białowieska strona lasy państwowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad innowacyjnym projektem budowy protez naczyń wieńcowych.
Innowacyjny projekt budowy protez naczyń wieńcowych

Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad innowacyjnym projektem budowy protez naczyń wieńcowych.

Badania Fizyki Ciała Stałego pomagają projektować nowe leki

Badania z zakresu fizyki mają swój udział w tworzeniu nowych leków. Sprawdź, w jaki sposób naukowcy opracowują innowacyjne rozwiązania medyczne.

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne