Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Znane Ci sposoby nauki są mało efektywne? Odkryj tajniki sprawdzonych metod i błyskawicznie ucz się nowych rzeczy

2020-12-28 12:16:53

Dotychczas znane Ci metody nauki słabo się sprawdzają i nie dają oczekiwanych rezultatów? Uczenie się zabiera Ci zbyt dużo czasu? Właśnie dla takich osób jak Ty zebraliśmy garść sprawdzonych sposobów na szybką i skuteczną naukę. Zapoznaj się z nimi koniecznie, a nauka nowych rzeczy w 2021 roku będzie czystą formalnością i przyjemnością!

Jak uczyć się szybko i skutecznie?Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Jak uczyć się szybko i skutecznie? Przed takim pytaniem staje co sesję niemal każdy student. Spędza ono sen z powiek również i tym, którzy po prostu chcieliby nauczyć się nowych rzeczy – czy to w celu rozwoju własnej osoby czy swojego biznesu.

Czy efektywne przyswajanie wiedzy to nadludzka umiejętność zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej tęgich umysłów? Z pomocą poniższych wskazówek spróbujemy Cię przekonać, że przyswajanie wiedzy i umiejętności może być proste i wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory! Sprawdź je koniecznie – nowy rok to w końcu najlepszy czas na zmiany i naukę czegoś nowego!

Zwróć uwagę na otoczenie

Duży wpływ na to, jak sprawnie będzie przebiegała nauka, ma otoczenie, w którym przebywasz. Znaczenie mają kolory - ciepłe dodają energii i chęci do działania, z kolei zimne – uspokajają i relaksują organizm. Podstawa to oczywiście utrzymanie porządku w obrębie swojego stanowiska pracy, który zwiększa koncentrację, a tym samym wspomaga przyswajanie nowych informacji. Nie możesz połapać się w stosie notatek?

W uporządkowaniu materiału nieocenione będą specjalne organizery z przegródkami. Pomogą Ci zapanować nad chaosem i sprawią, że wszystkie niezbędne do nauki informacje, będą zawsze w zasięgu ręki. Jeśli lubisz sięgać po eko rozwiązania, możesz zdecydować się na własnoręczne stworzenie oryginalnego biurowego organizera – np. z niepotrzebnego kartonu po butach. Zawsze możesz oczywiście sięgnąć po gotowe już produkty. Sporo interesujących propozycji ma m.in. nowa gazetka Pepco (dostępna na https://www.kimbino.pl/pepco/) - w tym pudełka w kolorystyce naturalnego drewna. Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczysz. Tlen to w końcu podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym mózgu!

Rozpraszacze out, muzyka in!

Po pierwsze, pozbądź się rozpraszaczy! Dźwięk otrzymanego smsa, wiadomości na Messengerze czy powiadomienia z aplikacji potrafią skutecznie odciągnąć naszą uwagę od nauki. Wycisz telefon, a w przeglądarce otwarte zostaw wyłącznie niezbędne karty do pracy, np. internetową encyklopedię czy słownik.

Po drugie, odkryj moc drzemiącą w muzyce – wbrew pozorom, muzyka może wspierać proces uczenia się, wspomagając koncentrację, a nawet synchronizację obu półkul naszego mózgu! Kluczowe znacznie ma jednak to, czego będziesz słuchał. Specjaliści zalecają przede wszystkim sięganie po utwory o spokojnym, łagodnym brzmieniu (np. te z dźwiękami natury, szumem morza czy śpiewem ptaków) oraz muzykę barokową.

Doceń przerwę

Dziel naukę na partie! Wielogodzinne sesje to killer dla efektywnej nauki. Zamiast siedzieć przez kilka godzin nad danym materiałem, podziel czas, jaki chcesz poświęcić na naukę, na kilka partii i przedziel je krótkimi przerwami.

To pozwoli mózgowi na uporządkowanie przyswojonych przed chwilą informacji, odpoczynek i przygotowanie się na kolejną porcję wiedzy. Jak najlepiej się uczyć? Sprawdzona i zachwalana przez wielu opcja to 30 minut nauki i 5 minut przerwy. Spróbuj, a szybko przekonasz się, jak znacząco może zwiększyć się Twoja efektywność!

Zaprzyjaźnij się z mnemotechnikami

Mnemotechniki to specjalnie opracowane metody szybkiego i skutecznego przyswajania informacji, a następnie ich odtwarzania. Pozwalają one na łatwe zapamiętanie ogromnych zasobów wiedzy. Są świetnym treningiem pamięci, a ponadto wzmacniają umiejętność kreatywnego myślenia. Istnieją różne rodzaje mnemotechnik – jedne mniej, a drugie bardziej skuteczne.

Do tych najczęściej wykorzystywanych bez wątpienia zaliczają się łańcuchowa metoda skojarzeniowa oraz zakładkowa metoda zapamiętywania. Pierwsza polega na tworzeniu w wyobraźni interakcji pomiędzy kolejnymi elementami, które chcesz zapamiętać. Im bardziej abstrakcyjne obrazy wymyślisz, tym lepiej zakotwiczą się one w Twojej głowie! Druga opiera się z kolei na łączeniu nowych informacji z tymi (zakładki), które już doskonale znasz.

W trakcie procesu zapamiętywania lub odtwarzania konkretnego materiału, pobudzone zostają dobrze utrwalone skojarzenia, które pomagają w nauce i szybkim przywołaniu pożądanych informacji.

Nauka nowych rzeczy nie musi być trudna. Choć początki wykorzystywania mnemotechnik czy wypracowanie nowych nawyków mogą oczywiście sprawiać nieco trudności, tak jest to jednak zupełnie naturalnie. Dlatego absolutnie się nie zrażaj – w końcu trening czyni mistrza, a gra jest naprawdę warta świeczki! Powodzenia!

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: jak się uczyć, metody na naukę, techniki zapamiętywania, mnemotechniki, kimbino.pl,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

studentka
Znane Ci sposoby nauki są mało efektywne? Odkryj tajniki sprawdzonych metod i błyskawicznie ucz się nowych rzeczy

Prezentujemy garść sprawdzonych sposobów na szybką i skuteczną naukę.

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!