Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Znane Ci sposoby nauki są mało efektywne? Odkryj tajniki sprawdzonych metod i błyskawicznie ucz się nowych rzeczy

2020-12-28 12:16:53

Dotychczas znane Ci metody nauki słabo się sprawdzają i nie dają oczekiwanych rezultatów? Uczenie się zabiera Ci zbyt dużo czasu? Właśnie dla takich osób jak Ty zebraliśmy garść sprawdzonych sposobów na szybką i skuteczną naukę. Zapoznaj się z nimi koniecznie, a nauka nowych rzeczy w 2021 roku będzie czystą formalnością i przyjemnością!

Jak uczyć się szybko i skutecznie?Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Jak uczyć się szybko i skutecznie? Przed takim pytaniem staje co sesję niemal każdy student. Spędza ono sen z powiek również i tym, którzy po prostu chcieliby nauczyć się nowych rzeczy – czy to w celu rozwoju własnej osoby czy swojego biznesu.

Czy efektywne przyswajanie wiedzy to nadludzka umiejętność zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej tęgich umysłów? Z pomocą poniższych wskazówek spróbujemy Cię przekonać, że przyswajanie wiedzy i umiejętności może być proste i wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory! Sprawdź je koniecznie – nowy rok to w końcu najlepszy czas na zmiany i naukę czegoś nowego!

Zwróć uwagę na otoczenie

Duży wpływ na to, jak sprawnie będzie przebiegała nauka, ma otoczenie, w którym przebywasz. Znaczenie mają kolory - ciepłe dodają energii i chęci do działania, z kolei zimne – uspokajają i relaksują organizm. Podstawa to oczywiście utrzymanie porządku w obrębie swojego stanowiska pracy, który zwiększa koncentrację, a tym samym wspomaga przyswajanie nowych informacji. Nie możesz połapać się w stosie notatek?

W uporządkowaniu materiału nieocenione będą specjalne organizery z przegródkami. Pomogą Ci zapanować nad chaosem i sprawią, że wszystkie niezbędne do nauki informacje, będą zawsze w zasięgu ręki. Jeśli lubisz sięgać po eko rozwiązania, możesz zdecydować się na własnoręczne stworzenie oryginalnego biurowego organizera – np. z niepotrzebnego kartonu po butach. Zawsze możesz oczywiście sięgnąć po gotowe już produkty. Sporo interesujących propozycji ma m.in. nowa gazetka Pepco (dostępna na https://www.kimbino.pl/pepco/) - w tym pudełka w kolorystyce naturalnego drewna. Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczysz. Tlen to w końcu podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym mózgu!

Rozpraszacze out, muzyka in!

Po pierwsze, pozbądź się rozpraszaczy! Dźwięk otrzymanego smsa, wiadomości na Messengerze czy powiadomienia z aplikacji potrafią skutecznie odciągnąć naszą uwagę od nauki. Wycisz telefon, a w przeglądarce otwarte zostaw wyłącznie niezbędne karty do pracy, np. internetową encyklopedię czy słownik.

Po drugie, odkryj moc drzemiącą w muzyce – wbrew pozorom, muzyka może wspierać proces uczenia się, wspomagając koncentrację, a nawet synchronizację obu półkul naszego mózgu! Kluczowe znacznie ma jednak to, czego będziesz słuchał. Specjaliści zalecają przede wszystkim sięganie po utwory o spokojnym, łagodnym brzmieniu (np. te z dźwiękami natury, szumem morza czy śpiewem ptaków) oraz muzykę barokową.

Doceń przerwę

Dziel naukę na partie! Wielogodzinne sesje to killer dla efektywnej nauki. Zamiast siedzieć przez kilka godzin nad danym materiałem, podziel czas, jaki chcesz poświęcić na naukę, na kilka partii i przedziel je krótkimi przerwami.

To pozwoli mózgowi na uporządkowanie przyswojonych przed chwilą informacji, odpoczynek i przygotowanie się na kolejną porcję wiedzy. Jak najlepiej się uczyć? Sprawdzona i zachwalana przez wielu opcja to 30 minut nauki i 5 minut przerwy. Spróbuj, a szybko przekonasz się, jak znacząco może zwiększyć się Twoja efektywność!

Zaprzyjaźnij się z mnemotechnikami

Mnemotechniki to specjalnie opracowane metody szybkiego i skutecznego przyswajania informacji, a następnie ich odtwarzania. Pozwalają one na łatwe zapamiętanie ogromnych zasobów wiedzy. Są świetnym treningiem pamięci, a ponadto wzmacniają umiejętność kreatywnego myślenia. Istnieją różne rodzaje mnemotechnik – jedne mniej, a drugie bardziej skuteczne.

Do tych najczęściej wykorzystywanych bez wątpienia zaliczają się łańcuchowa metoda skojarzeniowa oraz zakładkowa metoda zapamiętywania. Pierwsza polega na tworzeniu w wyobraźni interakcji pomiędzy kolejnymi elementami, które chcesz zapamiętać. Im bardziej abstrakcyjne obrazy wymyślisz, tym lepiej zakotwiczą się one w Twojej głowie! Druga opiera się z kolei na łączeniu nowych informacji z tymi (zakładki), które już doskonale znasz.

W trakcie procesu zapamiętywania lub odtwarzania konkretnego materiału, pobudzone zostają dobrze utrwalone skojarzenia, które pomagają w nauce i szybkim przywołaniu pożądanych informacji.

Nauka nowych rzeczy nie musi być trudna. Choć początki wykorzystywania mnemotechnik czy wypracowanie nowych nawyków mogą oczywiście sprawiać nieco trudności, tak jest to jednak zupełnie naturalnie. Dlatego absolutnie się nie zrażaj – w końcu trening czyni mistrza, a gra jest naprawdę warta świeczki! Powodzenia!

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: jak się uczyć, metody na naukę, techniki zapamiętywania, mnemotechniki, kimbino.pl,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Sesja na studiach
Sesja na studiach - co warto wiedzieć i jak się przygotować Łódź

Znajdziesz tu najważniejsze informacje, które przybliżą ten temat i wyjaśnią pojęcia związane z sesją.

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.