Wiadomości - Z życia Uczelni

Ratuj ludzkie życie - zostań Ratownikiem Medycznym!

2017-07-28 12:39:10

Czy ratowanie ludzkiego życia jest dla Was szczególnie ważne? Chcielibyście udzielać natychmiastowej pomocy ofiarom wypadków? Studiujcie Ratownictwo Medyczne w Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego! To niezwykle ciekawe studia!

Ratownictwo MedyczneKierunek Ratownictwo Medyczne, prowadzony w Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, przygotuje Was do samodzielnego wykonywania zabiegów ratunkowych oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Będziecie zgłębiać wiedzę dotyczącą np.: medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego oraz z zakresu organizacji i zasad funkcjonowania jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ze szczególnym uwzględnieniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

Nabędziecie umiejętności współpracy z organizacjami powołanymi do niesienia pomocy (np. fundacjami działającymi na rzecz krzywdzonych), poznacie działania ratunkowe oraz procedury medyczne obowiązujące podczas zdarzeń masowych (np. koncertów) i katastrof (np. naturalnych, przemysłowych, bioterrorystycznych). Zapoznacie się z zasadami obsługi urządzeń dostępnych w karetce pogotowia, zwłaszcza defibrylatora, respiratora, czy pompy infuzyjnej. Weźmiecie udział w obozach sprawnościowych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Większość zajęć prowadzonych w ramach studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne WNoZ-u realizowanych jest w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Po ukończeniu studiów będziecie mogli podjąć pracę w pogotowiu i zespołach ratownictwa medycznego oraz w oddziałach ratunkowych znajdujących się w szpitalach, w lotniczym lub górskim pogotowiu ratunkowym, jednostkach ratowniczo-gaśniczych, jednostkach ratowniczych przy policji, wojsku, straży pożarnej, straży granicznej i lotnictwie, a także w prywatnych firmach medycznych oferujących transport medyczny lub zabezpieczenie medyczne imprez. Możecie starać się o zatrudnienie na obozach i koloniach jako pomoc medyczna. Zostaniecie także przygotowani do prowadzenia zajęć szkoleniowych w pracowniach dydaktyczno-naukowych, laboratoriach i specjalistycznych pomieszczeniach dydaktycznych.

Studenci Ratownictwa Medycznego mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. W VII Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym, w 2016 r., studenci w składzie: Katarzyna Jesionowska, Mateusz Kogut i Sebastian Kusztykiewicz zdobyli dwa puchary - nagrody za najlepiej wykonane zadania dotyczące postępowania w stanie nagłego zagrożenia życia.

Studenci tego kierunku angażują się w organizację wydarzeń wydziałowych i ogólnouczelnianych oraz promują Wydział na targach edukacyjnych. W tym roku,  tradycyjnie, podczas Dnia Otwartego WUM zainscenizowali sytuację zagrożenia życia ludzkiego - akcję ratunkową, pokazując, jak w takich przypadkach działają ratownicy.

Kulisy Ratownictwa Medycznego przybliży absolwentka tego kierunku – Karolina Kosiacka (obecnie studentka studiów II stopnia na Zdrowiu Publicznym WNoZ WUM, Przewodnicząca Komisji Dydaktyki Samorządu Studentów Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz Przewodnicząca Komisji Informacji i Promocji Samorządu Studentów WUM), która pracuje zawodowo jako ratownik medyczny w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie:

- Pani Karolino, czym się Pani dokładnie zajmuje?

- Zawodowo, tak jak Pani już wspomniała, pracuję jako ratownik medyczny na oddziale chirurgii Szpitala Pediatrycznego WUM. Obowiązująca obecnie, znowelizowana Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym znacznie poszerzyła kompetencje ratowników medycznych oraz zwiększyła liczbę podmiotów, w których mogą oni wykonywać swój zawód, w tym oddziały szpitalne. Ponadto, niemal od momentu otrzymania tytułu zawodowego ratownika medycznego związana jestem z Fundacją Prometeusz, prowadzącą działalność szkoleniową w zakresie pierwszej pomocy, jak również zajmującą się zabezpieczeniem medycznym imprez masowych na terenie całej Polski.

- Jak wygląda Pani praca?

- Praca w oddziale klinicznym szpitala ma nieco inną specyfikę, niż praca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, jednak praca pielęgniarek i ratowników medycznych w obu tych podmiotach jest do siebie bardzo zbliżona. Nie wykonuję medycznych czynności ratunkowych, a czynności inne niż medyczne czynności ratunkowe samodzielnie, bądź na zlecenie lekarza, zgodnie z ustawą , o której wspomniałam wcześniej. Nie ukrywam, że podczas studiów w mojej głowie zrodził się pomysł, by w przyszłości pracować z dziećmi, które są naprawdę niesamowitymi pacjentami.

- Jakich rad udzieliłaby Pani kandydatom na studia na kierunku Ratownictwo Medyczne?

- Nie zniechęcajcie się nieprzychylnymi zdaniami kolegów po fachu, z którymi spotkacie się już na początku swojej drogi. Jeśli wybór kierunku studiów był przemyślany, interesujecie się ratownictwem, chcecie pomagać innym i być w tzw. "pierwszym rzucie", jest to zawód dla Was. Poza skrupulatną nauką, w miarę możliwości realizujcie się w kołach naukowych, które działają na naszej uczelni, a jeśli wystarczy Wam czasu i energii pomyślcie o wolontariacie - doświadczenie i wiedza, jaką zdobędziecie podczas studiów zaprocentuje później, w pracy zawodowej.

Więcej wypowiedzi studentów i absolwentów Ratownictwa Medycznego, informacji  o ofercie kształcenia oraz zdjęcia prezentujące kulisy zajęć znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz fanpage’u FB – Wydział Nauki o Zdrowiu WUM.

ip

Słowa kluczowe: uczelnia, studia, studiowanie, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Pompujemy Radość - zbiórka internetowa na rzecz "Fundacji z Pompą"

Dowiedz się jak pomóc dzieciom z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne