Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Zmiana kierunku studiów - podanie o przeniesienie na drugi kierunek studiów

2018-03-02 11:28:53

Po zaliczonym egzaminie dojrzałości większość młodych osób decyduje się kontynuować swoją edukację w szkole wyższej. Wybranie odpowiedniej uczelni i specjalizacji nie jest jednak proste, ponieważ w całym kraju mamy wiele placówek, które posiadają szerokie oferty nauczania. Niezdecydowanie doprowadza często do tego, że studenci nie są zadowoleni z wybranej przez siebie przyszłości. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji możliwa jest zmiana kierunku studiów.

Zobacz, jak zmienić kierunek studiów!Najczęstsze powody zmiany kierunku na studiach

Przyczyn złego wyboru uczelni może być wiele. Jedną z nich jest na pewno pójście za tłumem, czyli zdecydowanie się na dany kierunek ze względu na jego popularność i prestiż. Wynika to także często z tego, że młode osoby przy podejmowaniu decyzji za bardzo sugerują się opinią własnych rodziców oraz znajomych. W ten sposób trafiają oni na kierunki, które mogą być niezwiązane z tematyką ich zainteresowań. Kończy się to tym, że program nauczania staje się dla nich zbyt ciężki do zaliczenia i nadchodzi wspomniana chęć zmiany studiów.

Zmiana kierunku studiów

Istnieją różne możliwość na zmianę kierunku. Najczęściej studenci decydują się w pierwszej kolejności na rezygnację ze studiów, aby następnie podjąć się rekrutacji w innej szkole wyższej od nowego roku akademickiego. Ten sposób może okazać się jednak stratą czasu i dlatego warto wiedzieć, że istnieje możliwość przeniesienia się na inną uczelnię w każdej chwili. Dokładne warunki zmiany kierunku studiów są określone w ustawie "Prawo o szkolnictwie wyższym" oraz w regulaminie, który jest indywidualny dla każdej placówki..

Jak zmienić kierunek studiów?

W pierwszej kolejności student powinien wybrać drugi kierunek studiów. Im szybciej to zrobi, tym łatwiej będzie mu starać się o przeniesienie. W takiej sytuacji najlepiej zapoznać się od razu z regulaminem uczelni, którą wybraliśmy, skupiając się zwłaszcza na warunkach rekrutacji w trakcie roku akademickiego. Najczęściej należy po prostu złożyć odpowiednie podanie o zmianę kierunku studiów i czekać na odpowiedź. Warto pamiętać o tym, że wniosek przy pierwszej próbie może zostać odrzucony, zwłaszcza gdy próbujemy przenieść się z uczelni prywatnej do państwowej. Nie można się jednak załamywać, ponieważ możliwe jest także złożenie odwołania.

Spełnienie warunków

Przeniesienie na studiach to bardzo ciężki proces, który może kosztować studenta wiele nerwów. Zwłaszcza, że każda sprawa traktowana jest indywidualnie. Trzeba trzymać się podobnego programu studiów i liczby zdobytych punktów ECTS, ponieważ te czynniki mogą zaważyć o pozytywnej decyzji władz uczelni w sprawie zmiany uczelni. Dzięki przepisywaniu ocen z poprzedniego kierunku można uniknąć rozpoczynania nowych studiów od początku.

Przy przeniesieniu na inną uczelnię brane pod uwagę są także średnia ocen oraz ilość poprawek w sesji egzaminacyjnej. Jeśli chcemy, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinniśmy dostarczyć ustalone w regulaminie szkoły wyższej dokumenty w odpowiednim terminie. Dobrze wiedzieć też, że zmiana kierunku studiów może wiązać się z opłatami.

Zobowiązania wobec starej uczelni

To nie koniec formalności związanych ze zmianą studiów. Jeśli nasze podanie o przeniesienie na inny kierunek zostanie rozpatrzone pozytywnie, musimy na naszej starej uczelni złożyć wniosek o rezygnację ze studiów i wykreślenie naszego nazwiska z listy studentów. To działanie pomoże uniknąć opłat za niezaliczone przez nas przedmioty.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: jak zmienić kierunek studiów, przeniesienie na studiach, podanie o zmianę kierunku studiów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Super artykuł [0]
    Karola
    2023-05-30 13:03:29
    Bardzo pomocny artykuł. Nie warto się męczyć na kierunku, który Cię nie interesuje.  Sama miałam taką sytuację, że wybrałam kierunek ze względu na swoje koleżanki, ale po jakimś czasie doszłam do wniosku, że to nie mój klimat. Ostatecznie, po pierwszym roku, przeniosłam się na WSKZ i jestem zadowolona. Przyjemne i merytoryczne materiały, fajnie opracowane, stały dostęp do wykładów i ćwiczeń a przy tym zajęcia w formie online, więc nie muszę dojeżdżać na uczelnię. Na dodatek samo przeniesienie poszło szybko i sprawnie, a jak czegoś nie wiesz, to Panie w dziekanacie są bardzo miłe i pomocne. Podpowiedziały mi jakie dokumenty powinnam przygotować i jakie mogą się dodatkowo przydać.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
praca dyplomowa
Gdzie w Krakowie oprawić pracę dyplomową? Kraków

Każdy student, który chce oddać swoją pracę dyplomową, wie że nie tylko jej zawartość się będzie liczyć, ale i gustowna oprawa.

Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?

Zobacz, ile godzin wychowania fizycznego trzeba zrealizować na studiach i jakie rodzaje zajęć są do wyboru.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne