Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak się usamodzielnić na studiach?

2018-06-01 10:41:05

Przejście z etapu życia dziecięcego do dorosłego to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych okresów dojrzewania człowieka. Wzięcie odpowiedzialności za wszystkie elementy codzienności nie jest prostą sprawą i wiele osób boi się tego. Problem z tym mają także studenci, którzy decydują się na odcięcie od pomocy rodziców. Często strach nie pozwala im tego zrobić szybko, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zobaczycie, jak się usamodzielnić na studiach.

Zobacz, jak się usamodzielnić i uniezależnić od rodziców!

Co to jest samodzielność?

Samodzielnością możemy nazwać, wspomniane już powyżej, odcięcie się od pieniędzy rodziców, gdy studiujemy. Jest to także pełne wzięcie odpowiedzialności za własne życie, czyli opłacanie mieszkania za własne pieniądze, zapewnianie wyżywienia i spełnianie innych potrzeb fizjologicznych.

Kiedy warto się usamodzielnić?

Nie ma konkretnego wieku, w którym najlepiej się usamodzielnić. Jedni robią to już po osiągnięciu pełnoletności, a inni decydują się na to dopiero w wieku 30 lat. Podstawowa zasada głosi, że lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ z wiekiem może pogłębić się większy strach z tym związany – w takiej sytuacji wyprowadzka od rodziców staje się dużo cięższa.

W przypadku studentów sprawa wygląda zupełnie inaczej i jest zależna od formy, w jakiej ktoś decyduje się uczęszczać do szkoły wyższej. Najtrudniej mają osoby, które pozostają w swoim mieście i tam uczą się dalej. Zdecydowanie w innej sytuacji są studenci po wyjeździe z rodzinnej miejscowości, ponieważ już na początku muszą oni samodzielnie sprostać wielu sytuacjom życiowym.

Jak się wyprowadzić od rodziców?

Podstawą jest motywacja, bez której nie uda się nam nic zdziałać. Jeśli już będziemy mieć wystarczającą chęć tzw. pójścia "na swoje" lub udania się na studia, wyprowadzka z domu nie będzie taka straszna. To jednak nie wystarczy, aby udało się w pełni sprostać wszystkim wyzwaniom życiowym – do tego potrzebne są jeszcze środki do życia.

Jak być samodzielnym?

Przede wszystkim pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Jeśli wyrażamy chęć wyprowadzki, powinniśmy poszukać źródła zarobku, nawet w trakcie studiów. Reszta przyjdzie już z czasem – kolejne doświadczenia życiowe pozwolą skończyć studia, znaleźć pracę w zawodzie z dobrymi zarobkami, kupić własne mieszkanie i całkowicie usamodzielnić się.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: wyprowadzka od rodziców, jak się wyprowadzić od rodziców, jak być samodzielnym, wyprowadzka z domu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Kim jest dziekan?
Kim jest dziekan i jakie są jego obowiązki?

Sprawdź, czym zajmuje się głowa wydziału na uczelni wyższej.

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.