Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

2018-06-21 13:33:56

"Jak zaciekawić słuchaczy?" – to pytanie zadają sobie często osoby, które robią prezentacje multimedialne. Podczas swojej pracy dostrzegają oni, że widzowie zamiast spoglądać na wyświetlany ekran, zajmują się innymi rzeczami. Dotyczy to nie tylko różnych pracowników, ale też samych studentów. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, dlatego w poniższym artykule opisujemy, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną.

Zobacz, jak przygotować prezentację!

Program do tworzenia prezentacji

W artykule skupiamy się na tzw. prezentacji liniowej, czyli tej najpopularniejszej. Polega ona na przewijaniu po kolei następujących części naszej pracy. Przed rozpoczęciem tworzenia projektu należy najpierw zdecydować się na odpowiedni program do robienia slajdów. Do wyboru mamy często używany PowerPoint z płatnego pakietu Microsotft Office, Impress z darmowego LibreOffice, Prezi i wiele innych aplikacji.

Jak zrobić prezentację multimedialną?

Przede wszystkim należy zacząć od planu. Program do prezentacji multimedialnych nie zrobi za nas projektu, dlatego najpierw powinniśmy rozpisać sobie wszystko na papierze. Internet i sprzęt potrafią rozpraszać, więc warto zacząć myśleć o pracy przed włączeniem komputera.

Kolejną sprawą jest zaciekawienie widza. Aby to zrobić, należy unikać określonych błędów, które sprawią, że prezentacja zacznie przeszkadzać, zamiast pomagać w zdobyciu nowej wiedzy. Warto w tym przypadku unikać zalewania naszych slajdów tekstem. Nadmiar treści sprawi, że słuchacz znudzi się i zobaczy, że sami potrzebujemy dużej ściągi do przedstawienia przygotowanych myśli. Trzeba trzymać w tym względzie umiar i zachować odpowiednie proporcje między treścią a grafikami.

Zdjęcia, które zamieszczamy w prezentacji, powinny być dobrej jakości – wtedy na ekranie nie pojawią się tzw. piksele. Powtarzalność grafik nie jest wskazana, dlatego lepiej jej unikać. Wgrane fotografie powinny pochodzić z zaufanych źródeł, pozwalających wykorzystywać je ponownie na określonych warunkach – to pozwoli uniknąć plagiatu.

W przygotowywaniu prezentacji liczy się oryginalność, dlatego warto unikać gotowych szablonów, udostępnianych przez programy. Lepiej dobrać kolory i rozmiar tekstu według własnego uznania, biorąc pod uwagę także perspektywę słuchacza.

Dobra prezentacja to projekt wiarygodny. Oznacza to, że wszystkie informacje w nim zawarte powinny pochodzić, tak jak zdjęcia, z wiarygodnych źródeł, które oczywiście trzeba podać na końcu pracy – dzięki temu widz będzie wiedział, do czego można sięgnąć, aby dowiedzieć się więcej na temat danej dziedziny.

Przezentacja to nie tylko praca przy komputerze, ale także przedstawienie swojej pracy przed większym gronem. Niektórych stresują występy na oczach publiczności. Zobacz, dlaczego ludzie boją się prezentować.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: program do tworzenia prezentacji, do prezentacji multimedialnych, program do robienia slajdów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Legitymacja studencka po obronie - co z nią zrobić?

Wszystko co musisz wiedzieć o funkcjonowaniu legitymacji studenckiej po zakończeniu studiów!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.