Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studia medyczne w Polsce. Jakie kierunki należą do najbardziej przyszłościowych?

2018-10-09 14:19:22

Studia medyczne w Polsce to od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez maturzystów. Wśród najlepszych uczelni medycznych znajdują się między innymi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zobacz, jakie są najciekawsze specjalizacje lekarskie i kierunki medyczne!

Zobacz, które kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią Ci znalezienie pracy.

Specjalizacje lekarskie w dziedzinach priorytetowych

Dziedziny priorytetowe znajdują się w rozporządzeniu ministra zdrowia i określają te specjalizację, w których odnotowano największy deficyt lekarzy. A jak wiadomo, im mniej specjalistów w danej dziedzinie, tym większa szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy. Co więcej, studenci wybierający jedną z określonych w rozporządzeniu dziedzin mogą liczyć na większe pieniądze. Otrzymają oni bowiem wynagrodzenie wyższe o nawet 700 złotych. Ponadto dla osób ubiegających się o rezydenturę w kierunku deficytowych specjalizacji przygotowano dodatkowe miejsca. Zatem, jakie specjalizacje lekarskie warto wybierać? Na liście znalazły się między innymi anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, geriatria, hematologia, medycyna ratunkowa i rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, patomorfologia oraz pediatria.

Jakie kierunki medyczne warto studiować?

Inżynieria biomedyczne
Inżynieria biomedyczna to studia dotyczące konstruowania i produkcji aparatury medycznej, takiej jak roboty chirurgiczne, a także sztucznych narządów czy przyrządów rehabilitacyjnych. Współczesna medycyna potrzebuje specjalistów w  tej dziedzinie. Szacuje się, że w szpitalach brakuje aż 12000 tysięcy inżynierów klinicznych. Absolwenci tego kierunku mogą pracować także w takich placówkach jak instytuty badawcze, laboratoria badawczo-rozwojowe oraz inne koncerny zajmujące się produkcją i opracowywaniem sprzętów medycznych. Mogą oni także zakładać własne przedsiębiorstwa. Kierunek ten dostępny jest na większości uczelni medycznych w kraju.

Elektroradiologia
Elektroradiologia to dość wąska dziedzina wiedzy, dlatego absolwenci tego kierunku nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Studenci uczą się w tym przypadku obsługi aparatury obrazowej oraz diagnostyki elektromedycznej, czyli sprzętu, takiego jak tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, elektrokardiograf czy elektroencefalograf. Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na wiele ofert pracy, między innymi w zakładach diagnostyki obrazowej, zakładach medycyny nuklearnej, czy przedsiębiorstwach i koncernach zajmujących się dystrybucją urządzeń radiologicznych. Kierunek elektroradiologia oferowany jest między innymi przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku czy Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Analityka Medyczna
Analityka medyczna to studia, po których można znaleźć pracę w laboratoriach medycznych, a także instytucjach badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach zajmujących się biologią i genetyką medyczną oraz zakładach prowadzących badania kliniczne. Podczas nauki będziesz miał do czynienia z zajęciami dotyczącymi biochemii, farmakokinetyki, mikrobiologii, toksykologii czy chemii analitycznej. Ten kierunek znajdziesz w ofercie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Studia medyczne w Polsce oferują szeroki wachlarz możliwości rozwoju. Przed podjęciem nauki warto dokładnie przejrzeć wszystkie informacje związane z danym kierunkiem, a w przypadku studiów na wydziale lekarskim, zastanowić się, jakie specjalności będą dla nas najbardziej interesujące.

PO

fot. www.pixabay.com

Słowa kluczowe: studia medycznie w Polsce, specjalizacja lekarska, medycyna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Świetlana przyszłość jak u Bareji... [0]
    metarubrycyt
    2018-10-09 18:31:31
    Autor zapomniał dodać, że na absolwentów tak przyszłościowego kierunku jak analityka medyczna, czekają przygotowane umowy z wynagrodzeniem minimalnym krajowym, bez szans na podwyżki. Starczy na wiele misek ryżu.
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
Zobacz, kiedy moÅźna starać się o przedłuÅźenie sesji egzaminacyjnej!
Przedłużenie sesji egzaminacyjnej - jak to zrobić?

Zobacz, kiedy można starać się o przedłużenie sesji egzaminacyjnej!

Studia dzienne i zaoczne - czym się rÃłÅźnią i ktÃłre z nich wybrać?
Studia dzienne i zaoczne - czym się różnią i które z nich wybrać?

Zobacz, który tryb studiów będzie dla ciebie odpowiedni.

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne