Wiadomości - Z życia Uczelni

Jak skutecznie uczyć się języka obcego w domu?

2016-03-15 14:41:03 | artykuł sponsorowany

Studencie! Zależy ci na szybkich efektach językowych, bez wydawania fortuny na kursy? Chciałbyś, aby twój język obcy stał się bardziej elastyczny, a zakres słownictwa rozbudowany? Jest świetne rozwiązanie na to, abyś poszerzył swoją wiedzę ze struktur gramatycznych, a także poznał kulturę i historię języka, którego się uczysz. Już teraz sięgnij po literaturę obcojęzyczną, najlepiej w oryginale i sam się przekonaj po kilku miesiącach, jak rewelacyjne efekty odniesiesz tanim kosztem.  

Dla kogo czytanie książek po angielsku?
Prawda jest taka, że im szybciej sięgniesz po czytanie książek w języku obcym, tym lepiej. Oczywiście, jeżeli jesteś w grupie początkującej lub średniozaawansowanej to możesz pokusić się o czytanie uproszczonych wersji oryginalnych książek. Mają one dodatkowo na marginesach tłumaczenie trudnych słówek. Niekiedy po każdym rozdziale jest zamieszczony test z czytania ze zrozumieniem i ćwiczenia struktur gramatycznych. Dzięki temu z rozdziału na rozdział twoja wiedza będzie się poszerzać. Natomiast, jeżeli posiadasz poziom B1 lub B2 z języka angielskiego, to już teraz możesz śmiało rozpocząć swoją przygodę z czytaniem literatury obcojęzycznej w oryginale.

Jakie tytuły wybrać na początek?

Na pewno zastanawiasz się, na jakie pozycje książkowe powinieneś się zdecydować na samym początku. Na pewno nie powinieneś decydować się na trudne tematycznie tytuły z bardzo zaawansowanymi zwrotami językowymi. Mimo tego, że na półkach sklepowych jest obecnie szeroki wybór tytułów, to wybierz te, które czytałeś kiedyś po polsku. Będziesz wówczas znać ich bohaterów, a także przebieg wydarzeń, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zrozumieć wiele zwrotów z kontekstu. Wybieraj literaturę dziecięcą i młodzieżową, ze względu na to, iż treści przedstawionych historii, które są skierowane dla młodszych czytelników nie mają trudnych struktur językowych. Mowa o takich pozycjach jak: ,,Mały Książę’’, ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny’’, ,,Alicja w Krainie Czarów’’ czy ,,Przygody Sherlocka Holmesa’’.  Czytanie książki, którą rozumiesz, sprawi ci ogromną przyjemność i nie spowoduje, że zatrzymasz się już na pierwszym rozdziale. Czytanie tego typu książek jest to świetny sposób na efektywną naukę języka w zakresie poszerzania słownictwa, zwiększenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, a także poznania bliżej kultury i obyczajów danego kraju. Jeżeli poziom twoich umiejętności językowych jest wyższy, to możesz sobie ,,podnieść poprzeczkę’’. Wybieraj wówczas bardziej urozmaiconą literaturę - od klasyki, przez romanse do science fiction.

Trenuj pamięć regularnym czytaniem!

Badania wykazują, że czytając literaturę obcojęzyczną - codziennie przed snem i nawet przez 20 minut, już po kilku miesiącach osiągniesz zadziwiające efekty. Dlatego ważne jest regularne czytanie. Wgłębiając się w książkę, nie przerywaj swojego czytania co jedno zdanie, aby zanotować każde słówko, którego nie rozumiesz. Spowoduje to, iż za często będziesz się odrywać od fabuły i rozpraszać samego siebie. Jeżeli zaczniesz czytać po kilka zdań na raz, zrozumiesz, że jedno wynika z drugiego i dużo łatwiej będzie Tobie pojąć całość na zasadzie rozumienia z kontekstu. Zapisuj w trakcie czytania tylko te słowa lub zwroty, które rzeczywiście ciebie zaciekawią. Możesz również zapisywać całe cytaty, jeżeli są warte uwagi. Zawsze będziesz mógł później do nich wrócić. Kiedy uda ci się wyrobić nawyk, aby móc czytać książkę obcojęzyczną w takim samym tempie jak po polsku, wówczas Twoje myślenie przestawi się na obcy język i nie będziesz musiał w myślach tłumaczyć z polskiego na angielski. Jednocześnie czytając książkę po angielsku zobaczysz, w jakim kontekście dane słówko będziesz mógł użyć, aby najbardziej pasowało.

Wiosenna nauka połączona z relaksem
W związku z tym, że zbliża się wiosna, czytaj literaturę obcojęzyczną w plenerze – w parku wśród zieleni albo na wyjeździe. Twój mózg wówczas bardziej się dotleni i będziesz łatwiej przyswajał treści. Nie traktuj czytania książek obcojęzycznych jako sposób na przygotowanie się do trudnego egzaminu. Ma to być dla ciebie forma połączenia relaksu z nauką. Dlatego stawiaj na taką literaturę, która ciebie interesuje - tak, aby czytanie dało tobie satysfakcję. Warto zacząć już dziś!

 

 

 

 

 

 

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: empik, książki po angielsku, sposób na naukę języka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Grant na opłacenie czesnego - wyjątkowa inicjatywa absolwenta Uczelni Łazarskiego

Pierwszy "give away" na uczelni wyższej. Przeczytaj wywiad z pomysłodawcą!

Zobacz, jakie zmiany czekają studentÃłw.
Rozpoczął się rok akademicki 2018/2019

Zobacz, jakie zmiany czekają studentów w nowym roku akademickim!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.