Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak zadbać o szatę edytorską pracy dyplomowej?

2018-01-17

Sprawdzanie prac zaliczeniowych na studiach to często ciężkie zadanie dla wielu prowadzących, ponieważ duża część studentów zapomina o tym, że podczas pisania różnych wypracowań nie liczy się tylko sama treść, ale także szata edytorska. Jest ona bardzo ważna w każdej publikacji, lecz nie wszyscy o tym pamiętają. Szata edytorska istotna jest również podczas przygotowywania pracy dyplomowej, co sprawia niektórym osobom naprawdę spore problemy. Aby ułatwić wam pisanie pracy, przygotowaliśmy dla was mały poradnik, o czym najlepiej pamiętać przy wyglądzie naszego tekstu.

Zasady, których powinni trzymać się studenci podczas pisania pracy dyplomowej.

Aby zadbać o szatę edytorską pracy licencjackiej i magisterskiej, należy zacząć od poszukania kompletnej instrukcji dla studentów, która znajduje się na stronie internetowej praktycznie każdego instytutu lub wydziału na danym uniwersytecie. Opisane są w niej wytyczne dotyczące liczby znaków, wymiarów marginesów, stopnia pisma, a także wymaganego fontu tekstu głównego. Są to podstawowe detale, o które powinniśmy zadbać jeszcze przed rozpoczęciem pisania.

Wymienione powyżej rzeczy to nie wszystko, ponieważ nie możemy zapomnieć o wyróżnieniach. Każdy tytuł i śródtytuł powinien się w jakiś sposób odznaczać. Może to być na przykład zastosowanie pogrubienia lub większego stopnia pisma.

Cały tekst główny pracy dyplomowej musi zostać wyjustowany z zastosowaniem dzielenia wyrazów. Układanie naszego dzieła w ten sposób jest ważne, gdyż dzięki temu nie tworzą się puste korytarze między wyrazami i sama treść staje się bardziej czytelna.

Odległość między wierszami także pełni ogromną rolę przy szacie edytorskiej pracy. Musimy pamiętać o tym, aby interlinia nie była zbyt krótka, ponieważ wtedy litery zaczną na siebie nachodzić. Nie może być też zbyt długa, gdyż wtedy tekst także stanie się mniej czytelny.

Wiszące końcówki to błąd, z którego mało osób zdaje sobie sprawę. Nie możemy zostawiać na końcu wersów jedno- lub dwuliterowych wyrazów. Należy je przenieść do następnego wiersza, aby zachować estetyczny wygląd całej pracy.

Szata edytorska jest bardzo ważnym czynnikiem, który podlega ocenie naszej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Jako autorzy, odpowiadamy za swój tekst i z tego względu musimy pamiętać o wymienionych wyżej rzeczach.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama