Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Sztuka prezentacji przed publicznością – dlaczego ludzie się jej boją?

2017-12-01

Sztuka prezentacji pojawia się praktycznie na każdym szczeblu naszej edukacji. Już właściwie od samego gimnazjum mamy okazję robić różne projekty, które później musimy przedstawiać przed większym gronem publiczności. W szkole średniej i na studiach zwiększa się już liczba tego typu zadań. Jest to dla niektórych osób bardzo uciążliwe, ponieważ wywołuje to duży stres i dyskomfort. Tylko dlaczego tak się dzieje?

Wielu ludzie boi się prezentować publicznie swoje prace.

Sztuka prezentacji jest bardzo przydatną umiejętnością w przyszłej karierze zawodowej. Przygotowanie własnego wykładu jest nawet proste tak naprawdę. Problem jednak w tym, że musimy zwracać szczególną uwagę na to, czy uda nam się zrobić dobre wrażenie przed publicznością, do której będziemy mówić. Dlatego też przygotowujemy sobie często, oprócz samej prezentacji, także treść na osobnej kartce, która będzie pomocna w naszej wypowiedzi.

Chęć zrobienia wrażenie powoduje jednak bardzo duży stres u wielu osób. Niektórzy po prostu nie nadają się do tego, ponieważ nie lubią rozmawiać z ludźmi i czują dyskomfort w dużym towarzystwie. W tej sytuacji, na domiar złego, osoba prezentująca jest obserwowana i oceniana przez duże grono. Wywołuje to bardzo dużą presję, co kończy się tym, że niektórzy zacinają się i nie wiedzą, co powiedzieć.

Z tych właśnie powodów w grupowych pracach pojawiają się duże problemy związane z przydzieleniem osoby do prezentacji, ponieważ nikt nie chce tego robić. Wielu uważa, że kosztuje to najwięcej stresu i wysiłku, co jest dużą nieprawdą. Tak naprawdę traci się na tym najmniej czasu, ale dużo osób boi się tej sztuki. Nie jest to jednak wstyd, ponieważ to zależy od temperamentu każdego z osobna.

Jeśli nie mamy problemów z prezentowaniem, a jesteśmy w grupie, która za tym nie przepada, nie zmuszajmy nikogo do zrobienia tego. Musimy uszanować to, że nie każdy jest w stanie przedstawiać temat dobrze i bezstresowo. Dlatego też, jako osoba z umiejętnościami do prezentacji, powinniśmy wyręczyć grupę w tym zadaniu. W zamian możemy spróbować podzielić inaczej zadania, aby wszystko zostało zrobione sprawiedliwie.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama