Polska - Świat nauki

3. edycja Dnia Edukacji Finansowej Fundacji GPW

2023-10-25 08:47:05
  • 18 października br. odbyła się 3. edycja Dnia Edukacji Finansowej organizowana przez Fundację GPW
  • W wydarzeniu (stacjonarnie i online) wzięło udział ponad 1800 osób
  • W programie Dnia Edukacji znalazła się m.in. debata ekspercka oraz liczne wykłady  kierowane do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu finansów osobistych i inwestowania

Fundacja GPW już po raz trzeci zorganizowała Dzień Edukacji Finansowej (DEF) - wydarzenie kierowane do szerokiej grupy odbiorców zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu finansów osobistych, oszczędzania i inwestowania. Udział w DEF (stacjonarnie oraz online) wzięło niemal 1800 osób. Dodatkowo ponad 4000 uczniów i nauczycieli ze 180 klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyło w lekcji „EduAkcja: oszczędzanie i inwestowanie”, przeprowadzonej przez prof. dr hab. Krzysztofa Jajugę, która odbyła się w ramach wydarzenia.

 3. edycja Dnia Edukacji Finansowej Po raz pierwszy w ramach DEF zostało także zorganizowane Spotkanie Studenckich Kół Naukowych, w którym uczestniczyło niemal 60 studentów reprezentujących 7 kół naukowych z 7 polskich uczelni. Studenci wzięli udział w warsztacie „Od liczb do decyzji – podstawy i praktyka w modelowaniu finansowym”, który poprowadził Grzegorz Chłopek, CFA, Wiceprezes Zarządu PKO TFI. Mieli oni również okazję do poznania swoich działań podczas sesji networkingowej, która, mogą zaowocować wspólnymi inicjatywami w przyszłości.

- Edukacja finansowa to z jednej strony wiedza, ale też uczenie się przez doświadczenie i śledzenie wydarzeń. Wyławianie tych najważniejszych informacji wydaje być najważniejszym elementem edukacji finansowej – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW, podczas uroczystego otwarcia wydarzenia na Sali Notowań. - Bardzo często dużo czasu poświęcamy na edukację, a mniej na to, żeby sprawdzać co z tego, czego się nauczyliśmy nam rzeczywiście się przyda. Dlatego bardzo dobrze, jeśli uczymy się i eksperymentujemy, bo właśnie na tym polega w mojej ocenie dobra edukacja ekonomiczna.

- Ostatnie lata to czas zmiennego otoczenia ekonomicznego, tym bardziej ważne jest, aby budować świadomość finansową wśród obywateli. Powinniśmy mówić nie tylko o szansach, jakie dają produkty finansowe, ale i pokazywać zagrożenia, jakie ze sobą niosą zwłaszcza w związku z nowymi rozwiązaniami technologicznymi – napisała Magdalena Rzeczkowska, Minister Finansów, w liście odczytanym na początku uroczystości.

Ważnym elementem tegorocznej edycji DEF była debata ekspercka „Czego Jan się nie nauczy, tego Jaś nie będzie umiał? W poszukiwaniu Domowej Strategii Edukacji Finansowej”, podczas której paneliści zmierzyli się z próbą odpowiedzi na pytanie, kto w największej mierze powinien odpowiadać za edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży – rodzice, szkoła i nauczyciele, a może instytucje publiczne i finansowe.  Rozmawiano także o tym, jakimi narzędziami wesprzeć rodziców i nauczycieli w ich edukacyjnych zadaniach i jaka będzie w tym rola nowego przedmiotu szkolnego „biznes i zarządzanie” oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. W debacie udział wzięli dr Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW, dr hab. Marta Maciejasz, prof. UO z Uniwersytetu Opolskiego, Monika Wojciechowska, Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej oraz Grzegorz Chłopek, Wiceprezes Zarządu PKO TFI. Debatę poprowadziła Malwina Wrotniak, Redaktor Naczelna Bankier.pl.

Na zakończenie pierwszej części DEF odbył się także panel „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice”. W panelu uczestniczyli reprezentanci 5 największych organizacji społecznych realizujących działalność edukacyjną w ramach szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej w zakresie wiedzy ekonomicznej, które w marcu 2023 r. zawarły porozumienie w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej – Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Związek Harcerstwa Polskiego, a także Krzysztof Pietraszkiewicz, Przewodniczący Komitetu Honorowego REE2024. Opowiedzieli oni słuchaczom o idei Roku Edukacji Ekonomicznej i zaplanowanych w ramach inicjatywy wydarzeniach oraz o tym, jak inne instytucje, organizacje i wszyscy zainteresowani mogą włączyć się w obchody tego wyjątkowego roku, przyjętego uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

  • W programie Dnia Edukacji Finansowej znalazły się również liczne prelekcje dotyczące m.in. zagadnień związanych z inwestowaniem oraz długoterminowym oszczędzaniem, w tym na emeryturę, ale także szerzej – zarządzaniem finansami osobistymi, kształtowaniem postaw przedsiębiorczych u dzieci i młodzieży oraz  cyberbezpieczeństwem. Wydarzenie zostało podzielone na moduły kierowane do różnorodnych grup odbiorców:
  • Jak świadomie inwestować na giełdzie? Moduł dla początkujących i przyszłych inwestorów
  • Jak edukować o finansach dzieci i młodzież? Moduł dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych i rodziców dzieci w wieku szkolnym
  • Jak bezpiecznie prowadzić finanse osobiste i oszczędzać na emeryturę? Moduł dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje finanse

Dodatkowo uczestnicy obecni na GPW mieli możliwość spotkania się z Partnerami wydarzenia przy  stoiskach informacyjnych oraz zapoznania się z ich szeroką ofertą edukacyjną.

Do współpracy merytorycznej zaproszono grono ekspertów oraz przedstawicieli partnerów i organizacji zajmujących się problematyką edukacji finansowej społeczeństwa, dla których działania z tego zakresu są wpisane w misję i cele statutowe tych organizacji.

Współorganizatorem DEF została Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Finansów, Centrum GovTech, Rada Edukacji Finansowej oraz Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych.

Partnerem strategicznym wydarzenia był ORLEN S.A.

Partnerami głównymi zostali Dom Maklerski BOŚ S.A. oraz PKO TFI, a Partnerami – Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego oraz Beta Securities Poland S.A.

Partnerami merytorycznymi Dnia Edukacji Finansowej byli: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, PFR Portal PPK, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska Izba Ubezpieczeń, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, CFA Society Poland, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, Czepczyński Family Foundation oraz Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Rzeczpospolita oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet, PAP Biznes, Bankier.pl, Głos Nauczycielski, Gadu-Gadu, dlastudenta.pl oraz Profit Journal.

Dzień Edukacji Finansowej został zrealizowany w ramach kampanii World Investor Week. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie GPW.

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl

World Investor Week (WIW) ma na celu promowanie inicjatyw podejmowanych w powyższym obszarze przez krajowe instytucje nadzorujące i regulujące rynki papierów wartościowych. Podczas Światowego Tygodnia Inwestora, który organizowany jest co roku w pierwszym tygodniu października, instytucje zrzeszone w IOSCO oraz ich partnerzy prowadzą równolegle na sześciu kontynentach wiele inicjatyw edukacyjnych skierowanych do przyszłych i obecnych inwestorów w formie m.in. warsztatów, konferencji, kampanii informacyjno-edukacyjnych, a także konkursów na projekty z obszaru edukacji inwestorów. WIW stwarza doskonałą okazję do nawiązania współpracy pomiędzy członkami IOSCO, ale także zachęca do współdziałania z innymi instytucjami w obszarze edukacji finansowej i ochrony interesów inwestorów na gruncie krajowym.  Rolę koordynatora World Investor Week w Polsce pełni Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Dzień Edukacji Finansowej, Fundacji GPW
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Akademia Szkolnych TalentÃłw
Piąty rok działalności Akademii Szkolnych Talentów

To edukacyjny program Sebastiana Kulczyka.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Popularne