Z życia Uczelni - Studia

58 uczelni staje do walki z nowotworami krwi!

2022-12-05 11:25:31

Już po raz 14. studenci staną do walki z nowotworami krwi, rejestrując potencjalnych dawców szpiku na 58 uczelniach w całej Polsce. Dzięki ich pasji, energii i ogromnemu zaangażowaniu, dotychczas do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 140 098 osób, a 1074 oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 5-11 grudnia.

Zobacz też: Wampiriada na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu!

dkmsStudenci edukują, rejestrują i dają szansę na życia!

Od 2013 roku na campusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. Akcja Fundacji DKMS od blisko 10 lat zrzesza studentów wokół idei dawstwa szpiku, którzy edukują w jej zakresie swoich kolegów, a także pokazują, jak niewiele trzeba zrobić, by dać komuś drugą szansę na życie.

Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu młodych ludzi, baza Fundacji DKMS powiększyła się w tym czasie o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się podczas studenckich akcji, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym”.

Warsztaty naszpikowane wiedzą

Każdą edycję projektu HELPERS’ GENERATION poprzedzają warsztaty, organizowane przez Fundację DKMS. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, warsztaty odbyły się w formule stacjonarnej, a w spotkaniu w Warszawie udział wzięło aż 88 studenckich liderów z blisko 60 uczelni. Uczestnicy zdobywali wiedzę na temat dawstwa szpiku, a także praktyczne umiejętności, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, zarządzanie projektami czy komunikacja w mediach społecznościowych.

W tym roku Fundacja DKMS ogłosiła również konkurs stażowy i w ramach każdej z edycji (jesiennej oraz wiosennej) nagrodzi liderów projektu HELPERS’ GENERATION z jednej uczelni, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną. Nagrodą w konkursie jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty. Będzie to szansa na wykorzystanie swoich dotychczasowych umiejętności - i zdobycie nowych – wewnątrz organizacji.

Rejestracja nic (nas) nie kosztuje

Łączy ich nie udział w projekcie HELPERS’ GENERATION, ale również sama chęć pomagania innym. W jesienną edycję zaangażowało się aż 88 liderów, którzy mają wspólny cel – znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów walczących z nowotworami krwi.

Od zawsze angażowałam się w pomoc drugiej osobie. Osobiście wzrusza mnie perspektywa uratowania komuś życia tak niewielkim kosztem, jakim jest oddanie cząstki siebie drugiej osobie. Chciałabym, aby każdy pacjent walczący z nowotworem krwi miał szansę na przyszłość i drugie, zdrowe życie. – mówi Zuzanna Niedziałkowska, liderka projektu HELPERS’ GENERATION z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Co 40 minut w Polsce, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Któregoś dnia i my możemy taką wiadomość otrzymać. Im więcej osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla osoby, która toczy najtrudniejszą walkę – o własne życie. – dodaje Zuzanna Niedziałkowska.

Rejestracja w bazie potencjalnych dawców nic nie kosztuje, jest szybka, a zyskujesz szansę na uratowanie czegoś bezcennego – życia drugiego człowieka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wpadnij do nas na stanowisko, a postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania! – zachęca studencka liderka z Gdańska. - Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce.

Faktyczni dawcy ze studenckiej akcji

O tym, że studenckie akcje mają wielką moc pomagania, świadczy 1074 dawców faktycznych. Pośród nich jest Radosław Światły, który zarejestrował się w 2014 roku podczas akcji na Uniwersytecie Opolskim, oraz Michał Błaut– z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowałem się 8 lat temu na studiach. W czerwcu 2022 roku roku otrzymałem telefon z Fundacji DKMS. Usłyszałem wtedy, że mój "bliźniak genetyczny" pilnie potrzebuje pomocy - nie zastanawiałem się ani chwili. – mówi Radosław Światły, dawca faktyczny.

Świadomość, że mogę komuś podarować szansę na „nowe” życie dała mi wiele radości i satysfakcji. Po szczegółowych badaniach zapadła ostateczna decyzja o pobraniu ode mnie szpiku z talerza kości biodrowej. Wcześniej wiele słyszałem o tym, jak bolesny to zabieg - na własnej skórze przekonałem się, że to mit. Zachęcam wszystkich do rejestracji, bo jedną świadomą decyzją można zmienić czyjeś życie – na lepsze. – dodaje Radosław.

Pierwszy raz z Fundacją DKMS zetknąłem się zimą 2018 roku. Kierowany ciekawością podszedłem do stoiska z wolontariuszami w holu swojej uczelni - zarejestrowałem się wtedy jako potencjalny dawca szpiku. Niespełna rok później, wracając z pracy tramwajem, odebrałem telefon z Warszawy. Okazało się, że moje antygeny HLA są zgodne z pacjentem chorującym na nowotwór i jestem dla niego nadzieją na wyzdrowienie. Zgodziłem się bez wahania. – wspomina Michał Błaut, dawca faktyczny.

Kiedy nadszedł dzień pobrania, udałem się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do Kliniki Hematologii. Lekarz zalecił pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych metodą aferezy, tzn. z krwi obwodowej. Procedura trwała około 4 godziny i przypominała oddawanie krwi. Czas umilała mi rozmowa z innym dawcą, na fotelu obok. Po całym procesie czułem się dobrze, wróciłem do domu o własnych siłach, napędzany tą niesamowitą energią czerpaną z pomocy innym. Rozpoczynając następny rok akademicki, zobaczyłem reklamę projektu HELPERS’ GENERATION. Zgłosiłem się - w końcu to dzięki liderom poprzednich akcji zostałem faktycznym dawcą. Do dziś wspieram Fundację DKMS, rozwiewając szkodliwe stereotypy oraz tłumacząc znajomym, jak można dać tak wiele, jednocześnie oddając tak niewiele.  - podsumowuje Michał.
Harmonogram rejestracji na uczelniach

Od 5 do 11 grudnia można spotkać się ze studenckimi liderami na blisko 60 uczelniach w Polsce. Lokalizacje wraz z datami i godzinami znajdują się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

ip

fot.

Słowa kluczowe: uczelnie, nowotwór, badania, dawcy szpiku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"ZZZ" czy noc przed egzaminem? Jak uczyć się do sesji, Åźeby zdać?
"ZZZ" czy noc przed egzaminem? Jak uczyć się do sesji, żeby zdać?

Zobacz wskazówki, jak dobrze uczyć się do sesji.

farmacja
Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi

Już w marcu odbędzie się VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF).

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Polecamy
Ostatnio dodane
"ZZZ" czy noc przed egzaminem? Jak uczyć się do sesji, Åźeby zdać?
"ZZZ" czy noc przed egzaminem? Jak uczyć się do sesji, żeby zdać?

Zobacz wskazówki, jak dobrze uczyć się do sesji.

farmacja
Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi

Już w marcu odbędzie się VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF).

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.